nowe limity na e-recepty i chaos
Wiadomości

E-recepty i nowe limity. Lekarze pozywają Ministerstwo Zdrowia!

Opublikowany: 7 sierpnia, 2023 godz. 3:05 pm przez / No Comments

W związku z wprowadzonymi zmianami w e-receptach, które nakładają limity na ich wystawianie dziś mamy ogólny chaos, a lekarze bezradnie rozkładają ręce. Medycy uważają, że nowe limity na e-recepty są bezprawne i utrudniają leczenie pacjentów, a zachowanie przedstawicieli Ministerstwa jest karygodne.

E-recepty i nowe limity? Przypomnijmy o co chodzi

2 sierpnia br. weszło w życie rozporządzenie, które m.in. wprowadziło nowe limity na e-recepty, które lekarz może wystawić na leki psychotropowe – 300 recept w ciągu 10h pracy lekarza, po zweryfikowaniu historii leczenia pacjenta na jego Internetowym Koncie Pacjenta (IKP).


SZUKASZ LEKARZA KONOPNEGO?
ZNAJDZIESZ GO NA

anandamed.pl

Kwalifikacje do terapii
E-RECEPTY, Zaświadczenia
Konsultacje online


„Problem leży w tym, że pacjenci starsi, a nawet i w średnim wieku często nie korzystają z IKP. Dodatkowo, aby cała procedura przebiegła poprawnie, pacjent musi mieć przy sobie telefon z Internetem i zasięgiem, aby przy lekarzu odebrać odpowiedni SMS z potwierdzeniem systemowym.” – wyjaśnia przewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL, lek. Sebastian Goncerz

e-recepty i nowe limity

Leki objęte nowymi regulacjami to leki psychiatryczne, przeciwbólowe, przeciwko ADHD, czy na schizofrenię. Limity obowiązują także na recepty na medyczną marihuanę. Dziś już wiemy, że działania, które z założenia wymierzono w tzw. „receptomaty” i „marihuanomaty”, spowodowały ogromny chaos i ograniczyły wielu pacjentom dostęp do leków.

Lekarze skarżą się na błędy systemie i jego awaryjność.  Wcześniej w systemie był błąd, uniemożliwiający wypisanie leków opioidowych czy antykoncepcji awaryjnej, a teraz na liście – niezgodnie z rozporządzeniem – znalazł się tramadol, chociaż pierwotnie go na niej nie było i krople do oczu zawierające tropikamid.

„Cała ta zmiana została źle zaimplementowana w systemie. Niektórzy pacjenci, pomimo spełnienia wszystkich warunków, nie mogli otrzymać swojej recepty. Na brak leków przeciwbólowych skazane były osoby tuż po operacjach czy wyjściu ze szpitali.” – mówi lek. Sebastian Goncerz

interakcje marihuany z różnymi lekami

Limity dotykają wyłącznie „lobbystów”?

Ministerstwo Zdrowia dostrzegło niezadowolenie medyków, ale zamiast potraktować ich jak ekspertów zasugerowało, że należą oni do nieuczciwej grupy lobbującej.

„We wpisach na TT minister Adam Niedzielski zarzuca nam, że jesteśmy lobbystami – nie jesteśmy. Nigdy nie wystawiłam recepty za pomocą e-receptomatów, ani nie udzieliłam płatnej teleporady, a minister Niedzielski atakuje mnie osobiście. My chcemy po prostu szacunku.” – powiedziała przewodnicząca OZZL, lek. Grażyna Cebula-Kubat

Ministerstwo nie przychyliło się do prośby lekarzy i nie usunęło kontrowersyjnego wpisu. W związku z tym OZZL i jego przewodnicząca skierowali do sądu wniosek o zniesławienie.

Naczelna Izba Lekarska już wcześniej uznała wprowadzone zmiany za nielegalne i bezprawne i złożyła zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa do prokuratury. Negatywnie wypowiedział się także Rzecznik Praw Obywatelskich, Marcin Wiącek, który uważa, że limit recept nosi znamiona ingerencji w prawo wykonywania zawodu lekarza.Źródło: euractiv.pl

Sandra Jurkiewicz
Latest posts by Sandra Jurkiewicz (see all)