Wiadomości

Nowe limity na e-recepty, w tym na medyczną marihuanę

Opublikowany: 15 lipca, 2023 godz. 11:25 am przez / No Comments

Od 3 lipca br. w Polsce obowiązują nowe limity na e-recepty. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia jeden lekarz, który pełni dyżur przez 10 godzin może przepisać nie więcej niż 300 recept maksymalnie 80 pacjentom. Lekarze protestują i nie zgadzają się na utrudnianie im w ten sposób pracy.

„Jaka jest podstawa prawna?” – pytają lekarze

W celu uzyskania odpowiedzi na to pytanie Rzecznik Praw Lekarza Monika Potocka skierowała do dyrektora Centrum e-Zdrowia pismo o udostępnienie treści polecenia służbowego, na podstawie którego wprowadzono ograniczenie wystawiania e-recept. Lekarze otwarcie przyznają, że to bezprawna próba ograniczania im prawa wykonywania zawodu. Kilka dni temu pod gmachem Ministerstwa Zdrowia odbył się protest przeciwko wprowadzonym na początku lipca ograniczeniom.


SZUKASZ LEKARZA KONOPNEGO?
ZNAJDZIESZ GO NA

anandamed.pl

Kwalifikacja do terapii od 50 zł
E-RECEPTA od 100 zł
Konsultacja od 150 zł


„Działania MZ powinny dążyć w kierunku podniesienia jakości usług w ochronie zdrowia i bezpieczeństwa pacjenta, ale najpierw trzeba zagwarantować bezpieczne warunki dla personelu, który musi wypracować tę jakość oraz zagwarantować pacjentom bezpieczeństwo.” – powiedziała przewodnicząca OZZL Grażyna Cebula-Kubat

Podkreśliła także, że taki system jest krzywdzący dla pacjentów. Wielu lekarzy mając świadomość zbliżania się do dziennego limitu odsyła pacjenta z kwitkiem, albo zaprasza na wizytę następnego dnia, w celu uzyskania recepty.

nowe limity na e-recepty

Nowe limity nie obowiązują na e-recepty refundowane

W środę 12 lipca Minister Zdrowia poinformował, że recepty refundowane zostają wyłączone z limitu.

„Dajemy lekarzom POZ, którzy mają stały kontakt ze swoimi pacjentami i znają ich stan zdrowia, możliwość zwiększenia liczby recept o recepty refundowane.”

Zmiana wynika zatem z faktu, że recepty refundowane wystawiane są głównie podczas standardowej, stacjonarnej wizyty u lekarza. Wystawianie takiej recepty za pośrednictwem tzw. receptomatu związane jest z możliwością kontroli NFZ, przez ich pracownicy raczej nie decydują się na to.

Co z receptami na medyczną marihuanę?

„Minister @a_niedzielski podpisał rozporządzenie, które ogranicza zdalne wystawianie recept na środki odurzające i psychotropowe. Ich przepisaniu musi towarzyszyć badanie i ocena wpływu na pacjenta z wyjątkiem kontynuacji leczenia po nie więcej niż 3 miesiącach od wizyty u lekarza.” – czytamy na Twitterze resortu

Wynika z tego, że drugą zmianą wprowadzoną 12 lipca jest ograniczenie zdalnego wystawiania recept na środki odurzające i psychotropowe takie jak opioidy, benzodiazepiny, leki zawierające metolofenidat, a także ziele konopi innych niż włókniste, czyli również na medyczną marihuanę.

Pełną treść Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 12 lipca br.
wraz z uzasadnieniem znajdziesz TUTAJ


Źródło: medonet.pl, medexpress.pl, rmf24.pl

Sandra Jurkiewicz
Latest posts by Sandra Jurkiewicz (see all)