Rekreacja

Świat legalnej marihuany – jak by wyglądał?

Opublikowany: 28 lutego, 2023 godz. 3:30 pm przez / No Comments

Marihuana znana jest ludzkości od wieków. W tym czasie uprawiana była do różnych celów, wykorzystywana do obrzędów religijnych i oczywiście używana do rekreacji. Pomimo ogromnego znaczenia konopi w krajach rozwijających się, marihuana wciąż nie cieszy się powszechną akceptacją tak jak np. ma to miejsce w przypadku wina. Bob Marley powiedział kiedyś, że gdyby marihuana była legalna, nie byłoby takiej przyjemności z jej palenia. Czy miał rację? Jak wyglądałby świat w pełni legalnej marihuany?

Wino istnieje prawie tak długo jak konopie indyjskie – jak wyglądałby świat marihuany legalnej tak jak wino?

Większa różnorodność szczepów

Dzisiejszy rynek jest mocno zdominowany przez odmiany konopi o wysokiej zawartości THC i niskiej zawartości wszystkich innych kannabinoidów. Ta dominacja jest bezpośrednim skutkiem prohibicji – kiedy trudno było zdobyć marihuanę wszystkim zależało na tym żeby osiągnąć haj przy zużyciu jak najmniejszej ilości suszu.


SZUKASZ LEKARZA KONOPNEGO?
ZNAJDZIESZ GO NA

anandamed.pl

Kwalifikacja do terapii od 50 zł
E-RECEPTA od 100 zł
Konsultacja od 150 zł


Gdyby marihuana była legalna na całym świecie rynek miałby znacznie większą różnorodność jak rynek  alkoholi. Odmiany nie byłyby hodowane wyłącznie pod kątem dominacji THC, co dawałoby konsumentowi szeroki wybór, co jednocześnie wpłynęłoby na sposób postrzegania tych roślin – ich używanie nie byłoby już synonimem bycia na haju.

świat legalnej marihuany

Koniec epidemii opioidowej

Jak wiadomo leki opioidowe są uzależniające, ale pomimo tego są powszechnie przepisywane. Należy sobie zadać pytanie jak często opioidy byłyby stosowane, gdyby marihuana była legalna i powszechnie dostępna? Konopie indyjskie mogą zmniejszać ból i stany zapalne ograniczając tym samym zapotrzebowanie na opioidy. Z pewnością leki te nadal byłyby stosowane, ale epidemia opioidowa zostałaby ograniczona tym, że pacjenci mieli by alternatywę i inne możliwości radzenia sobie z bólem.

Niższy wskaźnik przemocy domowej

Chociaż przemoc domowa nie jest bezpośrednio spowodowana spożywaniem alkoholu, istnieje pomiędzy nimi  silna korelacja. Osoby regularnie spożywające alkohol są bardziej skłonne do stosowania przemocy, gdyż jak wiadomo, alkohol podsyca wściekłość i agresywne zachowania.

Marihuana nie nasila agresywnych zachowań i wiąże się z niższymi wskaźnikami przemocy w stanach USA, w których konopie indyjskie są zalegalizowane. Nie tylko spada tam sprzedaż alkoholu, o czym więcej piszemy poniżej, ale także gwałtownie spada liczba ofiar przemocy domowej. Pod uwagę należy wziąć również fakt, że regularne używanie konopi indyjskich może obniżyć reakcje na stres, czyniąc ludzi bardziej spokojnymi i mniej agresywnymi.

Ograniczenie sprzedaży alkoholu

Zjawisko spadku sprzedaży alkoholu w stanach USA, w których marihuana zostaje zalegalizowana jest powszechne. Marihuana jest realnym substytutem alkoholu, łagodzącym stres i to bez ryzyka kaca. W rzeczywistości, ponieważ marihuana ma tak wiele korzyści zdrowotnych, ludzie rzadziej sięgają po alkohol jako środek na wszelkie smutki, który ma trwałe negatywne konsekwencje dla zdrowia.  Marihuana jest zarówno alternatywą dla picia, jak i narzędziem dla wielu osób walczących z nałogiem. Gdyby marihuana nigdy nie została zdelegalizowana, ile osób nigdy nie zwróciłoby się ku alkoholowi?

Oczywiście, nie oznacza to, że marihuana nie uzależnia. Zaburzenia związane z używaniem konopi indyjskich są realne i problematyczne, ale jak wspomniano powyżej, konsekwentne, duże dawki marihuany nie powodują takiej samej złości ani przemocy jak uzależnienie od alkoholu, ani takich samych problemów zdrowotnych.

Podsumowanie

W ciągu ostatnich 100 lat konopie indyjskie przeszły dramatyczną transformację w oczach opinii publicznej, stając się wrogiem nr 1. Pomimo braku zgonów bezpośrednio spowodowanych używaniem konopi indyjskich oraz potwierdzonych za pomocą badań naukowych wielu korzyści zdrowotnych, marihuana dalej jest lekceważona i regularnie atakowana.


Źródło: cannigma.com

Sandra Jurkiewicz
Latest posts by Sandra Jurkiewicz (see all)