sąd zwraca pacjentce marihuanę
Wiadomości

Sąd zwraca pacjentce marihuanę kupioną na czarnym rynku

Opublikowany: 6 lipca, 2022 godz. 6:46 am przez / No Comments

W środę, 8 czerwca 2022 roku, odbyła się rozprawa pacjentki oskarżonej o posiadanie 22 gramów marihuany, którą zakupiła na czarnym rynku w celach leczniczych. Wyrok jest przełomowy, ponieważ sąd nie tylko zwraca pacjentce marihuanę wcześniej zarekwirowaną przez policję, ale także zwalnia ją z kosztów sądowych.

Brak medycznej marihuany w aptekach utrudnia pacjentom leczenie

Jak informuje Stelios Alewras, adwokat specjalizujący się w sprawach narkotykowych, oskarżona jest osobą uprawnioną do leczenia medyczną marihuaną. Niestety, w Polsce wciąż występują problemy z dostępnością do leku, a jego cena przewyższa możliwości finansowe wielu pacjentów. Z tego powodu oskarżona nie była wstanie zrealizować recepty. Zakupiła marihuanę na czarnym rynku.


SZUKASZ LEKARZA KONOPNEGO?
ZNAJDZIESZ GO NA

anandamed.pl

Kwalifikacja do terapii od 50 zł
E-RECEPTA od 100 zł
Konsultacja od 150 zł


W związku z zawiadomieniem złożonym przez osobę, która wyczuła woń marihuany z mieszkania pacjentki, do jej drzwi wkrótce zapukała policja. Kobieta została oskarżona o posiadanie 22 gramów ziela konopi innych niż włókniste.

Sąd zwraca pacjentce marihuanę

Sąd Rejonowy dla Warszawy – Mokotowa w Warszawie uniewinnił oskarżoną, ponieważ stosuje ona marihuanę w celach leczniczych.

„Jak wynika ze zgromadzonego materiału dowodowego, oskarżona w chwili czynu leczyła swoje schorzenie związane z chorobą kręgosłupa medyczną marihuaną, co potwierdza wystawiona na jej rzecz recepta elektroniczna z dnia (…). Mając na uwadze powyższą okoliczność, należy wskazać, że osoba posiadająca na własne (lecznicze) potrzeby substancje w postaci suszu konopi innych niż włókniste, nie atakuje chronionego przepisami ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii przedmiotu ochrony w postaci zdrowia publicznego, jak i indywidualnego. Zatem istnienie medycznego uzasadnienia przyjmowania przez oskarżoną medycznej marihuany oznacza, że substancje te poprawiały jej indywidualne zdrowie, a tym samym nie oddziaływały negatywnie na zdrowie publiczne.” – zauważył Sąd

Zaskakujące jest to, Sąd zadecydował także o zwróceniu oskarżonej suszu, ponieważ ze względu na medyczne potrzeby ma prawo korzystania z nich.

„Wedle mojej najlepszej wiedzy jest to pierwsze orzeczenie polskiego sądu, które oprócz uznania braku przestępstwa posiadania marihuany z czarnego rynku przez pacjenta rozstrzyga jednocześnie o zwrocie suszu niepochodzącego z apteki osobie chorej, potrzebującej tej substancji dla prawidłowego funkcjonowania na co dzień.” – twierdzi Stelios Alewras

W związku z tym, że oskarżona nie posiada majątku została zwolniona z kosztów sądowych, ponieważ dodatkowo obciążyłyby budżet pacjentki. Leczenie medyczną marihuaną w Polsce jest drogie. Za 1 gram leku pacjenci płacą około 65zł. Prywatne wizyty lekarskie to dodatkowy spory wydatek.

Orzeczenie jest nieprawomocne.


Źródło: nawlasnyuzytek.com

Sandra Jurkiewicz
Latest posts by Sandra Jurkiewicz (see all)