Rekreacja

Palenie marihuany przed operacją plastyczną

Opublikowany: 7 czerwca, 2023 godz. 7:07 am przez / No Comments

Konopie indyjskie oferują mnóstwo korzyści zdrowotnych, jednak niektóre dowody sugerują, że palenie marihuany przed operacją plastyczną może być niebezpieczne dla zdrowia. Generalnie palenie marihuany przed jakimkolwiek zabiegiem chirurgicznym może zmienić skuteczność znieczulenia, wydłużyć proces gojenia ran i zwiększyć ból pooperacyjny.

Palenie marihuany przed operacją plastyczną – ryzyko i konsekwencje

Operacja z natury wiąże się z ryzykiem, ale palenie marihuany może znacznie zwiększyć niektóre z nich. Chociaż konopie indyjskie są pełne potencjału terapeutycznego, ich działanie może negatywnie wpłynąć na wyniki zabiegów chirurgicznych. Regularne palenie zioła może zwiększać ryzyko problemów z sercem, powodując podwyższone ciśnienie krwi, nieregularne bicie serca lub tachykardia.


SZUKASZ LEKARZA KONOPNEGO?
ZNAJDZIESZ GO NA

anandamed.pl


Jeśli twój zabieg kosmetyczny wymaga znieczulenia, najlepiej byłoby powstrzymać się od palenia na kilka dni (lub tygodni) przed operacją.

„Zalecam powstrzymanie się od używania marihuany przez co najmniej 15-20 dni przed operacją.” – powiedział dr Rosmy Barrios, dyrektor w Klinice Komórek Macierzystych Swiss Medica w Belgradzie w Serbii – „Badania pokazują, że marihuanę można wykryć w organizmie do 30 dni, a nawet dłużej w krwioobiegu, w zależności od tego, ile się jej spożywa.”

Innym powodem, dla którego lekarze muszą być świadomi twoich nawyków związanych z konopiami indyjskimi, jest ich interakcja ze znieczuleniem. Regularni palacze marihuany mogą wymagać wyższych dawek znieczulenia, aby osiągnąć i utrzymać odpowiednią sedację podczas całego zabiegu.

„THC, które jest aktywnym składnikiem marihuany, działa na ośrodkowy układ nerwowy i spowalnia aktywność mózgu.” – powiedział dr Barrios – „W połączeniu z lekami znieczulającymi, takimi jak benzodiazepina, może dodatkowo spowolnić aktywność mózgu, co nie jest pożądane podczas operacji.”

Czy można palić zioło po operacji?

Pomimo potencjału łagodzenia bólu i stanów zapalnych, nie zaleca się palenia marihuany bezpośrednio po operacji plastycznej. Palenie może opóźniać powrót do zdrowia i może nawet nasilać ból pooperacyjny.

„Konopie indyjskie mogą zwiększyć pooperacyjne zapotrzebowanie na leki przeciwbólowe, zmuszając chirurga do przepisywania silniejszych dawek.” – wyjaśnia dr Ahmad Ahmadi, certyfikowany chirurg plastyczny w Avante Plastic Surgery w Houston

Jedno długoterminowe badanie wykazało, że pacjenci, którzy używali konopi indyjskich w ciągu 30 dni przed operacją, odczuwali o 14% większy ból w ciągu pierwszych 24 godzin po operacji w porównaniu z osobami, które nie używały marihuany. Spożywali również o 7% więcej opioidów.

Palenie marihuany wpływa również na płuca, potencjalnie powodując napady kaszlu, które mogą wpływać na miejsca szycia. Może także utrudniać przepływ krwi do leczonego obszaru i powodować nieestetyczną bliznę, słabe gojenie lub poważniejsze powikłania, takie jak martwica skóry. W niektórych rzadkich przypadkach lekarze muszą przepisać leki rozrzedzające krew, takie jak warfaryna, po zabiegu chirurgicznym, aby zapobiec tworzeniu się zakrzepów krwi. Badania wskazują, że konopie indyjskie mogą zmniejszać skuteczność antykoagulantów, co może skutkować krwawieniem wewnętrznym.

papierosy CBD

Podsumowanie

Pomimo swoich korzystnych właściwości, palenie marihuany bezpośrednio przed lub po operacji plastycznej wiąże się ze znacznym ryzykiem i po prostu nie jest zalecane. Palenie wpływa na układ oddechowy stwarzając zagrożenie dla zdrowia i utrudnia proces gojenia ran.

Przed operacją koniecznie poinformuj swojego lekarza o swoich zwyczajach związanych z konopiami indyjskimi, a także o wszelkich innych przyjmowanych lekach i suplementach. Dzięki temu lekarz może opracować sposób bezpiecznego wykonania zabiegu kosmetycznego, przygotować strategię pod optymalne gojenie ran i sprawić, abyś wyglądał i czuł się jak najlepiej!


Źródło: leafwell.com

Sandra Jurkiewicz
Latest posts by Sandra Jurkiewicz (see all)