Wiedza i Konopie

MDMA i marihuana – niezła kombinacja, czy niebezpieczny mix?

Opublikowany: 1 sierpnia, 2023 godz. 11:43 am przez / No Comments

Statystyki mówią, że 95% osób używających MDMA (ecstasy) konsumuje jednocześnie konopie indyjskie. Można śmiało powiedzieć zatem, że MDMA i marihuana są powszechnie łączone. Pytanie tylko, czy to jest bezpieczne?

Odpowiedź nie jest jednoznaczna

Wskazówki, które mamy z istniejącej literatury, sugerują, że chociaż jest to prawdopodobnie bezpieczne, nie ma wystarczających badań klinicznych, aby w 100% potwierdzić bezpieczeństwo takiego mixu. Na szczęście liczba badań nad konopiami indyjskimi i psychodelikami (w tym MDMA) stale rośnie i prawdopodobnie w najbliższej przyszłości dostępne będą lepsze dane na temat ich interakcji.


SZUKASZ LEKARZA KONOPNEGO?
ZNAJDZIESZ GO NA

anandamed.pl

Kwalifikacje do terapii
E-RECEPTY, Zaświadczenia
Konsultacje online


Haj po marihuanie i po MDMA – porównanie efektów

„Haj” po MDMA i konopiach indyjskich (konkretnie po THC) jest zupełnie inny, pomimo kilku podobieństw. Użytkownicy MDMA zgłaszają uczucie empatii, energii i czujności, ekstrawersji, ciepła emocjonalnego, łagodną euforię i wzmożone doznania, w tym doznania seksualne. Z farmakologicznego punktu widzenia substancja ta działa na trzy podstawowe neuroprzekaźniki w mózgu – zwiększając poziom serotoniny, noradrenaliny i w mniejszym stopniu dopaminy. MDMA zwiększa również oksytocynę, hormon związany z tworzeniem więzi, empatią i bliskością. Mniej przyjemne skutki uboczne MDMA mogą obejmować przyspieszone bicie serca, napięcie mięśni, zaciskanie szczęki, utratę apetytu, dezorganizację oraz uczucie smutku lub depresji w dniach następujących po spożyciu.

Konopie indyjskie mogą powodować szeroką gamę efektów terapeutycznych poprawiając nastrój, łagodząc nudności, czy uśmierzając ból, ale jak wiemy marihuana jest najbardziej znana  z powodowania haju, który może  nawet wywoływać lekkie efekty psychodeliczne. Zarówno MDMA, jak i konopie indyjskie są często porównywane do psychodelików, ale rzadko zdarza się, aby którekolwiek z nich powodowało prawdziwe halucynacje, gdy jest używane samodzielnie. Oczywiście, konopie indyjskie mogą również powodować szereg skutków ubocznych (choć stosunkowo łagodnych), w tym suchość w ustach, zmęczenie, przejściowe zaburzenia funkcji poznawczych, zaczerwienienie oczu i deficyty pamięci krótkotrwałej.

MDMA i marihuana

Czy MDMA i marihuana mogą być bezpiecznie stosowane razem?

Biorąc pod uwagę, że zdecydowana większość użytkowników MDMA również używa konopi indyjskich, ważne jest, aby zrozumieć, czy można je bezpiecznie łączyć. Najważniejsze jest to, że chociaż prawdopodobnie jest to bezpieczne, nie ma zbyt wielu badań klinicznych, które mogłyby to potwierdzić lub temu zaprzeczyć.

Jednym z powodów, dla których nie możemy z całą pewnością wypowiedzieć się na temat długoterminowych skutków stosowania marihuany i MDMA razem, jest to, że bardzo trudno jest znaleźć konsumentów, którzy łączą produkty MDMA i THC, ale jednocześnie nie używają np. nikotyny, alkoholu ani innych nielegalnych substancji. Trudno jest również znaleźć grupę porównawczą użytkowników wyłącznie MDMA, ponieważ szacuje się, że 9 na 10 użytkowników MDMA również spożywa konopie indyjskie.

Warto również zauważyć, że „regularne używanie” marihuany i MDMA może oznaczać dwie różne rzeczy. „Zwykły” konsument MDMA, czy to rekreacyjnie, czy w celach leczniczych, prawdopodobnie przyjmuje MDMA raz w tygodniu lub raz na kilka miesięcy, podczas gdy osoby używające konopi indyjskich są bardziej skłonne do konsumpcji nawet kilka razy dziennie.

Niezależnie od tego, ogromną barierą w badaniach zarówno nad MDMA, jak i THC (nie mówiąc już o interakcjach między nimi) jest to, że obie są substancjami kontrolowanymi. Kolejną przeszkodą w zrozumieniu możliwych interakcji jest to, że MDMA działa na wiele układów w organizmie – zwiększając szanse na interakcje addytywne, synergistyczne i/lub antagonistyczne w połączeniu z innymi substancjami.

Jeśli chodzi o użycie rekreacyjne, połączenie tych dwóch substancji może wywołać różne skutki zależne od konkretnej osoby. Dla niektórych spożywanie marihuany będąc już pod wpływem MDMA wzmacnia jej działanie pobudzające. Dla innych, zwykle gdy MDMA już przestaje działać, marihuana pomaga złagodzić „zjazd” z energetycznego haju. Niezależnie od tego, jednoczesne stosowanie MDMA i marihuany może zaostrzyć tachykardię, co jest częstym skutkiem ubocznym obu substancji.

Niektórzy badacze wysunęli teorię, że THC może mieć łagodzący wpływ na potencjalnie niebezpieczny wzrost temperatury ciała, którego doświadczają niektórzy użytkownicy MDMA. Wiadomo, że THC obniża temperaturę ciała u ssaków, czasami wywołując dreszcze. Jednak do tej pory badania były w stanie wskazać jedynie znikomy efekt tego typu.

Z punktu widzenia bezpieczeństwa istnieją obawy dotyczące mieszania MDMA i marihuany, zatem zaleca się ostrożność.  Nie trzeba dodawać, że próba obsługiwania ciężkich maszyn lub prowadzenia jakiegokolwiek pojazdu po spożyciu MDMA lub marihuany – a już na pewno obu – nie jest zalecana.


PRZECZYTAJ TAKŻE:

 


Źródło: cannigma.com

Sandra Jurkiewicz
Latest posts by Sandra Jurkiewicz (see all)