Rekreacja

Czerwone oczy po marihuanie – efekt, który niepokoi

Opublikowany: 22 lipca, 2022 godz. 1:13 pm przez / No Comments

Zaczerwienienie oczu jest jednym ze skutków ubocznych m.in. palenia marihuany. Wiele osób efekt ten niepokoi, ale niepotrzebnie. Czerwone oczy po marihuanie to nieszkodliwy i normalny skutek uboczny.

Dlaczego oczy robią się czerwone, gdy jesteś na haju?

Wiele osób nadal uważa, że odpowiedzialne za ten stan jest samo palenie, a konkretnie dym pochodzący np. z jointa. To nie prawda. Niezależnie od tego jaką metodę konsumpcji się preferuje, zarówno palenie, waporyzacja jak i produkty spożywcze z marihuaną mogą ten efekt wywołać.


SZUKASZ LEKARZA KONOPNEGO?
ZNAJDZIESZ GO NA

anandamed.pl

Kwalifikacja do terapii od 50 zł
E-RECEPTA od 100 zł
Konsultacja od 150 zł


Za czerwone oczy odpowiada THC zawarte w marihuanie. Jednym z wielu sposobów w jaki tetrahydrokannabinol wpływa nasz organizm jest obniżenie ciśnienia krwi. Z kolei jednym ze skutków obniżenia ciśnienia krwi jest rozszerzenie naczyń krwionośnych, w tym tętnic, żył i naczyń włosowatych.

W przypadku naszych oczu naczynia włosowate rozszerzają się i pobierają więcej krwi, a rozszerzone naczynia krwionośne na powierzchni twardówki sprawiają, że oczy wydają się bardziej czerwone.

Tetrahydrokannabinol (poprzez obniżenie ciśnienia krwi) obniża również ciśnienie wewnątrzgałkowe oka. Warto wspomnieć, że podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowe jest jedną z przyczyn chorób takich jak jaskra, która nieleczona może spowodować poważną utratę wzroku, a ostatecznie ślepotę. Leczenie jaskry polega m.in. na obniżaniu ciśnienia wewnątrzgałkowego, a to oznacza, że marihuana może być jedną ze skutecznych opcji leczenia.

czerwone oczy po marihuanie

Jak złagodzić zaczerwienienie oczu?

Najprostszym sposobem na zaczerwienione oczy są oczywiście różne ogólnodostępne bez recepty krople do oczu, które są stosowane w przypadku m.in. alergii. Prawie wszystkie z nich zawierają tetryzolinę (znaną również jako tetrahydrozolina), która powoduje zwężenie rozszerzonych naczyń krwionośnych.

Jak wspomniano, THC powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych i naczyń włosowatych bezpośrednio powodując zaczerwienienie, więc krople do oczu odwracają ten efekt i przywracają oczy do normalnego stanu.

Inne sposoby na czerwone oczy po marihuanie

Istnieje kilka alternatyw dla kropli do oczu, które mogą również zwężać naczynia krwionośne w naszym ciele – kofeina, czekolada, lukrecja i sód.

Ludzie często postrzegają zaczerwienienie jako oznakę odwodnienia organizmu, ponieważ kojarzy im się z towarzyszącym uczuciem suchości w ustach. Z tego powodu powszechnym błędnym przekonaniem jest to, że intensywne nawadnianie organizmu zmniejsza zaczerwienienia oczu. To mit. Jednym z wielu sposobów, w jaki konopie indyjskie wpływają na nas, jest aktywacja receptorów endokannabinoidowych, które znajdują się w naszych gruczołach ślinowych. Aktywowane przez kannabinoidy receptory spowalniają wytwarzanie śliny, co powoduje, że czujemy suchość w ustach.

Podsumowanie

Jeśli doświadczasz zaczerwienienia oczu po marihuanie dostępne bez recepty krople do oczu zwężają naczynia krwionośne w oczach, a zatem rozwiążą ten problem. Podobne działanie ma czekolada i kofeina.

Warto podkreślić, że zaczerwienienie może wcale nie wystąpić. Wszystko zależy od genetyki, płci, wieku i częstotliwości konsumpcji marihuany – częsta konsumpcja zwiększa tolerancję THC. Zaczerwienienie oczu jest też całkowicie zależne od ciśnienia krwi danej osoby. Na przykład, jeśli masz wysokie ciśnienie krwi, THC nie będzie w stanie obniżyć go na tyle, aby twoje oczy stały się czerwone.


Źródło: greencamp.com

Sandra Jurkiewicz
Latest posts by Sandra Jurkiewicz (see all)