uprawa marihuany w domu
Rekreacja

Uprawa marihuany w domu (indoor) – podstawy

Opublikowany: 25 lipca, 2022 godz. 11:39 am przez / No Comments

Uprawa własnych roślin marihuany jest ekscytująca. Niestety, w wielu miejscach, w tym w Polsce wciąż nielegalna. Jednak w krajach, w których uprawa marihuany w domu jest dozwolona nie brakuje chętnych ogrodników. Początkującym może wydawać się, że jest to skomplikowane. Jednak warto posiadać przynajmniej podstawową wiedzę o uprawie konopi bo odpowiednio zadbane rośliny z pewnością odwdzięczą się wysokiej jakości plonami.

Uprawa konopi w pomieszczeniu

Nie bez powodu uprawa indoor (w pomieszczeniu) jest najpopularniejsza. Przede wszystkim daje całkowitą kontrolę nad produktem końcowym. Dostarczając roślinom określone składniki odżywcze, możesz mieć realny wpływ na końcowe plony, smak, zapach, a nawet kolor pąków! Uprawa w pomieszczeniach to sztuka sprawiania, żeby rośliny czuły się jak w idealnym środowisku, co gwarantować ma obfite plony i niesamowite aromaty.


SZUKASZ LEKARZA KONOPNEGO?
ZNAJDZIESZ GO NA

anandamed.pl

Kwalifikacja do terapii od 50 zł
E-RECEPTA od 100 zł
Konsultacja od 150 zł


Co jest potrzebne żeby rozpocząć uprawę marihuany w domu?

Wybór najwyższej jakości nasion

Prawdopodobnie najbardziej ekscytującą i jednocześnie najważniejszą decyzją jaką trzeba podjąć jest to co konkretnie będziesz uprawiać.  Wolisz odmianę sativa, indica, hybrydę czy autoflower? Jest w czym wybierać. To w dużej mierze indywidualna decyzja i powinieneś wybrać odmianę, która Ci się spodoba, przez co cały proces uprawy będzie bardziej satysfakcjonujący.

Jednak powinieneś również rozważyć, czy wybrana odmiana ma inne cechy lub da efekty, których potrzebujesz. Czy jesteś zainteresowany leczniczym działaniem konopi, np. by pomogły Ci zasnąć, czy będą służyły do użytku rekreacyjnego?

Weź pod uwagę także przestrzeń, którą dysponujesz. Wielu początkujących hodowców ma mało miejsca, które lepiej nadaje się do odmian automatycznie kwitnących lub indica, ponieważ mają one zwykle niewielkie rozmiary. Hodowcy z większą dostępną przestrzenią są lepiej przygotowani na uprawę czystej sativy lub hybrydy z dominacją sativy, ponieważ rośliny te mają tendencję do rozrastania się i osiągania większych rozmiarów.

Pokój, szafa, czy profesjonalny growbox?

Dokładne miejsce uprawy zależy w dużej mierze od tego ile roślin chcesz uprawiać. Komercyjne hodowle stawiają na duże pomieszczenia, ale jeśli chcesz uprawiać rośliny na własny użytek wystarczy miejsce na kilka roślin. Pamiętaj jednak, że pomiędzy doniczkami musi być wystarczająco dużo miejsca, aby mogły swobodnie rosnąć i abyś sam miał do nich dostęp.

W przypadku początkujących hodowców zaleca się, aby zacząć od małych przestrzeni. Będzie to oznaczać znacznie mniejszą inwestycję, ale pozwoli zdobyć doświadczenie i wiedzę, która przyda się, gdy zdecydujesz się zwiększyć skalę upraw. Dobra wiadomość jest taka, że istnieje wiele gotowych growboxów, a kupione w zestawie mogą mieć wszystko, czego początkujący ogrodnik potrzebuje do uprawy konopi.

Oświetlenie

Oświetlenie jest prawdopodobnie najważniejszym czynnikiem, który wpłynie na jakość i wielkość zbiorów. Może to być trudna decyzja dla początkującego, ponieważ nawet wśród doświadczonych hodowców toczy się wiele dyskusji na temat tego, który rodzaj oświetlenia jest najlepszy.

Prawdopodobnie będziesz chciał wybrać najbardziej wydajne oświetlenie do swojej uprawy, które zapewni odpowiednie spektrum i intensywność światła – bez dostarczania zbyt dużej ilości ciepła, które może być szkodliwe dla zdrowia roślin. Jakiego światła potrzebujesz do uprawy konopi? Są różne opcje.

Lampy wyładowcze dużej intensywności (HID) mają widmo światła najbliższe słońcu i chociaż to dobrze, z drugiej strony oznacza również, że mają tendencję do wytwarzania dużej ilości ciepła. W ich przypadku wymagana będzie skuteczna regulacja ciepła. Świetlówki kompaktowe (CFL) lub diody elektroluminescencyjne (LED) są niezwykle wydajne, doskonale nadają się do małych pomieszczeń i nie wytwarzają zbyt dużo ciepła. Mogą jednak być droższe, ale początkowa inwestycja z pewnością zwróci się z czasem. Warto postawić na wydajność i trwałość.

Wentylatory

Dobra cyrkulacja powietrza jest niezwykle ważna. Nieświeże powietrze wokół roślin może zatkać pory na liściach, które są odpowiedzialne za wymianę gazową. Może to prowadzić do tego, że roślina nie będzie w stanie przyjąć CO2 potrzebnego do wzrostu i rozwoju.

Lekki podmuch może także zachęcać roślinę do tworzenia silnych, mocnych łodyg, których będzie potrzebować, aby utrzymać grube pąki. Co więcej, dobra cyrkulacja powietrza to świetny sposób na regulowanie temperatury i wilgotności wewnątrz growboxa, a także zapobieganie problemom z pleśnią i szkodnikami. Najczęstszą praktyką jest posiadanie dwóch wentylatorów – jednego na górze namiotu, aby wypuszczać ciepłe powietrze, a drugiego na dole, aby wpuszczać chłodne.

Podłoża uprawowe

Dobrej jakości gleba jest wypełniona odpowiednimi składnikami odżywczymi, których potrzebują rośliny, aby zapewnić obfite, zdrowe zbiory. Jednak jeśli zaczniesz mieć jakiekolwiek problemy związane ze składnikami odżywczymi, ich rozwiązanie może zająć trochę czasu. Podłoża oparte na glebie dają również możliwość uprawy całkowicie organicznej, co może być atrakcyjne dla wielu hodowców – niektórzy twierdzą nawet, że jest to najlepszy sposób na uzyskanie aromatycznych pąków.

Hydroponika to bardziej zaawansowana technika. Zamiast gleby wykorzystuje materiał obojętny chemicznie, którego jedynym zadaniem jest utrzymywanie korzeni.  Składniki odżywcze dla rośliny dostarczane są z pożywki wodnej bezpośrednio do korzeni. Hydroponika zapewnia lepszy wzrost roślin konopi i szybsze dojrzewanie.

Mieszanki gleby zawierają glebę oraz inne podłoże, takie jak kokos, perlit, czy wełnę mineralną. Są w stanie absorbować składniki odżywcze jednocześnie zapewniając szybkie wchłanianie do korzeni, jak przy hydroponice.

Wybór podłoża do uprawy będzie w dużej mierze zależeć od tego, ile czasu możesz poświęcić na pielęgnację roślin oraz od techniki, która Twoim zdaniem najbardziej Ci się spodoba lub w której chciałbyś zdobyć doświadczenie.

Doniczki

Rozmiar doniczek musi być dopasowany do rozmiaru roślin. Z tego powodu będziesz potrzebować kilka rodzajów. Po wykiełkowaniu dobrym pomysłem jest przesadzenie sadzonki do małego pojemnika, aż utworzy się kilka pierwszych zestawów liści. Następnie możesz przenieść swoją roślinę do docelowej doniczki.

Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów doniczek. W ostatnich latach popularność zyskały doniczki materiałowe. Nie są bardzo drogie, są dostępne w wielu rozmiarach i świetnie nadają się do napowietrzania gleby i korzeni. Zdrowy system korzeniowy to zdrowe, aromatyczne pąki.

Składniki odżywcze

Jak każdy żywy organizm, Twoja roślina będzie potrzebowała pożywienia, aby rosnąć. Dobrej jakości gleba powinna być pełna minerałów, witamin i kompostu, aby pomóc roślinie rosnąć. Hodowcy uprawiający rośliny hydroponicznie lub wykorzystujące mieszankę gleby powinni inwestować w gotowe roztwory składników odżywczych, które zawierają wszystko, czego potrzebuje roślina.

Woda

Z reguły dodawanie składników odżywczych bezpośrednio do wody z kranu nie stanowi problemu. Jeśli jednak woda jest zbyt “twarda”, może utrudniać wchłanianie składników odżywczych. Twardość wody z kranu można zmierzyć w domu za pomocą miernika EC. Jeśli twoja woda jest zbyt “twarda”, do odfiltrowania wszystkich szkodliwych soli, metali lub patogenów można wykorzystać odwróconą osmozę. Z kolei jeśli woda jest zbyt „miękka”, trzeba dodawać wapń i magnez jako niezbędne mikroelementy. Uważaj też na zawartość chloru w wodzie. Najlepiej  odstawić wodę na 24 godziny przed jej użyciem.

Filtr węglowy

Jest to praktycznie niezbędny element uprawy, jeśli martwisz się o charakterystyczny zapach marihuany. Wystarczy przymocować filtr węglowy do wentylatora wydmuchującego powietrze z namiotu. Gdy powietrze przechodzi przez filtr, cząsteczki odpowiedzialne za niechciane zapachy pozostają w węglu.

Uprawa marihuany w domu – podsumowanie

Bez względu na to od ilu roślin zaczniesz, uprawa marihuany jest niesamowicie satysfakcjonującym doświadczeniem i naprawdę nie trzeba wiele, aby zacząć. Kompletując niezbędne elementy i sprzęt do uprawy zwróć uwagę, aby wszystko współgrało ze sobą. Dobierz odpowiednie podłoże, rozmiar doniczek, czy oświetlenie do przestrzeni jaką dysponujesz. Jeśli jednak nadal masz wątpliwości, zawsze możesz zakupić gotowy zestaw, w którym znajdziesz wszystko, czego wymaga uprawa marihuany w domu.


Źródło: herbiesheadshop.com

Sandra Jurkiewicz
Latest posts by Sandra Jurkiewicz (see all)