współczesna marihuana jest mocniejsza
Rekreacja

Czy współczesna marihuana jest mocniejsza niż kiedyś?

Opublikowany: 26 lipca, 2022 godz. 11:19 am przez / No Comments

Według kilku doniesień, współczesna marihuana jest mocniejsza niż w latach 70. XX wieku. Jednak jak się okazuje, dokładna ocena tego, o ile silniejsze są współczesne szczepy wcale nie jest łatwa.

Czy współczesna marihuana jest mocniejsza niż kiedyś?

Andy LaFrate, prezes i dyrektor ds. badań w laboratorium Charas Scientific w Kolorado, poinformował podczas spotkania Amerykańskiego Towarzystwa Chemicznego w 2015 roku, że ilość THC – aktywnego składnika marihuany odpowiedzialnego za haj – potroiła się w ciągu ostatnich 30 lat.


SZUKASZ LEKARZA KONOPNEGO?
ZNAJDZIESZ GO NA

anandamed.pl

Kwalifikacja do terapii od 50 zł
E-RECEPTA od 100 zł
Konsultacja od 150 zł


W latach 80., poziomy THC w marihuanie wynosiły znacznie mniej niż 10%, podczas gdy średnia dzisiaj wynosi około 20%. W niektórych szczególnie silnych odmianach THC wynosi nawet 30%.

Inne laboratoria wykazały podobny wzrost. Badanie z podwójnie ślepą próbą, kontrolowane placebo, opublikowane w czasopiśmie Neuropsychopharmacology, wykazało, że zawartość THC podwoiła się z około 5% w 1990 roku do 10% w 2005 roku, a w oleju haszyszowym stwierdzono nawet 40%. Autorzy, którzy przetestowali wpływ różnych poziomów THC na 20 rekreacyjnych użytkowników marihuany, przypisali ten wzrost rosnącej popularności technik uprawy hydroponicznej w pomieszczeniach.

współczesna marihuana jest mocniejsza

Teoria, że marihuana jest obecnie znacznie silniejsza niż w poprzednich dekadach, była wielokrotnie kwestionowana

W przeglądzie badań opublikowanym w 2008 roku w czasopiśmie Addiction, zespół australijskich naukowców ostrzegł, że chociaż w niektórych krajach zaobserwowano zwiększoną moc marihuany to istnieje ogromna zmienność między próbkami.

Odrzucili doniesienia o 20- i 30-krotnym wzroście siły działania marihuany i zauważyli, że wcześniejsze badania wykazały znacznie mniejszy wzrost THC, z dużą zmiennością z roku na rok.

„W Stanach Zjednoczonych stężenie THC w skonfiskowanej marihuanie wzrosło z 2,0% w 1980 roku do 4,5% w 1997 roku, a do 2006 roku osiągnęło 8,5%”.” – napisali naukowcy

Istnieje jednak większy problem ze śledzeniem siły działania marihuany na przestrzeni lat. Zawartość THC może się różnić nie tylko w przypadku różnych szczepów, ale także ze względu na wiek próbek i sposobu ich przechowywania.

Na przykład w przeglądzie badań z 2012 r. zauważono, że większość analiz dotyczących siły działania dotyczy próbek tylko z jednego określonego obszaru geograficznego i nie opisuje istotnych informacji na temat cech analizowanych próbek marihuany, m.in. ich wieku.

Te cechy są ważne i mogą całkowicie zmienić wyniki. W badaniach Narodowego Instytutu ds. Nadużywania Narkotyków przeprowadzonych w ciągu ostatnich kilku dekad wiek próbek wahał się od kilku tygodni do kilku lat. Naukowcy nie podjęli żadnych prób zrekompensowania utraty THC podczas długotrwałego przechowywania próbek.

Dlaczego marihuana jest dziś silniejsza czy kiedyś?

Faktycznie konopie bywają dziś znacznie silniejsze dzięki intensywnemu krzyżowaniu. Kiedy hodowcy znajdują odmianę bogatą w THC, łączą ją z inną silną rośliną, aby wyprodukować potężne psychoaktywne potomstwo, co niejednokrotnie się udaje.

Jednak trudno jest porównywać marihuanę z lat 70. do dzisiejszej, ponieważ porównywane próbki nie były przetwarzane i przechowywane dokładnie w ten sam sposób, jak współczesne. Kiedy obecne badania analizują zawartość THC, wykorzystują najświeższe i ostatnio zebrane pąki, które zostały starannie zakonserwowane i przechowywane. Gdyby próbki pobrane kilka dekad były przechowywane przy użyciu współcześnie dostępnej technologii i sprzętu, prawdopodobnie zauważylibyśmy mniejszy wzrost THC na przestrzeni lat.


Bibliografia:

  • Legalizing marijuana and the new science of weed; https://www.eurekalert.org/news-releases/735205
  • High-Potency Marijuana Impairs Executive Function and Inhibitory Motor Control; https://www.nature.com/articles/1301068
  • Cannabis potency and contamination: a review of the literature; https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/j.1360-0443.2008.02230.x
  • Increasing Delta-9-Tetrahydrocannabinol (Δ-9-THC) Content in Herbal Cannabis Over Time: Systematic Review and Meta-Analysis; https://www.ingentaconnect.com/content/ben/cdar/2012/00000005/00000001/art00003
  • Effects of tetrahydrocannabinol content on marijuana smoking behavior, subjective reports, and performance; https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/2560548/

Źródło: businessinsider.com

Sandra Jurkiewicz
Latest posts by Sandra Jurkiewicz (see all)