Wiadomości

Czy beton konopny zrewolucjonizuje budownictwo mieszkaniowe?

Opublikowany: 2 sierpnia, 2023 godz. 3:40 pm przez / No Comments

Architekci z całego świata w coraz większym stopniu polegają na konopiach jako czystszym i wydajniejszym zamienniku tradycyjnych materiałów do budowy domów. W jaki sposób można przekształcić konopie w „hempcrete”, czyli beton konopny?

Beton konopny zyskuje na popularności jako substytut materiałów budowlanych

Deweloperzy coraz częściej zwracają uwagę na ekologię. Hempcrete to materiał o ujemnym poziomie emisji dwutlenku węgla wykonany z konopi, który jest coraz częściej stosowany zamiast betonu. Materiał biokompozytowy jest tworzony ze zdrewniałego rdzenia łodyg konopi i mieszany ze spoiwem, takim jak proszek wapienny i woda. Rezultatem jest twardy, elastyczny materiał, w którym proporcje konopi i wapna można dostosowywać w zależności od przeznaczenia materiału.


SZUKASZ LEKARZA KONOPNEGO?
ZNAJDZIESZ GO NA

anandamed.pl

Kwalifikacja do terapii od 50 zł
E-RECEPTA od 100 zł
Konsultacja od 150 zł


hempcrete beton konopny

Konopie można stosować w formie bloków lub wylewać jak tradycyjny beton w formie połączonego wapna, włókien konopnych i spoiwa chemicznego. Można również zastosować panele konopne.

Konopie są już wykorzystywane w różnych produktach przemysłowych, w tym w linach, tekstyliach i biopaliwach, ale budowanie z konopi jest utrudnione przez wysokie koszty i nie w pełni ukształtowany łańcuch dostaw. Hemprete wciąż bardzo często jest kojarzony z rekreacyjnym zażywaniem narkotyków, ale zwolennicy roślin konopi twierdzą, że oferują one wiele korzyści dla środowiska potrzebnych w budownictwie dając możliwość stworzenia produktu neutralnego pod względem emisji dwutlenku węgla, który jest również odporny na ogień, pleśń i warunki atmosferyczne.

Konopie pochłaniają dwutlenek węgla podczas wzrostu – badania pokazują, że mogą one wychwytywać dwa razy więcej dwutlenku węgla niż drzewa

Siła konopi w sekwestracji dwutlenku węgla może mieć kluczowe znaczenie dla przemysłu budowlanego, który jest obecnie odpowiedzialny za 39% globalnej emisji dwutlenku węgla. Wytwarzanie cementu, kluczowego składnika betonu, powoduje ogromne zanieczyszczenie powietrza. Producenci wykorzystują paliwa kopalne do ogrzewania wapienia i gliny w piecu, uwalniając szacunkowo 600 kilogramów CO2 do atmosfery na każdą tonę wyprodukowanego cementu.

Jak pachnie dom zbudowany z konopi?

Miłośnicy marihuany mogą być trochę zawiedzeni. Do tworzenia betonu konopnego wykorzystuje się łodygi konopi, przez co w jego zapachu wyczuwalne jest głównie wapno. W domu zbudowanym z hemprete na próżno zatem doszukiwać się aromatu palonej marihuany, chyba że zaprosisz znajomych do siebie i wspólnie zapalicie ulubione zioło.


PRZECZYTAJ TAKŻE:


Źródło: hightimes.com

Sandra Jurkiewicz
Latest posts by Sandra Jurkiewicz (see all)