Rekreacja

Marihuana i seks – zioło upala i napala

Opublikowany: 24 listopada, 2022 godz. 3:22 pm przez / No Comments

Czy kiedykolwiek zapaliłeś jointa i poczułeś się po nim podniecony? To zjawisko jest bardziej powszechne niż myślisz. Już w 1974 roku w artykule opublikowanym w Journal of Sex Research badacze stwierdzili, że 48,5% ankietowanych zgłosiło wzrost pożądania seksualnego po spożyciu marihuany. Czy to oznacza, że marihuana i seks to idealne połączenie?

Co dzieje się w mózgu podczas podniecenia?

Pożądanie seksualne jest efektem interakcji między różnymi częściami układu nerwowego, hormonalnego i czynnikami genetycznymi. Naukowcy wciąż próbują dowiedzieć się, w jaki sposób wszystkie te elementy się łączą, i choć widoczne rezultaty podniecenia seksualnego zależą od płci danej osoby, to wiemy, że neuronalne mechanizmy pożądania, podniecenia i orgazmu są takie same niezależnie od niej.


SZUKASZ LEKARZA KONOPNEGO?
ZNAJDZIESZ GO NA

anandamed.pl

Kwalifikacja do terapii od 50 zł
E-RECEPTA od 100 zł
Konsultacja od 150 zł


Pożądanie seksualne obejmuje prawie cały układ nerwowy, kompleksowo integrując zarówno reakcje autonomiczne, jak i dobrowolne, i przepływa przez centralny i obwodowy układ nerwowy. Jednak większość pracy wykonuje sam mózg, zwłaszcza jeśli chodzi o motywację seksualną, a dopamina jest tutaj kluczowym graczem. Istnieją inne cząsteczki zaangażowane w podniecenie seksualne, takie jak serotonina, oksytocyna, androgeny, ale dla uproszczenia skupimy się na roli dopaminy. Głównie dlatego, że wydaje się, że jest to ten związek, na który najbardziej wpływa konsumpcja konopi indyjskich. Przynajmniej z tych, które znamy do tej pory.

Dopamina jest rodzajem neuroprzekaźnika i hormonu. Jest produkowana przez nasze komórki, aby neurony mogły się ze sobą komunikować i jest bardzo ważna w regulowaniu ruchów naszego ciała, nastroju, motywacji i systemów nagrody. Czasami nazywana jest „hormonem szczęścia” lub „hormonem przyjemności”. Neurony aktywowane przez ten neuroprzekaźnik nazywane są „dopaminergicznymi” i odgrywają główną rolę w popędzie seksualnym i przyjemności. Doświadczanie tego zależy głównie od neuronów dopaminergicznych w śródmózgowiu.

Marihuana i seks – dlaczego zioło wzmaga podniecenie?

Odkąd wiemy, które neurony wpływają na pożądanie seksualne i który neuroprzekaźnik jest w to zaangażowany, możemy w końcu dokładnie zbadać, w jaki sposób konopie indyjskie wchodzą w interakcję z tym złożonym systemem. Ogólnie rzecz biorąc, marihuana była anegdotycznie powiązana ze wzrostem pożądania seksualnego, zwiększoną przyjemnością i obniżonymi zahamowaniami.

W artykule opublikowanym w czasopiśmie Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America naukowcy analizują dwa modele, aby zrozumieć, w jaki sposób główny psychoaktywny składnik marihuany, delta-9-tetrahidrokannabinol (znany również jako THC) , może podniecać. THC oddziałuje z neuronami dopaminergicznymi, co z kolei wpływa na zachowania seksualne. Neurony te znajdują się w podwzgórzu i innych częściach śródmózgowia, które wykazują receptory kannabinoidowe. Mówi się, że istnieje wzajemne oddziaływanie między THC, dopaminą i progesteronem, które razem wpływają na zachowania seksualne, a zwłaszcza na motywację do zaangażowania się w nie.

THC dostaje się do neuronów przez receptor zwany CB1. Receptory te mogą znajdować się na głównym ciele komórki (zwanym także somą) oraz na aksonie neuronu. W pierwszym modelu, gdy THC dostaje się do somy komórek dopaminergicznych, aktywuje wewnątrzkomórkowy szlak sygnałowy zwany MAPK. Kiedy receptory dopaminy są aktywowane, wyzwalają również tę samą ścieżkę MAPK wewnątrz komórki, co w zasadzie informuje komórkę, że nadszedł czas na aktywację (podniecenie).

marihuana i seks

W drugim modelu naukowcy stwierdzili, że THC działa na receptory CB1, które znajdują się na aksonach dopaminergicznych. Tak więc na tych zakończeniach neuronów, kiedy THC wiąże się z CB1, wyzwala uwalnianie dopaminy do przestrzeni między neuronami, którą biolodzy nazywają szczeliną synaptyczną. Po opróżnieniu wakuoli dopaminy, receptory na następnym neuronie przechwytują neuroprzekaźnik, a następnie aktywują wewnątrzkomórkowy szlak komunikacyjny cAMP, który kończy się podobną aktywacją (podniecenie).

Receptory CB1 znajdują się w innych częściach naszego ciała poza ośrodkowym układem nerwowym, takich jak śledziona, krwinki białe, gruczoły dokrewne oraz części układu rozrodczego, pokarmowego i moczowego. Możemy założyć, że receptory kannabinoidowe w naszych narządach rozrodczych mogą również „odczuwać” efekty konsumpcji konopi indyjskich. Nie wiemy jednak, w jakim stopniu receptory te są aktywowane podczas zachowań seksualnych ani w jaki sposób na nie wpływają.

Podsumowanie

Fakt, że marihuana wpływa na podniecenie seksualne, jest interesujący, ponieważ sugeruje, że układ endokannabinoidowy jest najprawdopodobniej zaangażowany w niektóre fazy podniecenia seksualnego, co zmotywowało naukowców do zbadania go. Nadal nie wiemy zbyt wiele o dokładnej roli układu endokannabinoidowego w odczuwaniu przyjemności seksualnej, ale mamy nadzieję, że wkrótce będą dostępne nowe badania potwierdzające, że marihuana i seks to duet idealny.


Źródło: hoj.life

Sandra Jurkiewicz
Latest posts by Sandra Jurkiewicz (see all)