Wiadomości

Legalizacja marihuany w Czechach już w 2023 roku?

Opublikowany: 25 listopada, 2022 godz. 2:45 pm przez / No Comments

W Czechach marihuana, haszysz, olej konopny i inne produkty konopne są dostępne w aptekach od lat. Praga planuje pójść o krok dalej, aby pełna legalizacja marihuany w Czechach nastąpiła już w przyszłym roku.

Turyści w Pradze mogą odnieść wrażenie, że czeska stolica jest również europejską stolicą konopi

Od naklejek po plakaty, kultowy liść jest wszędzie. Zdobi również okna i fasady wielu sklepów oferujących wszystko, czego ktoś może potrzebować do uprawy marihuany — od gleby, nasion i nawozów po lampy do uprawy roślin w pomieszczeniach. Wiele sklepów spożywczych oferuje również napoje, a także czekoladę, maści czy kremy zawierające konopie indyjskie. To pierwsze wrażenie jest jednak nieco mylące. Oferowane produkty zawierają maksymalnie 1% THC. Pozostałe są wciąż nielegalne.


SZUKASZ LEKARZA KONOPNEGO?
ZNAJDZIESZ GO NA

anandamed.pl

Kwalifikacja do terapii od 50 zł
E-RECEPTA od 100 zł
Konsultacja od 150 zł


Posiadanie do 10 gramów marihuany, haszyszu lub oleju konopnego lub uprawa do pięciu roślin konopi jest przestępstwem podlegającym karze grzywny do 500 euro. Co roku karanych jest około 20 000 Czechów. Posiadanie większych ilości jest  przestępstwem zagrożonym karą do pięciu lat więzienia. Z tego powodu w więzieniach przebywają obecnie setki osób. Jednocześnie od 2017 roku pacjenci posiadający receptę na medyczną marihuanę mogą kupić ją w aptekach. Wszyscy pozostali konsumenci muszą korzystać z czarnego rynku.

legalizacja marihuany w Czechach

Legalizacja marihuany w Czechach i ograniczanie czarnego rynku

Rozpoczęły się pracę nad projektem ustawy, który ma na celu pełną legalizację produktów zawierających THC. Produkty te byłyby traktowane na równi z alkoholem i papierosami.

„Pomimo wcześniejszej dekryminalizacji nadal mamy czarny rynek, nie ma oficjalnej produkcji ani kontroli jakości, podobnie jak nie ma kontroli sprzedaży młodym ludziom poniżej 18 roku życia.” – powiedział Jindrich Voboril, czeski komisarz ds. narkotyków

Według szacunków opodatkowanie produktów konopnych mogłoby przynieść Czechom rocznie około 800 mln euro. Pierwszy projekt ustawy ma zostać przedstawiony w marcu 2023 roku.


Źródło: dw.com

Sandra Jurkiewicz
Latest posts by Sandra Jurkiewicz (see all)