Rekreacja

Psylocybina na depresję? – Jedna dawka łagodzi objawy

Opublikowany: 23 listopada, 2022 godz. 3:17 pm przez / No Comments

Nowe badanie kliniczne wykazało, że już jedna dawka psylocybiny może złagodzić objawy depresji, gdy jest stosowana w połączeniu z psychoterapią. Czy wiedząc, że psylocybina to aktywny halucynogen występujący w grzybach psychodelicznych — znanych również jako „magiczne grzyby”, przepisywanie jej na depresję może być kiedyś metodą leczenia?

Wyniki badania opublikowanego w New England Journal of Medicine

W nowym badaniu 233 osobom dorosłym z depresją losowo przydzielono trzy dawki psylocybiny — 25 mg, 10 mg i 1 mg — w 22 ośrodkach w 10 krajach. Dorośli z depresją, którym podano pojedynczą 25-miligramową dawkę psylocybiny, odczuli znaczną poprawę zdrowia psychicznego w ciągu 3 tygodni, a efekt utrzymywał się przez okres nawet 3 kolejnych miesięcy, w porównaniu do osób, którym losowo przydzielono mniejsze dawki tej samej substancji.


SZUKASZ LEKARZA KONOPNEGO?
ZNAJDZIESZ GO NA

anandamed.pl

Kwalifikacja do terapii od 50 zł
E-RECEPTA od 100 zł
Konsultacja od 150 zł


„W doświadczeniu psychodelicznym jest coś, co prowadzi do szybkiego ustąpienia objawów depresji” – powiedział James Rucker, psychiatra konsultant w King’s College London, który pracował nad badaniem – „W tej chwili tak naprawdę nie wiemy, co to jest, ale bardzo różni się od standardowych leków przeciwdepresyjnych”.

Jak przebiegało badanie?

Po zażyciu pojedynczej kapsułki psylocybiny, pacjenci biorący udział w badaniu byli nadzorowani podczas halucynogennego efektu, leżąc, nosząc maskę na oczy i słuchając muzyki. Następnie rozmawiali o swojej trwającej od sześciu do ośmiu godzin „przygodzie” z psychoterapeutą.

Pomimo bólów głowy, nudności i zawrotów głowy zgłaszanych przez wielu jako niepożądane skutki uboczne, większości dorosłych podobało się to doświadczenie.

„Pacjenci opisują to jako sen na jawie, ale w przeciwieństwie do snu, pacjent jest w pełni świadomy tego, co się z nim dzieje, i jest bardziej prawdopodobne, że w rezultacie to zapamięta – potencjalne wyjaśnienie złagodzenia objawów depresji.” – powiedział Rucker

psylocybina na depresję

Psylocybina na depresję?

Co ciekawe, badacze stwierdzili, że psylocybina miała wpływ na pacjentów już nawet następnego dnia. To odróżnia ją od konwencjonalnych leków przeciwdepresyjnych, o których wiadomo, że początkowo zaostrzają objawy, zanim zaczną działać dopiero po czterech do sześciu tygodni, jeśli w ogóle.

Autorzy badania mają nadzieję, że choć było ono stosunkowo małe, z zaledwie 79 uczestnikami otrzymującymi dawkę 25 mg to utoruje drogę do ostatecznego zatwierdzenia psylocybiny do stosowania jako lek przeciw depresji.

W przypadku prawie jednej trzeciej badanych osób, które otrzymały największą dawkę psylocybiny stwierdzono, że ​​ich objawy zostały złagodzone do tego stopnia, że ​​nie kwalifikują się już do klinicznego rozpoznania depresji.


Źródło: washingtonpost.com

Sandra Jurkiewicz
Latest posts by Sandra Jurkiewicz (see all)