Badania

Używanie marihuany podczas ciąży – czy jest bezpieczne?

Opublikowany: 22 listopada, 2022 godz. 11:39 am przez / No Comments

Przeprowadzono wiele badań dotyczących tego, jaki wpływ na matkę i dziecko ma używanie marihuany podczas ciąży. Marihuana może wydawać się w pełni bezpieczna, ale jak się okazuje – może bardziej szkodzić niż pomagać i to głównie dziecku.

THC a ciąża

Statystyki mówią, że używanie marihuany w trakcie ciąży zyskuje na popularności. Związki zawarte w marihuanie nie mają jednak wpływu wyłącznie na organizm matki. Wykazano, że marihuana działa na ważny receptor w mózgu, który można znaleźć już 14 tygodni po zapłodnieniu. Przenikając przez łożysko składniki marihuany wpływają także na rozwój dziecka co może przyczynić się do problemów z masą urodzeniową, przedwczesnym porodem lub nawet urodzeniem martwego dziecka. Po urodzeniu dziecka marihuana może utrudniać mu spanie, jedzenie i przybieranie na wadze. Może również wpływać na jego dalsze życie, w tym zachowanie i uczenie się.


SZUKASZ LEKARZA KONOPNEGO?
ZNAJDZIESZ GO NA

anandamed.pl

Kwalifikacja do terapii od 50 zł
E-RECEPTA od 100 zł
Konsultacja od 150 zł


Dziecko może urodzić się także z upośledzeniem umysłowym, ponieważ jego mózg nie miał wystarczająco dużo czasu, aby prawidłowo się rozwinąć, gdy był wystawiony na działanie marihuany. Badania powiązały używanie marihuany w czasie ciąży z możliwymi zaburzeniami neurologicznymi u dzieci. THC powiązano również z drgawkami, niską masą urodzeniową i obniżonym napięciem mięśniowym u noworodków.

Używanie marihuany podczas ciąży

Stosowanie marihuany w ciąży stało się bardziej powszechne niż kiedykolwiek wcześniej. Kobiety sięgają po nią ze względu na korzyści lecznicze, ale wciąż istnieje wiele pytań dotyczących jego wpływu na ciężarne matki i ich dzieci.

Dlaczego niektóre kobiety używają marihuany w czasie ciąży?

Łagodzenie nudności i wymiotów

Ustalono, że używanie zioła jest bardziej powszechne w pierwszym trymestrze ciąży niż później. Jednym z możliwych wyjaśnień jest to, że kobiety mogą stosować zioło w celu zmniejszenia nudności i wymiotów, które są częstymi objawami we wczesnej ciąży.

używanie marihuany podczas ciąży

Depresja w ciąży

Kobiety w ciąży są bardziej narażone na wystąpienie depresji. Wynika to z wielu zmian, które przechodzą ich ciała podczas ciąży. Poziomy hormonów ulegają wahaniom, a stres i niepokój wzrastają. Przebyta wcześniej depresja dodatkowo zwiększa prawdopodobieństwo jej wystąpienia w czasie ciąży. Chociaż marihuana jest czasami stosowana w leczeniu depresji, nie jest bezpieczna dla kobiet w ciąży, ponieważ – jak wspomniano wcześniej – może wpływać na rozwijające się dziecko.

Ból związany z ciążą

Konopie to jeden z naturalnych sposobów radzenia sobie z różnymi dokuczliwymi objawami, w tym z bólem. Niestety, podczas ciąży marihuana może w rzeczywistości wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Przedostając się do krwioobiegu dziecka, może doprowadzić do problemów rozwojowych. Ponadto palenie trawki wiąże się ze zwiększonym ryzykiem przedwczesnego porodu i niskiej masy urodzeniowej.

Większość przeprowadzonych badań dotyczących używania marihuany w czasie ciąży nie jest rozstrzygająca. Do czasu przeprowadzenia dalszych badań najlepiej zachować ostrożność i unikać marihuany podczas ciąży i karmienia piersią.


Źródło: hoj.life

Sandra Jurkiewicz
Latest posts by Sandra Jurkiewicz (see all)