Rekreacja

Dlaczego konopie powinny być legalne?

Opublikowany: 25 września, 2023 godz. 12:04 pm przez / No Comments

Niektórzy potępiają ich stosowanie, inni wychwalają ich zalety medyczne, albo cenią za działanie psychoaktywne. Konopie to jedne z niewielu roślin, które nieustannie są tematem wielu debat. Bardzo często poruszana jest kwestia tego, czy konopie powinny być legalne, a jeśli tak to dlaczego. Podobnie jak w przypadku wszystkich spornych kwestii, prawda prawdopodobnie leży gdzieś pośrodku, ale jedno jest pewne – za legalizacją marihuany przemawiają mocne argumenty.

Spis treści:

Dlaczego konopie powinny być w pełni legalne?

Korzyści gospodarcze wynikające z legalizacji marihuany

Korzyści ekonomiczne stanowią mocny argument jeśli chodzi o legalizację marihuany. Przyjęcie legalizacji tchnęłoby nowe życie w przemysł wpływając na jego dynamiczny rozwój, a zatem także zwiększoną zdolność do generowania dochodów z podatków. Zyski z podatków to jednak nie wszystko. Rozwój przemysłu to także tworzenie nowych miejsc pracy w różnych sektorach –  od uprawy roślin po handel.


SZUKASZ LEKARZA KONOPNEGO?
ZNAJDZIESZ GO NA

anandamed.pl

Kwalifikacja do terapii od 50 zł
E-RECEPTA od 100 zł
Konsultacja od 150 zł


dlaczego konopie powinny być legalne

Odkrywanie korzyści zdrowotnych marihuany

Konopie indyjskie od tysięcy lat stanowią kluczowy element ewolucji medycyny. Współczesna nauka zdaje się ponownie to dostrzegać, wskazując na niesamowity potencjał roślin konopi, w tym medycznej marihuany. Niestety, lata prohibicji utrudniły uzyskanie odpowiedzi na wiele pytań dotyczących ich właściwości, przez co badania naukowe nad marihuaną są nadal mocno ograniczone. O jej działaniu leczniczym na szczęście mówi się coraz więcej, a stosowanie konopi w leczeniu różnych objawów jest coraz częściej zalecane przez specjalistów i terapeutów konopnych.

Stwardnienie rozsiane, PTSD, nowotwory, epilepsja, wszelkiego rodzaju bóle, czy stany zapalne –  lista schorzeń i objawów, w których można wykorzystać potencjał marihuany zdaje się nie mieć końca.

Co warto podkreślić, stosowanie marihuany jest bezpieczniejsze w porównaniu z innymi legalnymi substancjami. Nie powoduje takiego uzależnienia jak alkohol, czy tytoń i przede wszystkim nie ma tak szkodliwego wpływu na zdrowie.

Oczywiście, niewłaściwe stosowanie marihuany lub używanie zbyt dużych dawek może powodować działania niepożądane, ale nadal nie jest to tak szkodliwe dla organizmu jak inne substancje.

Legalizacja marihuany – korzyści społeczne

Nie można przeoczyć korzyści społecznych, jakie mogą wyniknąć z legalizacji marihuany. Podejściem prohibicjonistycznym nie tylko nie udało się ograniczyć używania marihuany, ale, paradoksalnie, doprowadziło ono do rozwoju kwitnącego obecnie czarnego rynku, napędzając przestępczość zorganizowaną i przemoc. Legalizacja z pewnością odebrałaby zyski i ograniczyła działalność nielegalnym podmiotom na korzyść regulowanego rynku i  wspierania działalności odpowiedzialnych przedsiębiorców.

Dążenie do legalizacji marihuany służy także równości społecznej. Być może nie każdy wie, że w niektórych krajach na świecie wdrażanie przepisów dotyczących marihuany spowodowało uprzedzenia rasowe, co widać było m.in. w aresztowaniach i wyrokach skazujących związanych z narkotykami. Popierając legalizację marihuany, można zatem w dużym stopniu likwidować to głęboko zakorzenione źródło uprzedzeń rasowych w sądownictwie.

Podsumowanie

Każda rozmowa na temat legalizacji konopi indyjskich nie jest łatwa, bo odnosi się do wpływu na nasze zdrowie, społeczeństwo i gospodarkę. Niemniej jednak liczba potencjalnych korzyści legalizacji – poza rozwojem gospodarczym, szansą na poprawę zdrowia publicznego i dążeniem do sprawiedliwości społecznej – z pewnością jest znacznie więcej. 


Źródło: cannabisculture.com

Sandra Jurkiewicz
Latest posts by Sandra Jurkiewicz (see all)