Wiadomości

Zakaz używania marihuany przez sportowców podtrzymany

Opublikowany: 16 września, 2022 godz. 10:34 am przez / No Comments

Światowa Agencja Antydopingowa prawdopodobnie podtrzyma zakaz używania marihuany przez sportowców. Pomimo nacisków na agencję, po tym, jak amerykańska sprinterka Sha’Carri Richardson została wykluczona z letnich igrzysk olimpijskich w zeszłym roku, na zmiany nie ma co liczyć.

W ubiegłym roku Światowa Agencja Antydopingowa ogłosiła, że ​​przeprowadzi przegląd naukowy w celu ustalenia, czy konopie indyjskie powinny pozostać na liście substancji zakazanych


SZUKASZ LEKARZA KONOPNEGO?
ZNAJDZIESZ GO NA

anandamed.pl

Kwalifikacja do terapii od 50 zł
E-RECEPTA od 100 zł
Konsultacja od 150 zł


Według opublikowanego w poniedziałek raportu Wall Street Journal, grupa, która doradza kierownictwu WADA, opublikowała wstępną wersję listy substancji zabronionych na 2023 rok., na której widnieją konopie indyjskie. WADA zauważyła, że ​​lista jest prowizoryczna i zostanie sfinalizowana jeszcze w tym miesiącu.

„Projekt jest nadal rozpatrywany.” – powiedział rzecznik WADA – „Komitet Wykonawczy WADA zostanie poproszony o zatwierdzenie ostatecznej wersji listy podczas spotkania w dniu 23 września, przy czym sama lista zostanie opublikowana 1 października.”

zakaz używania marihuany przez sportowców

Czy zakaz używania marihuany przez sportowców może być zniesiony?

Urzędnicy z Holandii wezwali do usunięcia THC i innych kannabinoidów z listy zakazanych substancji. Dodatkowo obawiają się, że zakaz używania konopi uniemożliwi sportowcom korzystanie z produktów z CBD, których niektórzy używają w leczeniu stanów zapalnych i bólu.

Holenderska agencja antydopingowa opublikowała szczegóły wstępnej listy WADA i zamieściła na swojej stronie internetowej komentarz:

„Kanabinoidy najprawdopodobniej mają negatywny wpływ na wyniki sportowe.”

Z kolei stanowisko amerykańskiej Agencji Antydopingowej w sprawie usunięcia konopi z listy zakazanych jest mniej jasne. W zeszłym roku, w liście do amerykańskich polityków, podpisanym przez prezesa USADA Travisa Tygarta, agencja stwierdziła:

„Zasady dotyczące marihuany muszą się zmienić.”

Z drugiej strony, w oświadczeniu wysłanym w piątek rzecznik WADA powiedział, że do tej pory ani władze Stanów Zjednoczonych, ani Amerykańska Agencja Antydopingowa nie zażądały usunięcia konopi z Listy Zabronionych.

„Przez prawie dekadę USADA opowiadała się za zmianą podejścia WADA do marihuany, tak aby pozytywny wynik testu nie stanowił naruszenia, chyba że został celowo użyty w celu poprawy wydajności lub zagrażania zdrowiu lub bezpieczeństwu konkurencji” – powiedział Tygart

Póki co marihuana wciąż pozostaje na liście substancji zakazanych. Wielu interesariuszy WADA jest zdania, że marihuana stwarza potencjalne zagrożenie dla zdrowia podczas zawodów i narusza ducha sportu.


Źródło: forbes.com

Sandra Jurkiewicz
Latest posts by Sandra Jurkiewicz (see all)