zepsuta marihuana
Dawkowanie

Mikrodawkowanie marihuany – kiedy mniej znaczy więcej

Opublikowany: 15 września, 2022 godz. 8:49 am przez / No Comments

Mikrodawkowanie marihuany, to metoda jej dozowania. Jest proste i polega na tym, że podając bardzo małe dawki marihuany, można złagodzić objawy wielu schorzeń, jednocześnie unikając psychoaktywnego i odurzającego działania THC.

Mikrodawkowanie – podstawy

Mikrodawkowanie to metoda spożywania marihuany w najmniejszych możliwych (ale nadal korzystnych terapeutycznie) dawkach, aby uniknąć haju lub wystąpienia skutków ubocznych marihuany.


SZUKASZ LEKARZA KONOPNEGO?
ZNAJDZIESZ GO NA

anandamed.pl

Kwalifikacja do terapii od 50 zł
E-RECEPTA od 100 zł
Konsultacja od 150 zł


Oczywiście większość entuzjastów marihuany nie uważa haju wywołanego THC za coś negatywnego – wręcz przeciwnie – ale niektórzy użytkownicy mają trudności z zaakceptowaniem tego efektu. Mikrodozowanie jest dla takich osób idealnym rozwiązaniem.

Niektórzy eksperci uważają, że nadmierna ekspozycja organizmu na działanie THC nie zawsze jest najlepszym podejściem, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę sposób działania marihuany. Spożywanie zbyt dużej ilości THC na raz może przeciążyć receptory kannabinoidowe w organizmie i nadmiernie je pobudzić – to właśnie powoduje dwa najgorsze skutki uboczne marihuany: krótkotrwały niepokój i paranoję. Na szczęście jest to tylko tymczasowe i nie jest niebezpieczne ani toksyczne dla organizmu.

Na przykład w mniejszych dawkach konopie indyjskie są stosowane zarówno w leczeniu lęku, jak i depresji, ale spożywanie zbyt dużej ilości THC podczas jednej sesji może wywołać lęk, a nawet wywołać pełne ataki lękowe i epizody paranoidalne. Mikrodawkowanie zapewnia dwufazowe rozwiązanie – działa na lęk i depresję, ale nie nasila objawów i nie powoduje paranoi.

mikrodawkowanie marihuany

Mikrodawkowanie THC z różnych produktów

Dobór idealnej dawki zależy od kilku czynników: wcześniejszego doświadczenia z konopiami, aktualnej tolerancji na THC oraz liczby receptorów endokannabinoidowych w organizmie. Najważniejsze jest zaczynanie od najniższej dawki i stopniowe jej zwiększanie. Niektórzy specjaliści radzą by zaczynać od 1 lub 2 mg THC.

Mikrodawkowanie koncentratów

Jeśli w jednym mililitrze koncentratu jest 10 miligramów THC, dawka początkowa powinna wynosić jedną dziesiątą mililitra. Podczas przyjmowania dawki początkowej odczekaj około 30 do 60 minut, aby sprawdzić, czy coś poczujesz. Jeśli nie odczujesz efektu psychoaktywnego, to idealnie. Oznacza to, że dawka jest właściwa. Jeśli zaczniesz czuć coś dziwnego w swojej głowie i ciele, dawka jest za wysoka.

Żeby osiągnąć optymalną dawkę terapeutyczną, stopniowo – co kilka dni – zwiększaj ją o kolejną kroplę. Gdy tylko zaczniesz odczuwać efekt psychoaktywny przestań zwiększać dawki. W tym momencie będziesz wiedział, że Twoja optymalna dawka to ta przyjęta jako przedostatnia.

Mikrodozowanie suszonych kwiatów konopi (palenie i waporyzacja)

Jeśli nie możesz znaleźć wysokiej jakości koncentratów lub po prostu chciałbyś mikrodawkować konopie paląc je lub waporyzując, oto jak to zrobić.

Zaciągnij się raz i przytrzymaj dym/parę w płucach przez kilka sekund przed wydechem. Poczekaj około 10 minut, aby sprawdzić, czy ta dawka na Ciebie wpłynęła. Jeśli nie, zaciągnij się ponownie.

Mikrodawkowanie artykułów spożywczych

Jeżeli przyrządzasz produkty spożywcze z marihuaną musisz dokładnie wyliczyć ile jej użyć np. do ciasteczek, tak aby każde z nich zawierało okresloną dawkę THC, np. 1mg.

Ponieważ żywność musi zostać strawiona, aby kannabinoidy mogły zostać uwolnione do krwioobiegu, ustalenie właściwej dawki za pomocą tej metody może być znacznie trudniejsze niż w przypadku koncentratów, czy metody wziewnej.

Pokarm zawierający konopie indyjskie potrzebuje około 45 do 90 minut, aby przejść przez proces trawienia, więc jeśli nie czujesz nic po 90 minutach, możesz zwiększać dawkę, aż osiągniesz pożądany efekt terapeutyczny.

W jakich jednostkach chorobowych stosuje się mikrodawkowanie marihuany?

Konopie indyjskie są stosowane w leczeniu wielu różnych schorzeń, a większość z nich wymaga zastosowania odmiennej dawki. Z tego powodu niektóre dolegliwości są bardziej odpowiednie do stosowania mikrodawek niż inne. Na przykład nie można leczyć lęku w taki sam sposób, jak migrenę. Procedura dozowania jest zupełnie inna, podobnie jak częstotliwość stosowania.

Najczęściej mikrodawkowaniem leczy się stres, niepokój, depresję i przewlekły ból. Wiele osób używa bardzo małych dawek marihuany także aby poprawić jakość snu i zwiększyć koncentrację.

Jeżeli chcesz wiedzieć jak dawkować produkty z CBD lub THC na dolegliwości, które cierpisz, zachęcamy do skorzystania z konsultacji.


Źródło: greencamp.com

Sandra Jurkiewicz
Latest posts by Sandra Jurkiewicz (see all)