Kannabinoidy w konopiach

HHC – właściwości, działanie, legalność w Polsce

Opublikowany: 19 września, 2022 godz. 12:47 pm przez / No Comments

Termin kannabinoidy jest powszechnie znany i używany w branży konopnej. Odnosi się do aktywnych składników, które odpowiadają za działanie terapeutyczne i psychoaktywne roślin konopi. Do tej pory w konopiach zidentyfikowano ponad 100 różnych kannabinoidów. Jednym z najbardziej znanych i przebadanych jest tetrahydrokannabinol, czyli THC, ale w ostatnim czasie coraz częściej słyszy się o HHC, czyli heksahydrokannabinolu.

Co to jest HHC i czym różni się od THC?

HHC został po raz pierwszy stworzony w 1944 roku przez amerykańskiego chemika Rogera Adamsa, kiedy dodał cząsteczki wodoru do Delta-9 THC. Ten proces, znany jako uwodornienie, przekształca THC w heksahydrokannabinol (HHC). Chemicznie rzecz biorąc oznacza to, że heksahydrokannabinol zawiera cząsteczkę wodoru, której THC nie zawiera.


SZUKASZ LEKARZA KONOPNEGO?
ZNAJDZIESZ GO NA

anandamed.pl

Kwalifikacja do terapii od 50 zł
E-RECEPTA od 100 zł
Konsultacja od 150 zł


hhc

Te drobne różnice sprawiają, że HHC jest znacznie bardziej stabilnym związkiem niż THC, co zapewnia mu dłuższy okres trwałości (THC naturalnie szybko rozkłada się na CBN pod wpływem ciepła i światła).

Heksahydrokannabinol vs. tetrahydrokannabinol – działanie i skutki uboczne

Zarówno THC jak i HHC wiąże się z układem endokannabinoidowym. THC ma wyższe powinowactwo wiązania z receptorami organizmu, co oznacza, że THC jest silniejsze niż heksahydrokannabinol i daje silniejsze efekty. Innymi słowy, HHC może mieć podobny do THC wpływ na ciało i umysł, ale nie tak intensywny.

Pod względem korzyści terapeutycznych to THC był badany szerzej niż HHC i przez to więcej wiemy na temat jego działania. THC może powodować pewne skutki uboczne, z których najczęstsze to suchość w ustach, zaczerwienienie oczu i zwiększony apetyt. Bardziej poważne skutki uboczne mogą obejmować lęk, paranoję i psychozę.

Niektórzy użytkownicy rekreacyjni twierdzą, że przy większych ilościach HHC zapewnia czystszy haj niż THC. Wciąż są to jednak anegdotyczne doniesienia, niepotwierdzone badaniami naukowymi.

HHC jest znacznie mniej zbadanym kannabinoidem niż THC w związku z tym niewiele wiadomo o jego działaniu na organizm i zastosowaniu w medycynie.

Potencjalne korzyści terapeutyczne heksahydrokannabinolu

Niepotwierdzone dowody wskazują, że HHC ma podobne właściwości terapeutyczne jak THC, a wskazywać na to ma m.in. podobieństwo struktury między tymi cząsteczkami i powinowactwo do tych samych receptorów w ciele.

HHC może pomóc w radzeniu sobie z przewlekłym bólem

Podczas testów na szczurach ten kannabinoid wykazał znaczne właściwości przeciwbólowe. Oczywiście potrzebne są badania na ludziach, ale te na zwierzętach dają obiecujące wyniki stosowania HHC w tym obszarze i wskazują ten związek jako potencjalnie skuteczny w leczeniu przewlekłego bólu.

Heksahydrokannabinol może pomóc zmniejszyć stan zapalny

Większość kannabinoidów skutecznie zwalcza ból i zmniejsza stan zapalny, więc heksahydrokannabinol prawdopodobnie także ma takie właściwości. Związek ten nie był jeszcze bezpośrednio badany pod kątem bólu, ale przy okazji jednego z badań stwierdzono, że uwodornione kannabinoidy dobrze wiążą się z receptorem CB1 w mózgu i mogą zmniejszać stan zapalny stawów.

Heksahydrokannabinol może ułatwiać zasypianie

Działanie psychoaktywne HHC jest prawdopodobnie spowodowane jego interakcją z receptorami CB1 w mózgu. Dokładny mechanizm działania tego związku jest nieznany, ale badania wykazały, że aktywacja receptora CB1 (tak jak robi to THC) pomaga w zasypianiu.

Czy HHC jest w Polsce legalne?

Inną istotną różnicą między HHC a THC jest to, że chociaż ten drugi najczęściej pochodzi z konopi indyjskich, większość HHC obecnie dostępnego na rynku pochodzi z konopi włóknistych. Z tego powodu wielu producentów uważa, że omija przepisy. Na chwilę obecną HHC jest w Polsce zabronione. Substancja ta wymieniona jest w załączniku do ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. W obliczu coraz częściej pojawiających się ofert kupna heksahydrokannabinolu za granicą i wysyłki do Polski warto to podkreślać.

Konsumenci sami muszą rozważyć ryzyko i korzyści związane z zakupem i mieć pełną świadomość grożących za to konsekwencji nie tylko prawnych, ale i zdrowotnych, gdyż jak podkreślono – nie ma wielu badań dotyczących wpływu heksahydrokannabinolu na ludzki organizm.


Bibliografia:

  • Ahmed, S. A., Ross, S. A., Slade, D., Radwan, M. M., Khan, I. A., & ElSohly, M. A. (2015). Minor oxygenated cannabinoids from high potency Cannabis Sativa L. Phytochemistry, 117, 194–199 
  • Watanabe, K. (2007). Conversion of cannabidiol to Δ9-tetrahydrocannabinol and related cannabinoids in artificial gastric juice, and their pharmacological effects in mice. Forensic Toxicology, 16–21.
  • Bloom, A. S. (1977). 9 nor 9β Hydroxyhexahydrocannabinol, a cannabinoid with potent antinociceptive activity: comparisons with morphine. Journal of Pharmacology and Experimental Therapeutics, 200(2), 263–270.
  • Ben-Shabat, S., Hanuš, L. O., Katzavian, G., & Gallily, R. (2006). New Cannabidiol Derivatives: Synthesis, Binding to Cannabinoid Receptor, and Evaluation of Their Antiinflammatory Activity. Journal of Medicinal Chemistry, 49(3), 1113–1117 
  • Murillo-Rodríguez, E. (2008). The role of the CB1 receptor in the regulation of sleep. Progress in Neuro-Psychopharmacology and Biological Psychiatry, 32(6), 1420–1427
  • Thapa, D., Cairns, E. A., Szczesniak, A. M., Toguri, J. T., Caldwell, M. D., & Kelly, M. E. M. (2018). The Cannabinoids Δ8THC, CBD, and HU-308 Act via Distinct Receptors to Reduce Corneal Pain and Inflammation. Cannabis and Cannabinoid Research, 3(1), 11–20

Źródło: exploratoryglory.com, leafly.com, cfah.org, zamnesia.com

Sandra Jurkiewicz
Latest posts by Sandra Jurkiewicz (see all)