Syndrom niepowściągliwych wymiotów pokannabinoidowych
Rekreacja

Syndrom niepowściągliwych wymiotów pokannabinoidowych (CHS)

Opublikowany: 20 września, 2022 godz. 12:19 pm przez / No Comments

Regularne używanie marihuany może niekiedy wywoływać epizody nudności, wymiotów i nieustającej potrzeby zażywania gorących kąpieli. Ten zespół objawów znany jest jako CHS – syndrom niepowściągliwych wymiotów pokannabinoidowych.

Co to jest CHS, czyli syndrom niepowściągliwych wymiotów pokannabinoidowych?

Ten tajemniczy dla wielu osób stan, charakterystyczny dla palaczy marihuany, został zidentyfikowany w 2004 roku. CHS to zespół objawów spowodowanych intensywnym używaniem konopi indyjskich. Charakteryzuje się cyklicznymi epizodami nudności i wymiotów oraz potrzebą brania gorącego prysznica bądź kąpieli.


SZUKASZ LEKARZA KONOPNEGO?
ZNAJDZIESZ GO NA

anandamed.pl

Kwalifikacja do terapii od 50 zł
E-RECEPTA od 100 zł
Konsultacja od 150 zł


CHS występuje przy intensywnym używaniu konopi indyjskich, definiowanym jako przekraczanie 3-5 sesji palenia marihuany dziennie przez długi okres czasu. Pacjenci, którzy mają tendencję do nadużywania odmian bogatych w THC, są również bardziej narażeni na rozwój CHS. Stan ten rozpoczyna się nudnościami, wymiotami i umiarkowanym lub silnym bólem brzucha, który trwa od 1 do 7 dni.

Fakt, że CHS powoduje nudności, jest interesujący, biorąc pod uwagę, że konopie indyjskie są stosowane jako środek przeciwwymiotny u pacjentów chorych na nowotwory poddawanych chemioterapii, a także u pacjentów z HIV/AIDS.

CHS nie należy mylić z zespołem cyklicznych wymiotów (CVS), chociaż objawy są podobne. Jedyna różnica między tymi dwoma stanami polega na tym, że CVS nie jest spowodowane używaniem konopi indyjskich.

CHS został odkryty stosunkowo niedawno i istnieje ponad 100 prac naukowych, które go opisują

W większości tych artykułów jest jeden wspólny wątek: jedynym sprawdzonym lekarstwem na syndrom niepowściągliwych wymiotów pokannabinoidowych jest po prostu zaprzestanie używania marihuany. Wówczas nudności i wymioty ustępują niemal natychmiast. Uważa się, że CHS wpływa zarówno na przewód pokarmowy, jak i na ośrodkowy układ nerwowy.

Przyczyny syndromu niepowściągliwych wymiotów pokannabinoidowych

Istnieją dwie główne teorie wskazujące na potencjalne przyczyny CHS. Badanie z 2011 roku sugeruje, że stan ten występuje z powodu zaburzeń w ośrodkowym systemie reakcji na stres. Ta teoria głosi, że regularni użytkownicy marihuany gromadzą kannabinoidy w swoim układzie endokannabinoidowym, co może prowadzić do dysfunkcji receptorów CB1 i CB2 w podwzgórzu.

Nadużywanie konopi może również prowadzić do przechowywania THC w naszych komórkach tłuszczowych, a usuwanie THC z tkanki tłuszczowej zajmuje dużo czasu. Kiedy używamy naszego tłuszczu jako energii, wcześniej zmagazynowane THC wraca do naszego krwiobiegu. W tym momencie, ponieważ we krwi jest już wysokie stężenie THC, spożywanie większej ilości konopi może prowadzić do toksyczności kannabinoidów, znanej dziś jako CHS.

Druga z teorii głosi, że CBD zwiększa ekspresję receptorów CB1 w podwzgórzu, podczas gdy THC obniża temperaturę ciała. Naukowcy popierający tę teorię uważają, że może to wyjaśniać, dlaczego gorące prysznice są tak skuteczne w zmniejszaniu objawów CHS.

To wciąż tylko teorie, które trzeba potwierdzić lub obalić, ale są dobrym punktem odniesienia do dalszych badań.

Jak leczy się Cannabinoid Hyperemesis Syndrome?

Biorąc pod uwagę, że objawy CHS to nudności i wymioty, pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić jest udanie się do lekarza w celu wykluczenia innych chorób. Kiedy uzyskasz pewność, że cierpisz na CHS, najlepszym i najskuteczniejszym remedium będzie po prostu całkowite zaprzestanie używania marihuany.

Pewnie zapytasz, czy jest jakiś sposób na pozbycie się objawów i kontynuowanie używania marihuany? Konwencjonalne leki stosowane w przypadku wymiotów i nudności zwykle nie działają w przypadku syndromu niepowściągliwych wymiotów pokannabinoidowych. Tak więc, dopóki nauka nie odkryje więcej na temat tego stanu, najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić jest… trzymanie się z dala od zioła.


Bibliografia:

  • Galli JA, Sawaya RA, Friedenberg FK; Cannabinoid Hyperemesis Syndrome; Current Drug Abuse Reviews; December 2011; 4(4): 241–249
  • Ruffle JK, Bajgoric S, Samra K, Chandrapalan S, Aziz Q, Farmer AD; Cannabinoid hyperemesis syndrome: an important differential diagnosis of persistent unexplained vomiting; European Journal of Gastroenterology Hepatology; December 2015; 27(12):1403-8
  • Simonetto DA, Oxentenko AS, Herman ML, Szostek JH; Cannabinoid hyperemesis: a case series of 98 patients; Mayo Clinic Proceedings; February 2012; 87(2):114-9
  • Habboushe J, Rubin A, Liu H, Hoffman RS; The Prevalence of Cannabinoid Hyperemesis Syndrome Among Regular Marijuana Smokers in an Urban Public Hospital; Basic and Clinical Pharmacology and Toxicology; June 2018; 122(6):660-662
  • Lapoint J, Meyer S, Yu CK, Koenig KL, Lev R, Thihalolipavan S, Staats K, Kahn CA; Cannabinoid Hyperemesis Syndrome: Public Health Implications and a Novel Model Treatment Guideline; Western Journal of Emergency Medicine; March 2018; 19(2):380-386
Sandra Jurkiewicz
Latest posts by Sandra Jurkiewicz (see all)