wpływ marihuany na zęby
Rekreacja

Wpływ palenia marihuany na zęby – uśmiech palacza

Opublikowany: 8 czerwca, 2022 godz. 8:04 am przez / No Comments

Od wielu lat dentyści w oparciu o informacje od pacjentów analizują wpływ palenia marihuany na zęby. Niezależnie od tego, czy jesteś użytkownikiem rekreacyjnym, czy używasz marihuany do celów leczniczych jest  kilka rzeczy, które powinieneś wiedzieć o wpływie palenia marihuany na zdrowie jamy ustnej.

Jak marihuana wpływa na zęby i jamę ustną?

Palenie marihuany, podobnie jak palenie tytoniu, może powodować kilka negatywnych skutków dla zdrowia jamy ustnej. Palacze znacznie częściej zmagają się z chorobami dziąseł i stanami zapalnymi, jednak bezpośredni wpływ marihuany na taki stan rzeczy wciąż jest niejasny. Przyczyniają się do tego także inne czynniki, takie jak nadużywanie tytoniu, narkotyków, alkoholu, a także złe nawyki w zakresie higieny jamy ustnej i brak profilaktyki.


SZUKASZ LEKARZA KONOPNEGO?
ZNAJDZIESZ GO NA

anandamed.pl

Kwalifikacje do terapii
E-RECEPTY, Zaświadczenia
Konsultacje online


Wpływ palenia marihuany na zęby i jamę ustną – co może spotkać palacza?

Kserostomia, czyli subiektywne uczucie suchości jamy ustnej

Jednym z typowych efektów palenia trawki, których doświadcza wielu użytkowników, jest suchość w ustach spowodowana niedoczynnością gruczołów ślinowych. Podczas palenia marihuany zawarty w niej THC wysyła sygnały do receptorów endokannabinoidowych, aby ograniczyć produkcję śliny.

Ślina jest ważna dla dobrego zdrowia jamy ustnej, ponieważ pomaga rozkładać pokarm, zapobiega gromadzeniu się płytki nazębnej, wypłukuje bakterie, zapobiega nieświeżemu oddechowi i spowalnia próchnicę.

Próchnica

Nie od dziś wiadomo, że palenie marihuany powoduje gastrofazę. Niestety, większość palaczy nie sięga po zdrowe przekąski będąc na haju. Żeby zaspokoić głód wybierają przetworzone produkty o wysokiej zawartości cukru. To prowadzi do powstawania próchnicy.

Jest to prawdopodobnie jeden z powodów, dla których dentyści obserwują wyższy wskaźnik próchnicy u użytkowników marihuany, zwłaszcza na zębach, które normalnie nie są podatne na próchnicę.

Choroby dziąseł

Wysoka temperatura dymu wdychanego podczas palenia marihuany może podrażniać dziąsła i prowadzić do obrzęku, krwawienia i nadwrażliwości. W dymie znajdują się również substancje rakotwórcze, które mogą być szkodliwe.

Przebarwienia na zębach

Regularne palenie sprawia, że z czasem zęby przebarwiają się. Wszystko za sprawą dymu. Nawet przy higienie jamy ustnej na najwyższym poziomie i regularnych wizytach u dentysty, wystąpienie przebarwień jest raczej nieuniknione. Jeśli palisz marihuanę regularnie prawdopodobnie w pewnym momencie będziesz musiał zdecydować się na wybielanie zębów.

Nadmiar bakterii w jamie ustnej

Mówi się o tym, że bakterie powodujące próchnicę dosłownie namnażają się w ustach palaczy. Niektóre badania sugerują, że dzieje się tak, ponieważ dym z marihuany hamuje układ odpornościowy w jamie ustnej. Im więcej bakterii – tym większe ryzyko rozwoju próchnicy.

Dobre praktyki ograniczą negatywny wpływ palenia marihuany na zęby i stan jamy ustnej

Jeśli regularnie palisz trawkę, ważne jest, aby zdawać sobie sprawę z negatywnego wpływu, jaki może to mieć na zdrowie jamy ustnej. W myśl zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć, jako palacz marihuany musisz być sumienny w kwestii pielęgnacji zębów w domu. Oprócz codziennego mycia pastą do zębów, nitkowania i płukania jamy ustnej, pamiętaj także o regularnych wizytach w gabinecie stomatologicznym.

Chociaż potrzeba więcej badań nad wpływem palenia marihuany na stan zębów, wydaje się, że wiele   dolegliwości jamy ustnej jest spowodowanych paleniem. Dlatego wybór innej metody konsumpcji marihuany, np. waporyzacja, może być dobrą strategią ochrony zdrowia jamy ustnej.


Źródło: brightnow.com

Sandra Jurkiewicz
Latest posts by Sandra Jurkiewicz (see all)