Badania

Wcześniejsze wstawanie zmniejsza ryzyko depresji o 40%

Opublikowany: 30 stycznia, 2023 godz. 4:14 pm przez / No Comments

O tym, że istnieje związek między odpowiednią ilością snu a depresją naukowcy wiedzą od dawna, ale dzięki najnowszym badaniom dowiedziono, że wcześniejsze wstawanie zmniejsza ryzyko wystąpienia depresji prawie o połowę.

Chorzy na depresję stale odczuwają zmęczenie

Ich rytm dobowy jest zaburzony – w nocy cierpią z powodu bezsenności, a w dzień odczuwają nadmierną senność. W wyniku niedostatecznej ilości snu chorzy na depresję stają się mniej produktywni i z trudnością wykonują codzienne czynności.


SZUKASZ LEKARZA KONOPNEGO?
ZNAJDZIESZ GO NA

anandamed.pl

Kwalifikacja do terapii od 50 zł
E-RECEPTA od 100 zł
Konsultacja od 150 zł


Depresję i sen łączą głębokie i skomplikowane nawet dla naukowców zależności, o czym świadczyć może na przykład fakt, że osoby z chronotypem „sowy” są bardziej narażone na wystąpienie depresji, niż te określane jako „skowronki” i to niezależnie od średniej ilości przespanych godzin.

Trzy lata temu dr Celine Vetter, psycholożka z Colorado Ubiversity Boulder, opublikowała wyniki trwających 4 lata badań, w których udział wzięły 32 tys. pielęgniarek. Analizy wykazały, że pielęgniarki, które wstawały wcześniej (27%) zapadały na depresję znaczniej rzadziej.

wcześniejsze wstawanie zmniejsza ryzyko wystąpienia depresji o 40%

Regulacja zegara biologicznego

Uzyskując tak ciekawe wyniki dr Vetter postanowiła bliżej przyjrzeć się zależności między wczesnym wstawaniem a depresją. Przebadano geny 840 tysięcy osób by ostatecznie wyodrębnić niemal 340 genów, które odpowiadają za tendencję do wcześniejszego lub późniejszego wstawania. Do badania wytypowano 250 tys. osób, z których 85 tys. zgodziło się na noszenie opasek rejestrujących pory snu przez okres jednego tygodnia.

W wypełnionym kwestionariuszu 11% ankietowanych określiło siebie jako chronotyp „skowronka”, 9% jako „sowy”, a pozostali zgłosili mieszane preferencje. Wszystkie informacje podane przez uczestników zostały zestawione z danymi dotyczącymi recept i historii choroby.

Wcześniejsze wstawanie zmniejsza ryzyko depresji

Głównym celem przeprowadzonego badania było uzyskanie odpowiedzi na pytanie, czy wcześniejsze wstawanie zmniejsza ryzyko depresji. Jak się okazało, wstawanie nawet jedną godzinę wcześniej zmniejsza ryzyko wystąpienia depresji i co ciekawe, każda kolejna godzina wcześniejszego wstawania to spadek ryzyka o kolejne 23%. Pobudka dwie godziny wcześniej to aż 40% mniejsze ryzyko wystąpienia depresji.

Co jest tego przyczyną? Trwają spekulacje. Być może chodzi o większą ekspozycję na światło dzienne i związane z tym zmiany hormonalne, ale kluczowy może być także czynnik społeczny – osoby aktywne od południa do późnych godzin nocnych mają mniejsze szanse na interakcje społeczne, czy znalezienie pracy.

olej CBD BioHemp na depresję

Co zrobić żeby wstawać wcześniej?

Jak wiemy wstawanie rano nie należy do przyjemności, a przestawienie biologicznego zegara na pobudkę godzinę, a nawet dwie wcześniej wydaje się nie do zrobienia. Czy można sobie jakoś pomóc by wcześniejsze wstawanie nie było udręką? Dr Vetter radzi:

„W dzień miej jasno, w nocy ciemno. Do pracy chodź piechotą lub jedź na rowerze. A wieczorami przyciemniaj monitory i ekrany.”


Źródło: focus.pl

Sandra Jurkiewicz
Latest posts by Sandra Jurkiewicz (see all)