Wiadomości

Legalizacja marihuany w Czechach – projekt do końca marca

Opublikowany: 27 stycznia, 2023 godz. 4:01 pm przez / No Comments

Według oficjalnych doniesień projekty ustaw, które przewidywałyby wprowadzenie regulowanego rynku konopi indyjskich w Czechach, mogą być gotowe do końca marca. Dyskusje o tym, że legalizacja marihuany i wprowadzenie regulowanego rynku w Czechach są konieczne rozpoczęły się w lutym ubiegłego roku.

Legalizacja marihuany w Czechach w ślad za Niemcami

We wrześniu krajowy koordynator ds. narkotyków Jindřich Vobořil ogłosił plany przeprowadzenia reformy do początku 2024 r. Ta wiadomość skłoniła niektórych analityków branżowych do spekulacji, że Czechy mogą wyprzedzić Niemcy w wyścigu o utworzenie pierwszego w Europie komercyjnego rynku marihuany dla dorosłych.


SZUKASZ LEKARZA KONOPNEGO?
ZNAJDZIESZ GO NA

anandamed.pl

Kwalifikacja do terapii od 50 zł
E-RECEPTA od 100 zł
Konsultacja od 150 zł


Czechy mają już jedne z najbardziej postępowych przepisów dotyczących konopi indyjskich w Europie. Marihuana lecznicza jest tam legalna od 2013 r., a w 2009 r. zdekryminalizowano posiadanie 15 g kwiatu konopi i 5 g żywicy, a także uprawę do pięciu roślin na własny użytek. Konsumentom grozi jednak grzywna w wysokości do 500 euro.

legalizacja marihuany w Czechach

Przygotowywany projekt obejmuje przepisy dotyczące opodatkowania, legalnej uprawy, sprzedaży i eksportu, a także funkcjonowania klubów konopnych

Ustawa nałoży ograniczenia na to, kto może produkować i sprzedawać konopie indyjskie, z rejestracją użytkowników, drobnych hodowców lub stowarzyszeń konopnych.

„W zeszłym roku około miliona osób używało konopi indyjskich. Większość z nich normalnie funkcjonuje w swoim życiu. Jest to zatem rynek ugruntowany, ale nielegalny. Dlatego ważne jest, aby zamiast represji i sankcji karnych wybrać ściśle regulowany rynek. Proponujemy opodatkowanie marihuany i zbiórkę środków na wydawanie licencji. W ten sposób spodziewamy się znacznych wpływów do budżetu państwa. Jednocześnie mam nadzieję, że wtedy dogadamy się z rządem o jakimś przeznaczeniu środków na profilaktykę.” – powiedział krajowy koordynator ds. narkotyków Jindřich Vobořil

Ocena skutków legalizacji marihuany, do której dążyła trzecia co do wielkości partia polityczna w kraju, Czeska Partia Piratów, wykazała, że legalny rynek może przynieść do 73 milionów euro podatków rocznie.

„Reforma, regulacja, opodatkowanie – to trzy filary, na których jako Piraci podchodzimy do regulacji rynku konopi. Opodatkowując, zbierzemy miliardy euro rocznie, unikając niepotrzebnych wydatków na represje. Dodatkowo, jeśli wspólnie z Niemcami uda nam się uruchomić rynek regulowany, będzie to oznaczać ogromne możliwości eksportowe dla naszej gospodarki.”

Opracowanie modelu, który łączy wprowadzenie licencjonowanego rynku konopi indyjskich, prowadzenie kampanii informacyjnych oraz rejestracja legalnych użytkowników ma także na celu ograniczenie czarnego rynku.


Źródło: cannabishealthnews.co.uk

Sandra Jurkiewicz
Latest posts by Sandra Jurkiewicz (see all)