Wiedza i Konopie

Uprawa konopi w skorupkach jajek i nawóz Cal-Mag DIY

Opublikowany: 16 stycznia, 2023 godz. 6:29 pm przez / No Comments

Rośliny konopi wymagają dobrej równowagi makro – i mikroelementów, aby dobrze się rozwijać. Najczęstsze niedobory dotyczą wapnia i magnezu, a przyczyną tego jest z reguły wysoka cena preparatów nawożących.  Na szczęście możesz stworzyć własny niedrogi, bogaty w składniki odżywcze suplement w domu, używając tylko kilku artykułów gospodarstwa domowego i składników. Uprawa konopi w skorupkach jajek jest ekonomiczną i jednocześnie ciekawą metodą, ale nie jedyną, która pozwala sporo zaoszczędzić.

Jak wykorzystać skorupki jajek do nawożenia roślin?

Skorupki jaj mogą być doskonałym dodatkiem do kwaśnych podłoży uprawowych, ponieważ podnoszą poziom pH. Jeśli jednak chodzi o wchłanianie wapnia, skorupki jaj stają się biodostępne po długim czasie od momentu umieszczenia bezpośrednio w glebie.


SZUKASZ LEKARZA KONOPNEGO?
ZNAJDZIESZ GO NA

anandamed.pl

Kwalifikacje do terapii
E-RECEPTY, Zaświadczenia
Konsultacje online


Pamiętaj, że rośliny konopi będą zwykle gotowe do zbioru w mniej niż 4 miesiące od wykiełkowania, a czasem znacznie szybciej. Oznacza to, że skorupki jaj umieszczone bezpośrednio w glebie nie będą miały prawie żadnych korzyści dla twoich roślin. Co więcej, będą rozkładać się tylko w kwaśnych glebach o pH poniżej 6,8.

Oczywiście to nie tak, że skorupki dodane bezpośrednio do gleby są bezużyteczne. Będą zwiększać napowietrzenie gleby i działać jak drenaż. Natomiast żeby rośliny mogły wykorzystać składniki odżywcze zawarte w skorupkach najpierw trzeba zmienić ich skład chemiczny tworząc domowy nawóz.

uprawa konopi w skorupkach jajek

Nawóz Cal – Mag ze skorupek jajek – instrukcja krok po kroku

Składniki:

 • 12 skorupek jaj
 • patelnia
 • kuchenka
 • młynek do kawy lub moździerz
 • ocet jabłkowy (lub biały ocet)
 • sito o drobnych oczkach
 • melasa
 • duża miska lub garnek
 • duży słoik

Przygotowanie:

 1. Skorupki jajek umyj na zewnątrz i wewnątrz. Połóż w ciepłym miejscu do wyschnięcia, na dzień lub dwa.
 2. Pokrusz skorupki na małe, ale nie drobne kawałki i umieść na suchej patelni. Patelnię ustaw na średnim ogniu i co jakiś czas mieszaj skorupki do momentu aż zbrązowieją. Odstaw do wystygnięcia.
 3. Użyj młynka do kawy lub moździerza i zmiel skorupki na drobny proszek. Przesyp do dużej miski.
 4. Nadszedł czas na nasączenie skorupek octem. Najlepszy będzie ocet jabłkowy, ponieważ zawiera dodatkowe składniki odżywcze. Ocet spowoduje reakcję chemiczną, przez co skorupki będą musować dlatego należy go dolewać powoli.
 5. Reakcja chemiczna będzie trwała przez dobre kilka godzin, więc odstaw miskę najlepiej na noc.
 6. Przenieś mieszaninę do słoika i zamknij pokrywkę. Odstaw na kilka dni, aby produkt mógł fermentować. Po tym czasie płyn przefiltruj przez gęste sito do słoika. W ten sposób otrzymałeś jeden z głównych składników nawozu Cal – Mag.

Jak wykorzystywać domowej roboty nawóz Cal – Mag?

Jest to wysoce skoncentrowany roztwór na bazie wapnia, który należy rozcieńczyć wodą i osobno dodać magnez. Najlepszym sposobem jest dodanie innego produktu – melasy. Dodaj jedną łyżkę sfermentowanych skorupek jaj do butelki oraz jedną łyżkę melasy. Następnie dodaj 3,8 l wody i dobrze wstrząśnij. Sprawdź pH. Dostosuj do 6,5 za pomocą octu lub wodorotlenku sodu.

Uprawa konopi w skorupkach jajek – idealna kiełkownica

Nie ma ograniczeń co do tego, jak pomysłowa może być uprawa marihuany. Możesz nawet zasadzić nasiona w skorupce jajka, oszczędzając na małych doniczkach lub tacach na sadzonki. Jeśli użyjesz skorupek jaj do nasion konopi, Matka Natura również ci podziękuje, ponieważ ma to dodatkową zaletę w postaci zmniejszenia ilości zużywanego przez nas plastiku.

Wystarczy delikatnie odłupać wierzchołek jajka i usunąć zawartość łyżeczką. Skorupkę trzeba dokładnie umyć. Na spodzie za pomocą szpilki zrób otwór, aby odprowadzać nadmiar wody. Umieść skorupkę jajka z powrotem w pudełku na jajka, tak aby większy otwór był skierowany do góry. Używając łyżeczki ostrożnie wypełnij skorupkę podłożem. Umieść w nim nasionko konopi i przysyp. Kiedy sadzonka będzie gotowa do przesadzenia, po prostu stłucz skorupkę i zdejmij.


Źródło: herbiesheadshop.com

Sandra Jurkiewicz
Latest posts by Sandra Jurkiewicz (see all)