marihuana albinos
Rekreacja

Marihuana albinos – roślina rzadka, ale nie niespotykana

Opublikowany: 9 września, 2022 godz. 10:45 am przez / No Comments

Wiele osób może uznać to zaskakujące i nie dowierzać, ale co jakiś czas wśród konopnych upraw rodzi się marihuana albinos. Albinizm u roślin to zjawisko rzadkie, ale nie niespotykane, a wpływ na wystąpienie tego zjawiska mają różne czynniki.

Skąd się bierze albinizm u roślin?

Zielony kolor liści i innych części roślina zawdzięcza obecności specjalnego pigmentu – chlorofilu. Jest on także niezbędny do przetrwania rośliny, która wytwarza energię ze światła słonecznego.


SZUKASZ LEKARZA KONOPNEGO?
ZNAJDZIESZ GO NA

anandamed.pl

Kwalifikacja do terapii od 50 zł
E-RECEPTA od 100 zł
Konsultacja od 150 zł


Chlorofil pochłania określone długości fal światła, których potrzebuje (ultrafiolet niebieski i czerwony), a to, czego nie pochłania, odbija się, powodując, że widzimy zielony kolor, gdy patrzymy na roślinę w świetle słonecznym lub innym białym świetle. Gdy chlorofil absorbuje odpowiednie rodzaje światła, w procesie fotosyntezy zamienia energię świetlną na cukier użytkowy.

Rośliny albinosy nie zawierają chlorofilu. Oznacza to, że nie ma dostępnego pigmentu do pochłaniania energii słonecznej. Rośliny te straciły zdolność odpowiedniej reakcji na światło, tak jakby były stale w ciemności. Dlatego większość roślin albinosów umiera we wczesnym stadium wzrostu.

Bielactwo u roślin jest anomalią genetyczną

Podobnie jak u ludzi. Albinizm to recesywna cecha genetyczna, która osłabia rośliny. Rośliny mogą wykazywać oznaki bielactwa już na etapie sadzonki. Roślina nie musi być całkowicie biała, aby można ją było uznać za albinosa. Niektóre rośliny mogą tracić chlorofil tylko na niektórych liściach lub częściach roślin, co może być wywołane kombinacją czynników genetycznych i środowiskowych.

Proces hybrydyzacji może również wydobyć cechy albinosów w szczepie. Żeby hybrydyzować roślinę, hodowcy często krzyżują szczepy wstecznie, wydobywając pewne cechy recesywne. W niektórych przypadkach hybrydyzacja może umożliwić częstsze wyrażanie cech albinosów.

Wybielanie światłem

To druga główna przyczyna występowania bielactwa. W niektórych warunkach oświetleniowych niektóre szczepy mają większe predyspozycje genetyczne do bielenia. Często zdarza się, że rośliny stają się białe w obszarach znajdujących się najbliżej światła. Co jakiś czas górne pąki i liście rośliny blakną, gdy intensywność światła jest zbyt silna. Jest to główne źródło stresu dla rośliny, ponieważ wybielony pąk traci wtedy zdolność do fotosyntezy.

Czy bielactwo roślin konopi jest zaletą?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta – nie. Biała marihuana nie może wykorzystać energii słonecznej w taki sposób, jak zielona, fioletowa lub czerwona roślina konopi. Światło odbija się od białych przedmiotów, dlatego ściany pokoju do uprawy są często pomalowane na biało.

Zabarwienie liści i pąków pomaga roślinie pobierać światło słoneczne i przekształcać je w energię. Bez chlorofilu potrzebnego do przekształcenia światła w cukry roślina nie może przetrwać.

Co zrobić, gdy wśród upraw pojawi się marihuana albinos?

Niezależnie od przyczyny wystąpienia albinizmu, jest kilka sposobów by pomóc roślinie przetrwać, ale nie gwarantują one sukcesu.

Bardzo wczesne badania wykazały, że karmienie roślin cukrami przy braku światła pomaga im rosnąć i zwiększać objętość. Jednak wzrost roślin może być nieprawidłowy, a przyrosty niewielkie. Eksperymenty zakończone już w 1919 roku wykazały, że dodanie dodatkowych cukrów i składników odżywczych do próbek kukurydzy albinosów pomogło im rosnąć i zwiększyło całkowitą wagę nasion. Jednak bez tych dodatkowych cukrów rośliny albinosów obumarły.

Jeśli roślina konopi zacznie blednąć lub wykazywać oznaki bielactwa, dodatkowe dokarmianie może pomóc uchronić plony, o ile w roślinie nadal występuje zielone zabarwienie.

Inną opcją jest korekta oświetlenia. Warto rozważyć przejście na oświetlenie LED o niższej mocy. Korzystna może być również regulacja wysokości światła. Światła powinny być wystarczająco blisko rośliny, ale nie na tyle blisko, aby wykazywała oznaki stresu cieplnego.

Jeśli roślina jest biała już w stadium sadzonki, prawdopodobnie najlepiej będzie ją wyrzucić. Niektórzy sugerują, że białe rośliny konopi produkują mniej THC i CBD niż zielona roślina i ma to sens, ponieważ marihuana albinos będzie ma mniejszą zdolność do wytwarzania energii potrzebnej do produkcji kannabinoidów.


Źródło: herb.co

Sandra Jurkiewicz
Latest posts by Sandra Jurkiewicz (see all)