legalizacja marihuany w Kolumbii
Rekreacja

Kac po marihuanie – objawy i przyczyny kaca konopnego

Opublikowany: 23 września, 2022 godz. 10:07 am przez / No Comments

Pamiętasz poranki po nocy zakrapianej alkoholem? Samopoczucie nie jest wtedy najlepsze i po prostu ma się kaca. Czy doświadczyłeś czegoś podobnego po intensywnym paleniu marihuany? Czy kac po marihuanie w ogóle jest możliwy?

Co to jest kac?

Kac najczęściej pojawia się po nocy intensywnego spożywania alkoholu i to głównie z nim jest kojarzony. Następnego ranka imprezowicz doświadczy pulsującego bólu głowy, skrajnego pragnienia, nudności, zawrotów głowy i (w wielu przypadkach) nieodpartego wrażenia, że zrobił z siebie pośmiewisko. Większość tych objawów jest spowodowana odwodnieniem oraz przetwarzaniem i filtrowaniem przez organizm alkoholu.


SZUKASZ LEKARZA KONOPNEGO?
ZNAJDZIESZ GO NA

anandamed.pl

Kwalifikacja do terapii od 50 zł
E-RECEPTA od 100 zł
Konsultacja od 150 zł


Czy kac po marihuanie w ogóle istnieje?

Wielu palaczy mocno wierzy, że nie można doświadczyć kaca od marihuany. Kierują się tym, że marihuana jest całkowicie naturalna i ma wyłącznie pozytywny wpływ na ciało, umysł i duszę, czego nie można powiedzieć o alkoholu. Niestety, kac po marihuanie jest zjawiskiem bardziej powszechnym niż mogłoby się wydawać.

Jakie są objawy kaca konopnego?

Zgłaszane przez konsumentów marihuany objawy obejmują mgłę mózgową, ból głowy, zmęczenie, nudności, suchość w ustach i zaczerwienione oczy. Przeprowadzone do tej pory badania naukowe nie analizowały wszystkich tych objawów, przez co wiele doniesień pochodzi wyłącznie od użytkowników marihuany.

Kac po marihuanie i jego potencjalne przyczyny

Jak sugerują badania naukowe kac po marihuanie najczęściej powiązany jest z nadmierną konsumpcją zioła. Warto podkreślić, że ta sama ilość marihuany wpłynie na każdą osobę inaczej, a na ostateczny efekt wpływ ma rodzaj użytego szczepu, zawartość THC, czy metabolizm organizmu. To, co jest wystarczające dla jednej osoby by osiągnęła haj, może przytłoczyć drugą.

Anegdotycznie, wiele osób, które doświadczyły objawów kaca po marihuanie, twierdzi, że używało artykułów spożywczych lub ekstraktów. Zdaniem tych konsumentów zjawisko konopnego kaca  wydaje się być znacznie rzadsze w przypadku bardziej tradycyjnych metod konsumpcji, takich jak palenie. Są zdania, że objawy kaca po paleniu zioła są wynikiem powolnego tempa metabolizmu produktów z marihuaną, a zatem przedłużonego działania zawartych w niej związków.

kac po marihuanie

Czy można uniknąć kaca po marihuanie?

Najlepszym sposobem, aby nie dopuścić do wystąpienia objawów konopnego kaca jest poznanie swojego organizmu i zachowanie umiaru. Innym sposobem może być wybranie metody wziewnej np. waporyzacji zamiast spożywania artykułów spożywczych. Warto także wybierać odmiany o niższej zawartości THC. Istnieje wiele ciekawych odmian marihuany przeznaczonych dla początkujących konsumentów.

Warto pamiętać, że CBD, czyli kannabidiol, ma zdolność równoważenia niektórych efektów powodowanych przez THC. Możesz zatem wybrać odmianę o wysokiej zawartości kannabidiolu. Im wyższy stosunek CBD do THC, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że doświadczysz kaca.


Bibliografia:

  • ‘Hangover’ effects the morning after marijuana smoking; https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/2992898/
  • Acute and residual effects of marijuana in humans; https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9700958/

Źródło: greenrushdaily.com, leafly.com, weedmaps.com

Sandra Jurkiewicz
Latest posts by Sandra Jurkiewicz (see all)