konopie to warzywo
Rekreacja

Konopie to warzywo, owoc, kwiat, a może zioło?

Opublikowany: 26 września, 2022 godz. 11:20 am przez / No Comments

Kiedy jest się dzieckiem, rozróżnianie warzyw i owoców wydaje się proste. Owoce są słodkie, a warzywa mają bardziej wytrawny smak i nie należą do ulubionych przysmaków.  Potem się dorasta i nagle okazuje się, że pomidor to owoc, a zatem granica dzieląca owoce od warzyw jest bardzo cienka. Podobnie jest w przypadku konopi. Czy konopie to warzywo? W pewnym sensie tak. A owoc? Też. Ważne jest, aby spojrzeć na wszystkie aspekty użyteczności tej rośliny i kontekst, w którym jest ona wykorzystywana.

Czy konopie to warzywo?

Kiedy myślimy o warzywach, najczęściej jest to szpinak, marchewka, czy brokuły, a każde z nich jest inną częścią rośliny. Warzywa definiuje się jako każdą jadalną część rośliny inną niż owoc.


SZUKASZ LEKARZA KONOPNEGO?
ZNAJDZIESZ GO NA

anandamed.pl

Kwalifikacja do terapii od 50 zł
E-RECEPTA od 100 zł
Konsultacja od 150 zł


Jeśli zdecydujesz się posiekać pęczek surowych liści marihuany i zrobić z nich sałatkę, to bez wątpienia wykorzystasz tę część rośliny jako warzywo. Jej liście są bogate w błonnik, który ma korzystny wpływ na układ pokarmowy. Dostarcza również niezbędnych aminokwasów i minerałów, w tym magnezu, wapnia i fosforu.

A co kannabinoidami i terpenami? To kwiaty dostarczają większość z nich, ale w liściach także można je znaleźć. Tyle że w niższych stężeniach.

konopie to warzywo

Czy konopie to owoc?

Żeńskie rośliny konopi faktycznie wytwarzają skupiska owoców, jednak ich używanie nie jest powszechną praktyką. Owoc wytwarzany przez żeńską kwitnącą roślinę konopi nazywany jest ‘achene’ co oznacza po prostu niełupek.

Wiele gatunków roślin kwitnących produkuje niełupki, czyli po prostu suche owoce. Często są mylone z nasionami, ponieważ są to suche, stwardniałe owoce zawierające nasiona. Inne przykłady niełupków to gryka, nasiona słonecznika i komosa ryżowa.

Podsumowując – podobnie jak w odniesieniu do warzyw, w pewnych kontekstach możemy również zaklasyfikować konopie jako owoc.

Czy konopie to kwiat?

Wszystkie rośliny konopi, zarówno męskie, jak i żeńskie, wytwarzają kwiat, ale niewłaściwe byłoby kategoryzowanie ich jako kwiat tylko z tego powodu. Kwiatem w konopiach jest pąk. Kwiaty żeńskie to zazwyczaj te, które produkują THC i kannabinoidy w wyższych stężeniach.

Rośliny konopi produkują kwiaty i używamy ich zarówno do celów rekreacyjnych, jak i leczniczych. To jednak wciąż nie pozwala na jednoznaczne sklasyfikowanie tych roślin jako kwiat.

Na marihuanę potocznie mówi się ‘zioło’. Czy to oznacza, że konopie są ziołem?

Zioła, takie jak rozmaryn, tymianek, czy bazylia, można ogólnie zdefiniować jako rośliny, które mają pikantne lub aromatyczne właściwości i najczęściej są używane do celów kulinarnych, leczniczych, czy rytuałów religijnych. Marihuana spełnia te kryteria.

Wykorzystywanie marihuany w medycynie sięga pierwszego wieku naszej ery w Chinach i Afryce. W XX wieku marihuana była przedstawiana w negatywnym świetle, co często ma miejsce także dzisiaj. Warto jednak podkreślić, że z każdym rokiem zainteresowanie konopiami rośnie, ponieważ wiele badań naukowych potwierdziło jej właściwości lecznicze.

legalizacja marihuany w Europie

Konopie to warzywo, owoc, kwiat, czy zioło? – Podsumowanie

Klasyfikacja roślin konopi w dużej mierze zależy od kontekstu. Można zaklasyfikować nasiona jako owoc, choć nie w tradycyjnym tego słowa znaczeniu. Jednocześnie liście konopi można wykorzystywać jako warzywo. Tak więc, w zależności od kontekstu, konopia może pasować do dowolnej z powyższych kategorii.

Najbezpieczniejsza klasyfikacja konopi prawdopodobnie mówi, że jest to zioło, ponieważ ma właściwości lecznicze i była również używana w rytuałach na przestrzeni dziejów.

W ostatecznym rozrachunku prawdopodobnie nie jest tak ważne, aby wiedzieć, czy konopie indyjskie to owoc czy warzywo. Ważne jest, abyśmy nadal lepiej rozumieli roślinę i to, w jaki sposób można ją potencjalnie wykorzystać do poprawy naszego zdrowia i życia.


Źródło: wayofleaf.com, spainweedguide.com

Sandra Jurkiewicz
Latest posts by Sandra Jurkiewicz (see all)