Wiedza i Konopie

Jak stworzyć nową odmianę konopi?

Opublikowany: 25 maja, 2023 godz. 11:46 am przez / No Comments

Każdego roku powstają dziesiątki nowych odmian konopi, z których każda łączy smak, aromat i inne cechy dwóch lub więcej odmian rodzicielskich. Gusta i trendy cały czas się zmieniają, a hodowcy konopi nieustannie starają się zaspokoić potrzeby nawet najbardziej wybrednych konsumentów. Jak stworzyć nową odmianę konopi?

Konopie indyjskie są jedną z najczęściej uprawianych roślin

Hodowcy mogą kontrolować proces hodowli i wzrostu, wybierać i ulepszać rośliny, tak aby spełniały różnorodne potrzeby. Tylko żeńskie rośliny konopi dają pąki, które wszyscy znamy i kochamy. Ilekroć widzisz rośliny konopi z pąkami, są to rośliny żeńskie. Męskie rośliny wytwarzają woreczki pyłkowe.


SZUKASZ LEKARZA KONOPNEGO?
ZNAJDZIESZ GO NA

anandamed.pl

Kwalifikacja do terapii od 50 zł
E-RECEPTA od 100 zł
Konsultacja od 150 zł


Kiedy męskie rośliny osiągają dojrzałość, ich woreczki pyłkowe otwierają się i uwalniają pyłek do powietrza, który ląduje na pobliskich roślinach żeńskich i zapyla je. Kiedy zapylona roślina dojrzeje, da nasiona noszące geny obu odmian.

jak stworzyć nową odmianę konopi

Jak stworzyć nową odmianę konopi?

Hodowla może być prowadzona sztucznie i celowo w środowiskach komercyjnych lub domowych. Hodowcy konopi wybiorą wówczas dwie odmiany do połączenia w oparciu o takie cechy, jak smak, aromat, moc, skuteczność, wydajność, łatwość uprawy i inne czynniki. Zazwyczaj umieszczają jedną roślinę męską i wiele roślin żeńskich w zamkniętym pomieszczeniu. Pomaga to zatrzymać pyłek i zapewnić pomyślne zapylenie. Zapylanie można również przeprowadzić na zewnątrz, hodując rośliny obok siebie. Gdy roślina żeńska zapyli się i osiągnie dojrzałość, można zebrać nasiona. Nasiona te zostaną wykorzystane do stworzenia nowych roślin, które będą zawierały geny zarówno roślin żeńskich, jak i męskich.

Co to jest fenotyp?

Mówiąc najprościej, nowe nasiona są jak dzieci dwóch roślin rodzicielskich. Pojedyncza zapylona roślina żeńska wytworzy dziesiątki fenotypów. Na przykład hodowla Lemon Skunk i Super Silver Haze da nasiona Super Lemon Haze.  Wszystkie będą się różnić, gdy wyrosną na rośliny: niektóre będą miały skunksowy zapach, będą wysokie i chude jak Lemon Skunk, a niektóre będą niskie i jak Super Silver Haze, będą miały więcej trichomów. Pozostałe będą miały równą mieszankę cech obu szczepów rodzicielskich.

Bakerstreet Canopy Growth 20/1 Red No 1

Hodowcy konopi pracują nad rozwojem nowych szczepów nasion w rośliny i wybierają najlepsze z nich do wprowadzenia na rynek – poszukują najlepszej kombinacji cech roślin rodzicielskich. Niektóre fenotypy mogą ładnie pachnieć, ale nie wyglądać dobrze. Inne mogą smakować i wyglądać dobrze, ale nie mają dużej mocy. Jeszcze inne mogą dawać niskie plony lub być podatne na zarazę, itd. Hodowcy chcą znaleźć specyficzne fenotypy, które łączą w sobie wszystkie najlepsze cechy obu rodziców.

Proces ten jest z reguły długotrwały i obejmuje kilka pokoleń roślin, aby wybrać najlepszą wersję szczepu. Na przykład hodowca może najpierw zasiać dziesięć nasion, a następnie wybrać pięć najlepszych. Potem te pięć jest ponownie uprawianych i wybiera się spośród nich najlepsze trzy. Proces zostaje powtórzony, aby finalnie wybrać jeden ostateczny fenotyp. Gdy hodowcy wybiorą fenotyp o najlepszych cechach, produkują go, a nowa wersja nowej odmiany trafia na rynek i ostatecznie pojawia się na półkach sklepowych.

Czasami odmiana staje się bardzo popularna, co zachęca hodowców do sprzedaży innej wersji szczepu. Robią to, hodując nowe fenotypy i wybierając te, które uzupełniają oryginał. Dlatego często zobaczysz dwie wersje tego samego szczepu – kolejna wersja zwykle ma po nazwie numer poprzedzony hasztagiem.


Źródło: lookah.com

Sandra Jurkiewicz
Latest posts by Sandra Jurkiewicz (see all)