Badania

Gastrofaza u robaków? Ciekawy eksperyment

Opublikowany: 25 kwietnia, 2023 godz. 12:02 pm przez / No Comments

Według nowych badań, jeśli masz gastrofazę, gdy jesteś na haju, to znaczy, że masz coś wspólnego z… robakami. Intensywne zachcianki na jedzenie to tylko jeden z wielu efektów marihuany, które najwyraźniej występują nie tylko u ludzi. Badanie opublikowane w czwartek 20 kwietnia (to nie jest przypadek) w Current Biology przez grupę naukowców z University of Oregon pokazuje, że gastrofaza może wystąpić również u robaków, a konkretnie u nicieni.

Tetrahydrokannabinol, czyli THC, jest głównym psychoaktywnym składnikiem marihuany, odpowiedzialnym za uczucie „haju

THC wiąże się ze specjalnymi receptorami kannabinoidowymi w organizmie. Uważa się, że receptory te pośredniczą w wielu różnych zachowaniach, w tym w jedzeniu – co wyjaśnia, dlaczego będą na haju ludzie sięgają po wszelkie przekąski.


SZUKASZ LEKARZA KONOPNEGO?
ZNAJDZIESZ GO NA

anandamed.pl

Kwalifikacje do terapii
E-RECEPTY, Zaświadczenia
Konsultacje online


Kilka lat temu grupa naukowców z University of Toledo odkryła, że C. elegans (nicienie)mają podobny układ związków kannabinoidowych i receptorów, co ludzie.

gastrofaza u robaków
Robaki zostały zmodyfikowane genetycznie w taki sposób, że niektóre neurony i mięśnie świeciły fluorescencyjnie. Zielone kropki wskazują neurony, które reagują na kannabinoidy.

Czy u robaków występuje gastrofaza?

Badacze namoczyli robaki w płynie zawierającym kannabinoidy, a następnie poddali je testom zmuszając do wyboru między pokarmami niskiej i wysokiej jakości, aby sprawdzić, czy rzeczywiście mają gastrofazę.

Po wystawieniu nicieni na działanie anandamidu – naturalnego endokannabinoidu – robaki miały tendencję do wybierania ulubionego jedzenia i spożywania większej ilości.

„Oznacza to, że mamy humanizowanego robaka do sygnalizacji kannabinoidowej, a teraz mamy platformę testową do prowadzenia badań genetycznych w celu identyfikacji innych elementów systemu sygnalizacji kannabinoidowej.” – powiedział Shawn Lockery, profesor biologii w Oregonie i jeden z autorów badania

Nicień zwany C. elegans to mały robak, mniejszy nawet od ludzkiej rzęsy.
Nicień zwany C. elegans to mały robak, mniejszy nawet od ludzkiej rzęsy.

Lockery uważa, że te odkrycia nie tylko mogą pomóc w opracowywaniu leków, ale także pomóc nam lepiej zrozumieć nasze miejsce we wszechświecie zwierząt.

Co dalej? Lockery i jego zespół rozpoczęli już eksperymenty z psychodelikami.

„Psychodeliki działają poprzez określony receptor serotoninowy, a podobny receptor występuje w C. elegans” – powiedział–  „To dopiero wczesne dni, ale przeprowadzamy testy behawioralne, aby sprawdzić, czy psychodeliki wpływają na zachowanie robaków.”


Źródło: vice.com

Sandra Jurkiewicz
Latest posts by Sandra Jurkiewicz (see all)