Rekreacja

Drgawki konopne – czym są cannabis shakes?

Opublikowany: 28 czerwca, 2022 godz. 8:36 am przez / No Comments

Jeśli kiedykolwiek paliłeś marihuanę, z pewnością doświadczyłeś już przynajmniej jednego skutku ubocznego. Suchość w ustach, czy gastrofaza, to tylko jedne z nich o niegroźnym charakterze. Jednak anegdotyczne raporty sugerują, że u niektórych palaczy marihuany haj może powodować spontaniczne skurcze mięśni, czyli drgawki konopne. Dla jednych efekt ten może być zabawny, ale dla innych niebezpieczny.

Dlaczego będąc na haju trzęsiesz się?

Niestety, wciąż nie jest to do końca jasne dlaczego na haju mogą występować niekontrolowane ruchy przypominające drgawki. Obecnie prowadzone są badania sprawdzające, w jaki sposób konopie indyjskie mogą pomóc w leczeniu drgawek – takich jak te, które występują w przypadku zaburzeń takich jak choroba Parkinsona lub stwardnienie rozsiane – ale niewiele jest badań na temat tego, czy konopie rzeczywiście mogą je powodować.


SZUKASZ LEKARZA KONOPNEGO?
ZNAJDZIESZ GO NA

anandamed.pl

Kwalifikacja do terapii od 50 zł
E-RECEPTA od 100 zł
Konsultacja od 150 zł


Niektóre z głównych podowódów, które mogą powodować cannabis shakes

Najbardziej oczywista rzecz, czyli po prostu… zimno

Kiedy jest nam zimno, trzęsiemy się lub drżymy. THC, jeden z głównych kannabinoidów obecnych w konopiach, może obniżać temperaturę ciała. Zjawisko to zostało udowodnione klinicznie w populacjach zwierząt i odnotowane również u ludzi.

Chociaż niebezpieczna hipotermia wywołana THC jest prawie niespotykana w populacjach ludzkich, konopie często obniżają podstawową temperaturę ciała, co może prowadzić do dreszczy i drżenia. Naukowcy sugerują, że konopie indyjskie wpływają na tlenek azotu w organizmie, co może regulować wpływ kannabinoidów na temperaturę ciała.

drgawki konopne cannabis shakes

Za dużo THC

Odmiany konopi o wyższych stężeniach THC mogą sprawić, że początkujący użytkownicy marihuany lub w niektórych przypadkach także doświadczeni palacze poczują się roztrzęsieni. Ponadto, jeśli spożyje się za dużo THC może wystąpić tzw. bad trip, któremu towarzyszyć może paranoja.

Niepokój lub nerwowość

Niepokój, podobnie jak w przypadku zimna, także może prowadzić do drżenia. Powszechnie wiadomo, że konopie indyjskie mogą powodować lęk lub paranoję w wyższych dawkach, a niektórzy ludzie wydają się być bardziej podatni na te efekty niż inni. Badania na populacjach ludzkich wykazały, że po wyższych dawkach THC często jednym z efektów ubocznych jest niepokój, którego konsekwencją są drgawki konopne.

Nadmierna stymulacja

Łączenie marihuany z innymi substancjami może zwiększyć ryzyko wystąpienia i potęgować efekt drżenia. Najczęstszymi dodatkowymi stymulantami są tytoń i kofeina.

Kiedy marihuanę łączy się z tytoniem, ośrodkowy układ nerwowy dostaje dodatkowe bodźce, ponieważ zarówno konopie indyjskie, jak i tytoń wpływają na ten układ. Podobnie kawa, czarna herbata i napoje zawierające kofeinę, również pobudzające ośrodkowy układ nerwowy, mogą dodatkowo go stymulować powodując mimowolne drżenie.

Jak długo trwają drgawki konopne?

Jeśli paliłeś lub waporyzowałeś zioło, drżenie zwykle nie powinno trwać dłużej niż 30 minut. Jeśli jednak spożyłeś artykuły spożywcze, drżenie może utrzymywać się przez kilka godzin.

Istotna jest także dawka THC. Wyższa dawka lub skoncentrowane formy spowodują, że efekt będzie trwać dłużej. Wszystko to jest prawdopodobnie podyktowane toleracją THC danego organizmu, więc ten przedział czasowy można uznać jedynie za orientacyjny.

Jak powstrzymać drgawki konopne?

Przede wszystkim należy się ogrzać, ponieważ przyczyną drgawek może być obniżenie temperatury ciała przez THC. Jeśli drgawki wystąpią zachowaj spokój i oczywiście powstrzymaj się od dalszej konsumpcji marihuany.

Jeśli czujesz się roztrzęsiony i niespokojny, skup się na robieniu głębokich, powolnych oddechów, aby aktywować przywspółczulny układ nerwowy organizmu. Pomoże to ciału zrelaksować się i przejść w tryb odpoczynku zamiast w tryb walki lub ucieczki. Słuchanie relaksującej muzyki może również pomóc odwrócić uwagę umysłu i ciała od drżenia i wejść w spokojniejszy stan.

Jeśli drgawki występują z powodu nadmiernej stymulacji warto powstrzymać się od picia kawy przed i w trakcie palenia, czy łączenia tytoniu z marihuaną. Możesz także zastosować CBD, które znane jest z właściwości łagodzących działanie THC. Olej CBD zaaplikowany podjęzykowo złagodzi niepokój i paranoję.


Źródło: cannigma.com

Sandra Jurkiewicz
Latest posts by Sandra Jurkiewicz (see all)