czy palenie kocimiętki powoduje haj
Rekreacja

Palenie kocimiętki – tańsza i legalna alternatywa marihuany?

Opublikowany: 27 czerwca, 2022 godz. 7:55 am przez / No Comments

Kocimiętka, naukowo znana jako Nepeta cataria, to silnie pachnące zioło pochodzące ze wschodniej i południowej Europy, Azji Środkowej i Bliskiego Wschodu. Kocimiętka znana jest z tego, że wywołuje u kotów euforyczne doznania. Czy zatem palenie kocimiętki może spowodować haj u człowieka?

Kocimiętka nie tylko dla kotów?

Nazwa kocimiętki wzięła się z tego, że przyciąga do siebie nawet dwie trzecie kotów zarówno domowych, jak i dzikich. Roślina zawiera substancję chemiczną znaną jako nepetalakton, która wywołuje u kotów szereg przyjemnych odczuć.


SZUKASZ LEKARZA KONOPNEGO?
ZNAJDZIESZ GO NA

anandamed.pl

Kwalifikacja do terapii od 50 zł
E-RECEPTA od 100 zł
Konsultacja od 150 zł


Nepetalakton spożywany w niewielkich ilościach wywołuje u kotów łagodną euforię. Niektóre z zachowań pojawiających się, gdy koty skubią liście lub łodygi kocimiętki, obejmują tarzanie się po ziemi i drapanie w powietrzu.

Jednak tak jak w przypadku wszystkich substancji, spożywanie zbyt dużej ilości kocimiętki może wywołać nieprzyjemne efekty. Częste skutki uboczne u kotów to niepokój, ślinotok, senność i nadmierne mruczenie.

Czy palenie kocimiętki powoduje haj?

Jak wspomniano, kocimiętka może wywołać u kotów łagodną euforię. Czy na taki sam efekt mogą liczyć ludzie?

Jeśli lubisz palić marihuanę, czy inne zioła, intuicyjnie możesz zainteresować się kocimiętką i liczyć na efekt psychoaktywny. Niestety, podczas gdy kocimiętka może wywoływać euforię u kotów, roślina ta wydaje się nie wykazywać psychoaktywnego wpływu na ludzi podczas palenia. Jednym słowem… kocimiętka nie wywoła u Ciebie haju, gdy ją zapalisz. Pewnie zapytasz – dlaczego?

Żeby palenie jakiekolwiek zioła wywołało haj, jego składniki muszą wiązać się bezpośrednio z receptorami w mózgu. Co najważniejsze, zioła muszą wchodzić w interakcje z określonymi receptorami w mózgu, które kontrolują system nagrody organizmu.

Niestety, żadne badania naukowe nie wskazują, że nepetalakton, główna substancja psychoaktywna kocimiętki, może wywoływać euforię u ludzi. Zmieniające umysł właściwości nepetalaktonu są tak słabe, że nawet u większości kotów efekt euforii mija w ciągu dziesięciu minut.

Kocimiętka nie wywołuje haju u człowieka, ale wykazuje szereg właściwości korzystnych dla ludzkiego organizmu

Działa uspokajająco na umysł

Chociaż kocimiętka nie wywołuje efektów zmieniających umysł to ma działanie uspokajające. Jest zatem odpowiednia do łagodzenia różnych stanów psychicznych, takich jak stany lękowe czy niepokój. Zioło to może również wspomagać sen, skracając czas zasypiania. Warto zauważyć, że właściwości uspokajające kocimiętki opierają się głównie na niepotwierdzonych dowodach i starych badaniach na zwierzętach.

Jednak naukowcy ustalili bliskie podobieństwo działania nepetalaktonu i waleriany. Ponieważ waleriana jest popularnym ziołowym środkiem uspokajającym, można śmiało stwierdzić, że kocimiętka może również sprzyjać relaksacji.

Kocimiętka może łagodzić bóle głowy

Według starszych badań uspokajające właściwości kocimiętki mogą również przydać się w łagodzeniu bólów głowy. Ogólnie rzecz biorąc, zioła przeciwlękowe mają również właściwości przeciwbólowe.

Możliwym wyjaśnieniem tej teorii jest to, że środki uspokajające mają tendencję do oddziaływania na te same neuroprzekaźniki, takie jak anandamid, z którymi oddziałują leki przeciwbólowe. Należy jednak pamiętać, że nadal nie ma badań klinicznych potwierdzających działanie przeciwbólowe kocimiętki, co sprawia, że przed użyciem tego zioła jako środka przeciwbólowego należy porozmawiać z lekarzem.

Pamiętaj też, że bóle głowy to jedne z najczęstszych skutków ubocznych stosowania kocimiętki. Tak więc, jeśli musisz użyć rośliny do łagodzenia bólów głowy, rób to z umiarem.

Kocmiętka może poprawić życie seksualne

Wiele ziół ma właściwości afrodyzjakalne, a kocimiętka nie jest wyjątkiem. Roślina ta była używana od wieków m.in. na zaburzenia erekcji. Chociaż właściwości kocimiętki w tym zakresie nie zostały przetestowane na ludziach, starsze badania na zwierzętach wskazują na skuteczność zioła we wspomaganiu sprawności seksualnej.

Wsparcie funkcjonowania pęcherza i jelit

Kocimiętka może wspomagać funkcjonowanie jelit, łagodząc problemy żołądkowo-jelitowe, takie jak niestrawność, wzdęcia i skurcze.

Nadal nie jest jasne, jak wpływa na układ trawienny. Jednak niektórzy badacze uważają, że ma to wiele wspólnego z wysoką zawartością błonnika w roślinie.

Kocimiętka działa również moczopędnie. W związku z tym może pomóc złagodzić różne stany, w szczególności problemy z nerkami, takie jak kamienie nerkowe.

Ekstrakty z kocimiętki mają właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze

To wyjaśnia, dlaczego okłady z kocimiętki wykonane z suszonych kwiatów i liści tej rośliny od lat są stosowane do łagodzenia bólu zębów i zapobiegania chorobom przyzębia.

Istnieją dowody naukowe wskazujące, że stosowanie produktów dentystycznych z kocimiętką może znacznie pomóc w leczeniu lub zapobieganiu infekcjom jamy ustnej.

herbata z kocimiętki

Palenie kocimiętki – można, czy nie można?

Oczywiście, że można. Według starszych anegdotycznych doniesień kocimiętka była jednym z wypełniaczy stosowanych w produktach z konopi indyjskich, ze względu na fakt, że ma podobne właściwości jak konopie, m.in. uspokaja.

Istnieją jednak powody, dla których nie warto palić kocimiętki. Przede wszystkim ma tendencję do zbyt szybkiego spalania. Dodana np. do jointa może zwiększyć szybkość jego spalania. Ponadto nie ma sensu palić kocimiętki, ponieważ sama roślina nie wywołuje żadnej znaczącej euforii.

Najlepszym sposobem na cieszenie się terapeutycznymi właściwościami kocimiętki jest picie herbaty z jej dodatkiem. Inne zdrowsze sposoby spożywania kocimiętki obejmują dodanie kilku kropli ekstraktu z kocimiętki do ulubionego napoju lub użycie kocimiętki jako olejku eterycznego.

Wniosek jest taki, że palenie kocimiętki nie da Ci haju, a jeśli chcesz skorzystać z jej dobroczynnych właściwości, najlepszym sposobem będzie przyrządzenie z niej herbaty.


Źródło: meomarleys.com

Sandra Jurkiewicz
Latest posts by Sandra Jurkiewicz (see all)