suchość w ustach po paleniu marihuany
Rekreacja

Czy marihuana odwadnia organizm?

Opublikowany: 2 sierpnia, 2022 godz. 12:56 pm przez / No Comments

Dlaczego po paleniu marihuany pojawia się suchość w ustach? Pierwsze co nasuwa się na myśl to to, że marihuana odwadnia organizm. Jednak nie ma to żadnych dowodów popartych badaniami naukowymi. Marihuana nie wywołuje poważnych skutków, które prowadzą do odwodnienia.

Czy marihuana odwadnia organizm? Objawy bywają być mylące

Generalnie może być trudno stwierdzić, czy suchość w ustach oznacza, że organizm jest już odwodniony. Co więcej, niektóre efekty wywoływane przez marihuanę mogą być podobne do objawów odwodnienia. Jednym z nich jest wspomniana wcześniej suchość w ustach, oszołomienie, zawroty i bóle głowy.


SZUKASZ LEKARZA KONOPNEGO?
ZNAJDZIESZ GO NA

anandamed.pl

Kwalifikacja do terapii od 50 zł
E-RECEPTA od 100 zł
Konsultacja od 150 zł


wpływ marihuany na zęby

Suchość w ustach a odwodnienie

Kannabinoidem odpowiedzialnym za suchość w ustach jest THC zawarty w marihuanie. Dzieje się tak, ponieważ THC wiąże się bezpośrednio z gruczołami w jamie ustnej, które wytwarzają ślinę. THC utrudnia ten proces, co powoduje suchość. Problem szybko można rozwiązać sięgając po wodę, nawet jeśli nie czujesz się spragniony. To nie jest odwodnienie, a jedynie haj. Suchość w ustach mija po około 10 – 30 minutach od palenia.

Jeśli jednak byłeś spragniony i czułeś suchość w ustach przed paleniem może to wskazywać na odwonienie. Generalnie uczucie pragnienia świadczy o tym, że organizm potrzebuje wody. Nawadnianie organizmu jest szczególnie istotne w przypadku wystąpienia biegunki, wymiotów i intensywnego pocenia się przez nadmierną ekspozycję na ciepło.

Jakie są objawy odwodnienia?

Jak wspomniano wcześniej, objawy takie jak suchość w ustach, bóle, czy zawroty głowy występują nie tylko jako objaw odwodnienia organizmu, ale także jako krótkotrwały efekt palenia.

Zatem inne widoczne objawy będą wskazywały na prawdopodobne odwodnienie. Są to m.in. dezorientacja, biały nalot na języku, obniżone ciśnienie krwi, rzadkie oddawanie moczu, ciemny mocz, zaparcia, skurcze mięśni, bóle całego ciała, omdlenia.

czy marihuana odwadnia organizm

Czy marihuana odwadnia organizm – podsumowanie

THC jest kannabinoidem, który jak każdy związek może powodować skutki uboczne, m.in. zatrzymanie produkcji śliny przez gruczoły. Z drugiej strony odwodnienie organizmu również może powodować suchość w ustach. Zawsze najlepiej jest pić dużo wody przed i po paleniu. W ten sposób łatwiej będzie Ci odróżnić, czy jesteś odwodniony, czy po prostu na haju.


Źródło: herb.co

Sandra Jurkiewicz
Latest posts by Sandra Jurkiewicz (see all)