Rekreacja

Czy marihuana ma kalorie?

Opublikowany: 16 czerwca, 2023 godz. 12:58 pm przez / No Comments

Jeśli kiedykolwiek liczyłeś kalorie, aby schudnąć, przytyć lub utrzymać wagę i jesteś konsumentem marihuany, być może zastanawiałeś się: czy marihuana ma kalorie? Konopie indyjskie zawierają różne związki, przede wszystkim kannabinoidy i terpeny, ale jest w nich też dużo błonnika i trochę wartości odżywczych.

Badanie kaloryczności – czy marihuana ma kalorie?

Zawartość kalorii pochodzi przede wszystkim z makroskładników odżywczych, takich jak węglowodany, tłuszcze i białka. Jednak kwiaty konopi zawierają minimalne ilości makroskładników odżywczych, przez co ich kaloryczny wkład jest znikomy.


SZUKASZ LEKARZA KONOPNEGO?
ZNAJDZIESZ GO NA

anandamed.pl

Kwalifikacja do terapii od 50 zł
E-RECEPTA od 100 zł
Konsultacja od 150 zł


Badając wartości odżywcze roślin konopi, naukowcy stwierdzili, że górne części – łodygi, liście i kwiaty – zawierają około 20% białka, co czyni je produktem o niskiej zawartości białka, ale nadal dobrym źródłem tego skladnika. Autorzy zauważyli nawet, że ta ilość białka może sprawić, że konopie będą nadawały się do karmienia niektórych zwierząt hodowlanych.

Te części rośliny zawierają również tłuszcze, węglowodany, błonnik i inne makroskładniki odżywcze i dostarczają około 1,5 kalorii na gram. Można ją więc sklasyfikować jako niskokaloryczną żywność i zdrową przekąskę – ale jedzenie surowej marihuany nie wszystkim przypadnie do gustu. Dostarczenie jakichkolwiek znaczących kalorii wymagałoby dużo świeżego materiału roślinnego, nie wspominając o długim żuciu. Liście konopi zawierają prawie 50% błonnika, a cała roślina (głównie łodygi) szacuje się na około 82% błonnika. Możliwe jest zmielenie nadziemnych części na proszek roślinny, ale nie jest to zbyt apetyczne dla przeciętnego konsumenta.

Nasiona konopi są jednak spożywane od tysięcy lat i są bogate zarówno w tłuszcz, jak i białko. Zapewniają optymalny stosunek kwasów tłuszczowych omega 1:3 i wszystkich niezbędnych aminokwasów w celu wspierania zdrowego układu endokannabinoidowego.

czy marihuana ma kalorie

Czy metoda konsumpcji wpływa na kaloryczność konopi?

Sposób, w jaki spożywasz marihuanę, będzie odgrywał kluczową rolę w określaniu ogólnego spożycia kalorii związanego z jej używaniem. Dwie najczęstsze metody konsumpcji konopi indyjskich to inhalacja i spożywanie doustne. Wdychanie marihuany – poprzez palenie lub waporyzację – polega na wdychaniu dymu lub oparów bogatych w kannabinoidy, które są wchłaniane bezpośrednio przez płuca. Ponieważ wdychanie marihuany nie wiąże się z bezpośrednim spożyciem, nie przyczynia się do spożycia kalorii.

Jak ustaliliśmy, zawartość kalorii w marihuanie jest znikoma, ale produkty spożywcze, napoje i oleje zawierające konopie indyjskie mogą zawierać dodatkowe składniki, które przyczyniają się do zwiększenia kaloryczności. Na przykład wypieki z dodatkiem konopi indyjskich mogą zawierać kalorie pochodzące ze składników takich jak mąka, cukier i masło.

Co więcej, warto zauważyć, że produkty spożywcze zawierające konopie zwykle przechodzą proces dekarboksylacji, w którym ciepło jest stosowane w celu aktywacji kannabinoidów. Pomimo podobieństw do gotowania, proces ten nie zmienia znacząco kaloryczności podawanego produktu, a raczej przekształca nieaktywne związki w ich formach kwasowych (takich jak THCA) w formy aktywne (takie jak THC).

Podsumowanie

Chociaż konopie indyjskie zawierają pewne nominalne ilości makroskładników odżywczych, ich bezpośredni wkład kaloryczny jest znikomy. Kwiaty i liście konopi można uznać za niskokaloryczne, podczas gdy nasiona są bogate w składniki odżywcze, zwłaszcza zdrowe tłuszcze. Oczywiście, gdy marihuana jest dodawana np. do artykułów spożywczych, ogólna zawartość kalorii będzie zależała od użytych dodatkowych składników.


Źródło: cannigma.com

Sandra Jurkiewicz
Latest posts by Sandra Jurkiewicz (see all)