Wiadomości

Biomasa konopna nawet 12 razy mocniejsza od rośliny

Opublikowany: 4 listopada, 2022 godz. 9:14 am przez / No Comments

Korzystając z bioreaktora, firma z Izraela sklonowała komórki konopi. Powstała biomasa konopna, która zawiera wszystkie aktywne związki konopi i może mieć nawet 12-krotnie większą moc! Całego procesu nie należy mylić z tradycyjnym klonowaniem roślin konopi, ponieważ wszystko odbyło się na poziomie komórkowym.

Biomasa konopna nie jest uprawiana jak typowa roślina tylko produkowana w bioreaktorze

Części materii roślinnej z rośliny konopi są odpadami, których można uniknąć dzięki technologii zastosowanej przez firmę BioHarvest. Znacznie mniejsze jest także zużycie wody i energii.


SZUKASZ LEKARZA KONOPNEGO?
ZNAJDZIESZ GO NA

anandamed.pl

Kwalifikacja do terapii od 50 zł
E-RECEPTA od 100 zł
Konsultacja od 150 zł


„Rośliny konopi są uprawiane głównie dla samego kwiatu.” – wyjaśnia Ilan Sobel, dyrektor generalny firmy BioHarvest. – „Kwiat konopi zawiera trichomy, które są źródłem kannabinoidów, terpenów i flawonoidów. Technologia BioHarvest pozwala hodować w bioreaktorach komórki konopi z 93% trichomów.”

Uprawa roślin konopi zajmuje od 14 do nawet 23 tygodni. Biomasa potrzebuje zaledwie 3 tygodni. Co więcej, technologia ta może również znacznie zwiększyć poziom składników aktywnych, wyrażony jako procent masy, w porównaniu z tym, co normalnie znajduje się w roślinie konopi.

Komórki nie są modyfikowane genetycznie

Są identyczne z komórkami znajdującymi się na żywych roślinach. Tak więc, chociaż technologia może budzić kontrowersje, jest to świetny sposób na uniknięcie niepożądanego marnowania materii roślinnej i zwiększenie siły działania. Biomasa konopna ma pełne spektrum i zawiera różnorodne fitokannabinoidy, które można znaleźć w roślinie.

„Nasza kompozycja zawiera znaczne ilości zarówno głównych kannabinoidów, takich jak CBD i THC, jak i znaczne ilości tego, co powszechnie nazywane jest mniejszymi kannabinoidami.” – zapewnia dyrektor generalny firmy BioHarvest

Zespół jest w stanie ”podkręcić” moc biomasy, manipulując warunkami wewnątrz bioreaktora. Oznacza to, że dostosowując określone warunki, na które narażone są komórki, można tworzyć różne pożądane kompozycje składników aktywnych, czyli zwiększać i zmniejszać zawartość np. kannabinoidów.

biomasa konopna BioHarvest
Źródło: bioharvest.com

Firma nie ujawnia szczegółów tej zastrzeżonej technologii, ale deklaruje, że ma możliwość 12 – krotnego zwiększenia mocy biomasy, po prostu zmieniając środowisko wewnątrz bioreaktora.

Jak powstaje biomasa konopna?

Najpierw wybierana jest rośliny, która zawiera ważne aktywne związki fitochemiczne. Następnie są krojone na małe kawałki i umieszczane na szalce Petriego na stałym podłożu zawierającym składniki odżywcze. Podobnie jak roślina, komórki potrzebują światła, tlenu i składników odżywczych. W dalszym etapie komórki te są przechowywane w banku komórek do ciągłej produkcji. Są one uprawiane w biofarmach, a gdy biomasa wystarczająco wyrośnie, jest zbierana i suszona na proszek, który można wykorzystać do różnych celów.

Źródło: bioharvest.com

12 maja firma BioHarvest ogłosiła skład swojej biomasy. Trichomy stanowią 93% biomasy konopnej produkowanej przy użyciu zastrzeżonej technologii Bio-Plant CELLicitation™, a gorzki smak materii roślinnej jest znacznie zmniejszony.

„Najważniejsze jest to, że możemy sprawić, że konopie będą o wiele bardziej użyteczne niż wcześniej, przy niższych kosztach naszych zasobów planetarnych.” – powiedział Ilan Sober


Źródło: hightimes.com, bioharvest.com

Sandra Jurkiewicz
Latest posts by Sandra Jurkiewicz (see all)