Rekreacja

Liść marihuany – od malowideł w jaskiniach po hip-hop

Opublikowany: 3 listopada, 2022 godz. 3:47 pm przez / No Comments

Liść marihuany jest prawdopodobnie tak rozpoznawalny jak logo Coca-Coli czy McDonald’s. Dziś możemy go znaleźć praktycznie wszędzie – na koszulkach, czapkach, zapalniczkach, a nawet flagach. Historia tego wszechobecnego symbolu jest tak odległa jak stosowanie marihuany do celów leczniczych i rytualnych.

Pierwsze wzmianki o roślinie konopi pochodzą z Azji

Konopie były powszechnie stosowane w starożytnej kulturze chińskiej. Nic więc dziwnego, że ta wizualna historia liścia marihuany zaczyna się również w Azji, na japońskiej wyspie Kiusiu.


SZUKASZ LEKARZA KONOPNEGO?
ZNAJDZIESZ GO NA

anandamed.pl

Kwalifikacja do terapii od 50 zł
E-RECEPTA od 100 zł
Konsultacja od 150 zł


Japonia

Neolityczne malowidło jaskiniowe z Kiusiu, trzeciej co do wielkości z pięciu głównych wysp Japonii, wydaje się być najstarszą grafiką przedstawiającą liść marihuany. Malowidło to przedstawia ludzką postać stojącą między dwoma łodygami czegoś, co z pewnością wygląda jak marihuana.

To, czy ten konkretny obraz jaskiniowy rzeczywiście przedstawia marihuanę, jest oczywiście dyskusyjne. Wiadomo jednak, że konopie mają w Japonii długą historię i uprawiane były od okresu przedneolitycznego.

Egipt

Niektórzy twierdzą, że Seshat, bogini mądrości i wiedzy, była wczesną patronką trawki, ponieważ często jest przedstawiana z siedmiolistnym symbolem nad głową, który może uchodzić za marihuanę. Starożytni Egipcjanie używali konopi indyjskich do celów leczniczych, czego dowodem jest kilka papirusów, w tym papirus Ebersa i papirus Ramesseum III.

Liść marihuany w Europie

Ilustrowany rękopis naukowy The Vienna Dioscurides, datowany na około 515 r., zawiera ponad 400 zdjęć różnych zwierząt i roślin, w tym konopi, co czyni go jednym z najwcześniejszych przedstawień marihuany w kulturze zachodniej.

liść marihuany

Innym godnym uwagi przykładem ilustracji o konopiach jest księga przechowywana w Bibliotece Narodowej Francji w Paryżu. To arcydzieło zawiera rysunki zarówno męskiej, jak i żeńskiej wersji konopi sativa.

Liść marihuany na wybiegu

Podczas ruchu kontrkulturowego lat 60. symbol liścia marihuany zaczął pojawiać się na odzieży, ponieważ był centralnym elementem filozofii hippisów. Moda dekady na temat marihuany została przyjęta przez wielu, którzy podzielali światopogląd hippisów, oparty na miłości i pokoju.

Koszulki z motywami marihuany, a także moda oparta na LSD, stały się banalną estetyką dekady, tworząc wizualny język psychodelii, zaadoptowany później przez reklamy korporacyjne do sprzedaży produktów.

W dzisiejszych czasach liście marihuany także można spotkać na wybiegach. Na przykład duet projektantów Viktor & Rolf zaprezentował na wiosennym pokazie w Paryżu w 2020 roku limonkową suknię couture z ogromnym liściem konopi.

liść marihuany

Innym ruchem, który odegrał kluczową rolę w szerokiej popularyzacji marihuany i jej ikonografii, jest kultura rastafariańska, a w szczególności legenda reggae i zagorzały zwolennik marihuany, Bob Marley.

Religia afrocentryczna rozwinięta na Jamajce w latach 30. uważa palenie tytoniu za sakrament. Rastafarianie twierdzą, że używanie marihuany jest obecne w Biblii i wychwalają tę roślinę ze względu na jej liczne korzyści, zwłaszcza jej rolę w osobistej introspekcji.

Flagi z liściem marihuany

Roślina konopi widnieje na herbach i flagach regionów mocno związanych z konopiami. Małe hiszpańskie miasteczko Cañamares leży około 60 kilometrów od stolicy Madrytu, w prowincji Cuenca. W herbie miasta znajdują się trzy rośliny marihuany, każda z pięcioma liśćmi – świadectwo długiej historii uprawy konopi w Cañamares.

Santa Cruz de los Cáñamos, położona w Campo de Montiel (Ciudad Real), również szczyci się godłem i flagą przyjazną marihuanie, zarówno w odcieniach zieleni, jak i żółci, z kilkoma charakterystycznymi liśćmi.

Podobną sytuację obserwujemy we Francji z herbem Chennevières-lès-Louvres (w dolinie Oise) na północy lub w centralnym regionie Servant (w Puy-de-Dôme), a także innych europejskich miastach.

Kilka lat temu także obywatele Kanepi w południowo-wschodniej Estonii zagłosowali za przyjęciem symbolu liścia konopi indyjskich na fladze.

Ścisły związek marihuany z hip-hopem

Od reggae po psychodeliczny rock. Historia muzyki XX wieku jest pełna zwolenników zielonego liścia. Jeden z najbardziej wpływowych albumów wydał w 1991 roku zespół Cypress Hill. Debiutancki album kalifornijskiego zespołu zawierał czaszkę ozdobioną symbolem liścia marihuany na okładce, co do dziś stanowi jeden z najlepszych przykładów bliskiego związku między hip-hop i marihuana.

Dr. Dre i Snoop Dogg jeszcze bardziej spopularyzowali zioło dzięki debiutanckiemu albumowi Dre, The Chronic, który zawiera liczne odniesienia do palenia marihuany.

Hip-hop odegrał kluczową rolę w zmianie postrzegania marihuany, prawdopodobnie bardziej niż jakikolwiek inny gatunek muzyczny. Logo zielonego liścia marihuany wykracza jednak poza muzykę i kulturę palaczy, ponieważ obecnie marihuana stała się także dochodowym biznesem.


Źródło: greencamp.com

Sandra Jurkiewicz
Latest posts by Sandra Jurkiewicz (see all)