Rekreacja

Bateria waporyzatora – co z nią zrobić gdy się zużyje?

Opublikowany: 16 marca, 2023 godz. 9:09 am przez / No Comments

Nie tylko tradycyjne papierosy zanieczyszczają nasze środowisko. Właściwa utylizacja baterii e-papierosów jest jedną z najważniejszych rzeczy, jakie może zrobić użytkownik. Bateria waporyzatora także nie powinna trafiać po prostu do kosza.

Waporyzacja nie tylko jest zdrowszą alternatywą palenia. Samo urządzenie wykorzystywane do tego procesu, a więc waporyzator pozwala oszczędzić rolki papieru, a co za tym idzie drzewa. Warto jednak wiedzieć, że zwykłe wyrzucenie e-papierosa, czy baterii do śmieci po zużyciu może mieć katastrofalne konsekwencje dla środowiska i zdrowia ludzkiego.


SZUKASZ LEKARZA KONOPNEGO?
ZNAJDZIESZ GO NA

anandamed.pl

Kwalifikacje do terapii
E-RECEPTY, Zaświadczenia
Konsultacje online


Baterie litowo – jonowe

Baterie litowo-jonowe zostały po raz pierwszy użyte w kamerach Sony na początku lat 90. i zrewolucjonizowały magazynowanie i wykorzystywanie energii. W przeciwieństwie do standardowych baterii AAA, które wykorzystują tlenek cynku i manganu, baterie litowo-jonowe wykorzystują grafit i kobalt litowy do przechowywania dużych ilości ładunku w małych ogniwach.

Akumulatory te są szybkie i łatwe do ładowania, w związku z czym są szeroko stosowane w urządzeniach codziennego użytku, w tym telefonach komórkowych, laptopach, pojazdach elektrycznych, e-papierosach i waporyzatorach. Są bardzo wydajne i mogą być używane setki razy, ale w końcu nadejdzie dzień, w którym będą wymagały wymiany. Dlatego ludzie, którzy ich używają, muszą wiedzieć, jak prawidłowo się ich pozbyć.

Konsekwencje niewłaściwej utylizacji akumulatorów litowo-jonowych

Komponenty akumulatorów litowo-jonowych są przydatne w urządzeniach elektronicznych, ale gdy dostaną się do środowiska, mogą stać się toksyczne i bardzo niebezpieczne. Dlatego zarządzanie odpadami niebezpiecznymi  i właściwa utylizacja baterii jest niezbędna w przypadku branży waporyzacji konopi i e-papierosów.

Wrzucanie akumulatorów litowo-jonowych do zwykłych koszy na śmieci lub pojemników do recyklingu jest główną przyczyną pożarów. Akumulatory litowo-jonowe zawierają kobalt, węgiel, grafit i lit, a także inne związki i rozpuszczalniki. Wprawdzie materiały te są mniej toksyczne niż składniki baterii alkalicznych (rtęć, kadm i ołów), mogą przedostać się do ziemi i zatruć glebę i wodę, zagrażając zdrowiu ludzi i zwierząt w pobliżu.

Jak bateria waporyzatora i e-papierosów powinna być utylizowana?

Niektóre apteki zbierają zużyte baterie, a wielu producentów e-papierosów i waporyzatorów akceptuje zwrot baterii lub nawet urządzeń. Znajdź dane kontaktowe producenta urządzenia i zapytaj, czy zajmuje się utylizacją baterii i w jaki sposób możesz je zwrócić. Sprzedawcy sprzętu elektronicznego także często przyjmują elektrośmieci, w tym baterie, do utylizacji. W Polsce istnieją punkty gromadzenia odpadów, w tym materiałów niebezpiecznych i elektrośmieci. W wielu miastach można skorzystać z opcji bezpłatnego odbioru z miejsca zamieszkania.

zużyta bateria waporyzatora

W jaki sposób samodzielnie pozbyć się zużytych baterii?

Przede wszystkim całkowicie rozładuj każdą baterię i pozwól ostygnąć. Zanurz je w zimnej słonej wodzie na pełne dwa tygodnie i przykryj pokrywką. Po tym czasie zawiń baterię w gazetę i wyrzuć do kosza. Celem tego procesu jest zapewnienie bezpieczeństwa elektrolitu, aby akumulator nie eksplodował ani się nie zapalił. Należy pamiętać, że pożar stanowi poważne zagrożenie związane z niewłaściwą utylizacją. Jeśli masz plastikowe butelki z e-liquidem, możesz je normalnie poddać recyklingowi. Pamiętaj tylko, aby najpierw wypłukać wszelkie pozostałości z butelki.


Źródło: lookah.com

Sandra Jurkiewicz
Latest posts by Sandra Jurkiewicz (see all)