Badania

Żywność z marihuaną a ilość wypróżnień

Opublikowany: 29 listopada, 2022 godz. 3:13 pm przez / No Comments

Wiele osób zastanawia się (a świadczy o tym zwiększona ilość zapytań w internecie), czy żywność z marihuaną zwiększa częstotliwość wypróżnień. Jednym słowem, czy jak zjesz ciasteczko z cannabis to… biegniesz do WC. Jeżeli też się nad tym zastanawiasz to prawdopodobnie albo zauważyłeś, że tak jest, albo cierpisz na zaparcia i nie wiesz, czy produkty spożywcze z marihuaną mogą rozwiązać Twój problem.

Jak produkty spożywcze z marihuaną wpływają na układ pokarmowy?

Spożywanie edibles, czyli produktów spożywczych z marihuaną powoduje, że organizm metabolizuje zawarte w niej składniki inaczej niż ma to miejsce w przypadku jej palenia. Jak każda inna żywność, którą jesz, produkty spożywcze muszą być przetworzone w przewodzie pokarmowym, w którym jak wiemy znajduje się wiele receptorów kannabinoidowych.


SZUKASZ LEKARZA KONOPNEGO?
ZNAJDZIESZ GO NA

anandamed.pl

Kwalifikacja do terapii od 50 zł
E-RECEPTA od 100 zł
Konsultacja od 150 zł


Nie ma zbyt wielu badań naukowych wyjaśniających co ze składnikami marihuany dzieje się dalej, ale z badania przeprowadzonego w 2019 roku i opublikowanego w American Journal of Gastroenterology wiemy, że marihuana może pomagać osobom cierpiącym na zaparcia.

Żywność z marihuaną

Jak się okazuje, regularni użytkownicy marihuany mają niższe wskaźniki zaparć niż ludzie, którzy nigdy nie używają marihuany. Ludzie, którzy niedawno używali marihuany, mają o 30 procent mniejsze ryzyko wystąpienia zaparć niż ci, którzy nie używali marihuany przez jakiś czas. Nie stwierdzono, aby marihuana powodowała biegunkę.

Inne badanie również wykazało, że marihuana stymuluje układ trawienny i wykazało, że medyczna marihuana jest szczególnie pomocna u pacjentów z chorobą Leśniowskiego-Crohna i zespołem jelita drażliwego, a zatem w przypadku stanów, które powodują naprzemienne napady biegunki i zaparcia, a także silny ból brzucha). Badanie to w szczególności wskazało na THC jako związek stymulujący układ trawienny.

Nie oznacza to jednak, że nie możesz uzyskać żadnych korzyści, jeśli masz dostęp tylko do oleju CBD. W badaniu stwierdzono również, że szczepy konopi o niskiej zawartości THC przynoszą ulgę pacjentom cierpiącym na stany zapalne jelit.

Czy żywność z marihuaną zwiększa częstotliwość wypróżnień?

Jeśli chcesz wiedzieć, czy produkty spożywcze z marihuaną powodują, że częściej robisz kupę, to przeprowadzone do tej pory badania to właśnie sugerują. W związku z tym, jeśli cierpisz na zaparcia, chcesz wypróżniać się bardziej regularnie i mniej boleśnie to edibles potencjalnie mogą Ci w tym pomóc.

Warto mieć na uwadze, że to co spożywasz przed sięgnięciem po ciasteczko z marihuaną ma wpływ na końcowy efekt, w tym odczuwany haj oraz to, jak Twój układ pokarmowy będzie je trawić. Generalnie nie zaleca się spożywania edibles na pusty żołądek.

Czy częstsze wypróżnianie to powód do zmartwień?

Co zrobić, jeśli lubisz spożywać produkty z marihuaną, ale robisz to rekreacyjne i zauważyłeś, że prawie za każdym razem, tej przyjemności towarzyszy wizyta w toalecie? Cóż, nie musisz godzić się na taką kolej rzeczy. Możesz spróbować zmniejszyć dawkę THC, czyli po prostu zjeść mniej, albo wybrać inny szczep o mniejszej mocy.

Oczywiście możesz także zmienić dietę, pamiętając, że niektóre produkty spożywcze, np. mango, zwiększają efekt działania THC. Zwróć także uwagę na składniki swoich ciasteczek. Wpływ na zwiększoną częstotliwość wypróżnień mogą mieć jajka, masło, czy mleko. Spróbuj zmodyfikować przepis i sprawdź jak ta zmiana wpłynie na Twój układ pokarmowy.


Bibliografia:

  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18426493/
  • https://journals.lww.com/ajg/Abstract/2019/12000/Relationship_Between_Recreational_Marijuana_Use.15.aspx
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27792038/
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5250561/

Źródło: herbceo.com

Sandra Jurkiewicz
Latest posts by Sandra Jurkiewicz (see all)