Wiadomości

Zeroemisyjne osiedle i domy z betonu konopnego

Opublikowany: 11 kwietnia, 2022 godz. 7:56 am przez / No Comments

Studentka z Wrocławia wywarła ogromne wrażenie na jurorach amerykańskiego konkursu, który polegał na stworzeniu projektu zeroemisyjnego osiedla. W propozycjach polskiej studentki znalazły się m.in. domy z betonu konopnego.

W konkursie udział wzięli autorzy 180 prac z 35 krajów

Propozycje nadsyłały zarówno osoby z dyplomem architekta, jak i studenci. To właśnie w tej drugiej kategorii Dominika Bednarek, która aktualnie jest studentką IV roku architektury na Politechnice Wrocławskiej, zrobiła największe wrażenie na jury,


SZUKASZ LEKARZA KONOPNEGO?
ZNAJDZIESZ GO NA

anandamed.pl

Kwalifikacja do terapii od 50 zł
E-RECEPTA od 100 zł
Konsultacja od 150 zł


Część rozwiązań, które musiały być uwzględnione w projekcie narzucone zostały przez warunki konkursu oraz prawo stanu Kalifornia. Na projektowanym osiedlu musiał znaleźć się „dom wspólnotowy”, a obiekty posiadać dodatni bilans energetyczny.

„Architektura zeroemisyjna to taka, która do środowiska nie wypuszcza toksyn ani nadmiaru gazów cieplarnianych. To projektowanie, które nie tylko szanuje środowisko, ale wręcz przyczynia się do jego poprawy.” – wyjaśnia Dominika Bednarek

Zeroemisyjne osiedle autorstwa Dominiki Bednarek

Studentka zaprojektowała osiedle składające się ze 105 mieszkań o różnej powierzchni. Budynki mają dwie i trzy kondygnacje. Ich stopniowana wysokość pozwala operować światłem słonecznych. Zastosowane zostały minikwartały sprzyjające integracji mieszkańców. Można w nich postawić np. szklarnie. Dominika Bednarek wkomponowała także zielone tarasy, które rekompensują czynne biologicznie obszary zabrane na potrzeby postawienia budynków.

W Kalifornii panują susze, dlatego też projekt zakłada maksymalne wykorzystanie deszczówki, która gromadzona ma być w specjalnych zbiornikach, które znajdują się także na zewnątrz poprawiając mikroklimat. W każdym z kwartałów, liczącym po kilkanaście mieszkań, przewidziano pompy ciepła.

Jednym z wymogów konkursowych było zaprojektowanie miejsc parkingowych. Studentka zdecydowała się jednak zastąpić część z nich miejscami dla hulajnóg, rowerów i samochodów elektrycznych. Co ciekawe, miejsca te są niezabudowane i wykonane z kratki, co pozostawia nawierzchnię biologicznie czynną i ogranicza degradację środowiska.

W samym centrum osiedla Dominika Bednarek zaprojektowała wspomniany wcześniej dom wspólnotowy. To miejsce przeznaczone do rekreacji. Są tu m.in. plac zabaw, boisko, siłownia i miejsce, w którym można spotkać się przy grillu.

Ściany mieszkań wykonane zostały z betonu konopnego, który ma ujemny ślad węglowy. Beton konopny pochłania nadmiar CO2 i jest materiałem odnawialnym. Co więcej, poprawia mikroklimat oraz zapobiega powstawaniu pleśni i grzybów. Suszy w Kalifornii towarzyszą pożary, przez co szczególnie istotne jest to, że beton konopny jest niepalny.

domy z betonu konopnego

Domy z betonu konopnego – czy takie osiedle mogłoby stanąć w Polsce?

Zdecydowanie tak! Beton konopny może być wykorzystywany również w chłodniejszym klimacie. Dobrze izoluje i eliminuje miejsca, przez które ciepło ucieka z pomieszczenia. Niestety, w Polsce w budownictwie wciąż wykorzystuje się głównie cement i stal, których produkcja jest jedną z najbardziej emisyjnych gałęzi gospodarek na świecie.

Pierwszy budynek gospodarczy z betonu konopnego powstał w Polsce w 2014 roku i znajduje się w Poznaniu. Szkielet powstał z drewna, a beton konopny wypełnił ściany. Budynek wykorzystywany jest na magazyn. Nie jest ogrzewany, ale co ciekawe, jeszcze nic w nim nie zamarzło.

buty z konopi, odzież z konopi

Włókno konopne ma wszechstronne, przyjazne środowisku zastosowanie

Włókno konopne to nie tylko składnik materiału budowlanego. Już w czasach starożytnych wykorzystywano je do produkcji tekstyliów. Odzież i obuwie z włókna konopnego są wytrzymałe, odporne na przetarcia i wygodne. Konopne tkaniny są oddychające, co zapobiega powstawaniu nieprzyjemnych zapachów i rozwojowi bakterii. Dziś w konopie można ubrać się dosłownie „od stóp do głów”, ponieważ do wyboru mamy także plecakiportfele, kosmetyczki, czy etui na tytoń.


Źródło: wyborcza.pl, architekturaibiznes.pl

Sandra Jurkiewicz
Latest posts by Sandra Jurkiewicz (see all)