Badania

Wtórne metabolity i ich wpływ na właściwości CBD

Opublikowany: 11 lipca, 2020 godz. 2:42 pm przez / No Comments

Wtórne metabolity pochodzą z CBD, terpenów i flawonoidów, a naukowcy uważają, że związki te odgrywają istotną rolę w łagodzeniu objawów różnych chorób.

W konopiach indyjskich i zawartych w nich kannabinoidach drzemie ogromny potencjał terapeutyczny. Wynika on także z faktu, że rośliny te bogate są w metabolity wtórne. Metabolity te są tworzone, kiedy organizm ludzki rozkłada aktywne składniki konopi na molekuły. Wszystkie rośliny mają metabolity wtórne, a każda rodzina, rodzaj, czy gatunek wytwarza własny unikalny profil składników chemicznych.


SZUKASZ LEKARZA KONOPNEGO?
ZNAJDZIESZ GO NA

anandamed.pl

Kwalifikacja do terapii od 50 zł
E-RECEPTA od 100 zł
Konsultacja od 150 zł


W roślinach występują dwa rodzaje metabolitów

Pierwotne i wtórne – to ich nazwy. Pierwotne metabolity są niezbędne do wzrostu drobnoustrojów i funkcji komórek. Składają się one z witamin, aminokwasów, nukleozydów i kwasów organicznych. Są one często nazywane „centralnymi metabolitami”, ponieważ są one niezbędne do prawidłowego wzrostu, rozwoju i rozmnażania rośliny.

Wtórne metabolity nie są konieczne do wzrostu komórek, ale w dużej mierze zapewniają właściwości ochronne. Ten rodzaj metabolitu wytwarza substancje chemiczne wykorzystywane w różnych lekach (m.in. w antybiotykach). Ponieważ metabolity wtórne mają zdolność ochrony roślin przed zagrożeniami zewnętrznymi, takimi jak drapieżniki i różne choroby, często wykorzystywane są w branży biofarmaceutycznej.

Co wiemy o wtórnych metabolitach?

Wtórne metabolity pochodzą z terpenów i flawonoidów, a także sterydów, alkaloidów, chinonów, lignanów i antocyjanów. Badania sugerują, że terpeny i flawonoidy znajdujące się w konopiach indyjskich dają „efekt otoczenia”. Proces ten prawdopodobnie zachodzi tam, gdzie tkwi najbardziej terapeutyczny potencjał roślin konopi.

Rośliny konopi zawierają ponad 545 znanych związków, w tym około 200 różnych terpenów. Niektóre z tych obecnie popularnych terpenów były składnikami medycyny od stuleci. Tymczasem inne wciąż pozostają tajemnicą dla naukowców. Większość terpenów uważanych jest za bezpieczne.

Niektóre z najczęściej występujących w konopiach indyjskich terpenów to limonen i linalol. Badania wskazują, że w połączeniu działają uspokajająco i przeciwlękowo. Z kolei mircen i kariofilen mogą potencjalnie zapewnić ulgę w bólu. Oprócz terpenów konopie wytwarzają flawonoidy, które są z reguły silnymi przeciwutleniaczami oraz kannaflawiny, które mogą łagodzić stany zapalne i ból.

W jaki sposób metabolity konopi indyjskich zapewniają potencjał terapeutyczny CBD?

W badaniu opublikowanym w Medicines w 2019 roku przeanalizowano różne sposoby, w jakie metabolity wtórne właściwe dla kannabinoidów mogą być korzystne terapeutycznie. Powołując się na wieloletnią historię konsumpcji konopi indyjskich w celach medycznych, zanim jeszcze stały się one popularne w XX wieku, autorzy badania zaobserwowali odrodzenie zainteresowania tą rośliną u pacjentów chcących czerpać z niej właściwości lecznicze. Chętnie stosowali je w celu łagodzenia przewlekłego bólu, również tego związanego z nowotworami. Ponadto w leczeniu objawów depresji, zaburzeń lękowych, zaburzeń snu i zaburzeń neurologicznych.

W celu dostarczenia informacji o tym, w jaki sposób metabolity wtórne w konopiach indyjskich mają działanie terapeutyczne, badacze sięgnęli do niektórych aktualnych wyników z kontrolowanych badań klinicznych. Wszelkie przeprowadzone przez nich analizy pozwoliły podsumować, że spożywanie konopi indyjskich i ich wtórnych metabolitów rzeczywiście może pomagać leczyć stany takie jak:

 • Choroba Parkinsona
 • Stwardnienie rozsiane
 • Jaskra
 • Choroba Alzheimera
 • Padaczka
 • Przewlekły ból
 • Zespołu stresu pourazowego
 • Zespół Tourette’a
 • Nudności i wymioty powodowane przez chemioterapię
 • Utrata apetytu
 • Problemy o podłożu dermatologicznym
 • Choroby zakaźne
 • Zaburzenia snu
 • Niepokój

Wiele wciąż pozostaje do odkrycia

Podczas gdy badania kliniczne dają wgląd w to, w jaki sposób metabolity wtórne mogą pomagać w powyższych stanach, naukowcy prowadzący analizy podkreślają pewną istotną kwestię.

„Wyzwanie w interpretacji dowodów stanowi fakt, że często stosowano kilka różnych produktów i preparatów konopnych, które mogły zawierać kilka różnych składników aktywnych.” – ujęli w wynikach

Społeczność naukowa coraz bardziej interesuje się odkrywaniem sposobów, w jaki konopie indyjskie potrafią leczyć objawy różnych chorób. Wciąż jednak są zgodni co do tego, że w celu uzyskania rozstrzygających stwierdzeń dotyczących skuteczności w przypadku różnych stanów konieczne jest przeprowadzanie dalszych badań.

metabolity cbd

Co dalej w kwestii badań wtórnych metabolitów?

Wiele badań już przeprowadzono. Jednak naukowcy wciąż nie są w stanie wypowiedzieć się na temat wszystkich efektów terapeutycznych roślin konopi. Z pewnością do odkrycia jest jeszcze wiele. Na przykład najlepsze sposoby przyjmowania i dawkowanie w przypadku każdego z objawów i schorzeń. Jednocześnie należy zidentyfikować wszelkie działania niepożądane, które mogą wynikać z konsumpcji.

Jednak wśród podsumowań przedstawionych w ramach przytoczonego wyżej badania jego autorzy stwierdzili, że wśród wszystkich potencjalnych zastosowań terapeutycznych leczenie bólu było analizowane najdokładniej.

„Leki na bazie konopi indyjskich są prawdopodobnie skuteczne w leczeniu bólu neuropatycznego i bolesnych skurczów. Zwłaszcza tych zwykle związanych ze stwardnieniem rozsianym, a także bólu neuropatycznego związanego z cukrzycą, HIV i innymi chorobami.” – napisali w podsumowaniu

W miarę postępu badań nad konopiami możemy spodziewać się bardziej przekonujących dowodów na terapeutyczne korzyści nie tylko wtórnych metabolitów, ale także wielu innych związków obecnych w kannabinoidach.


Bibliografia:


Źródło: rxleaf.com


 

Sandra Jurkiewicz
Latest posts by Sandra Jurkiewicz (see all)