wpływ muzyki na wzrost roślin
Rekreacja

Wpływ muzyki na wzrost roślin konopi. Jakie nuty preferują?

Opublikowany: 23 czerwca, 2022 godz. 11:16 am przez / No Comments

Istnieje niezliczona liczba porad i wskazówek dotyczących uprawy konopi. Zwykle odnoszą się do oświetlenia w pomieszczeniu, czy radzenia sobie ze szkodnikami. Jednak istnieje pewien trend, który cieszy się dużym zainteresowaniem wśród hodowców na całym świecie. Wskazują oni na korzystny wpływ muzyki na wzrost roślin, w tym konopi.

Puszczanie muzyki roślinom wydaje się co najmniej dziwne. Przecież nawet nie mają uszu… Jednak badania naukowe wykazały, że muzyka może mieć ogromny wpływ na wzrost roślin konopi. Co ciekawe, różne style muzyczne wydają się dawać różne efekty.


SZUKASZ LEKARZA KONOPNEGO?
ZNAJDZIESZ GO NA

anandamed.pl

Kwalifikacja do terapii od 50 zł
E-RECEPTA od 100 zł
Konsultacja od 150 zł


Jaki jest wpływ muzyki na wzrost roślin konopi?

Naukowcy od dziesięcioleci badają wpływ muzyki na rośliny. Dr T.C. Singh przeprowadził kilka eksperymentów w 1962 roku, w ramach których odkrył, że rośliny balsamiczne urosły o 20 procent wyższe i miały zwiększoną biomasę o 60 do 70 procent w porównaniu do roślin kontrolnych, które rosły w ciszy.

Singh zauważył również, że nasiona wyhodowane w dźwiękach muzyki miały zwiększoną żywotność i wykazywały silniejsze cechy, takie jak lepsza produkcja liści i większe liście. Nowsze badania potwierdziły te ustalenia.

Co ciekawe, różne gatunki muzyczne zdają się w różny sposób wpływać na wzrost roślin. Singh zasugerował w swoich wynikach badań, że rośliny najbardziej lubią skrzypce.

Profesor Dorothy Retallack przeprowadziła własny eksperyment

W 1973 roku podzieliła rośliny na trzy grupy. Jedna grupa roślin słyszała dźwięk F przez osiem godzin. Podobną nutę grano drugiej grupie, a trzecią (kontrolną) grupę pozostawiono w ciszy. Pierwsza grupa obumarła w ciągu dwóch tygodni, druga grupa rozwijała się, a trzecia nie wykazała większych zmian.

Następnie przetestowała różnice w reakcji roślin na muzykę rockową i klasyczną. Po raz kolejny podzieliła swoje rośliny na trzy grupy i puszczała albo muzykę rockową, albo klasyczną. Trzecia grupa rosła w ciszy. Profesor odkryła, że rośliny, które miały kontakt z muzyką rockową, aktywnie próbowały „uciec” przed dźwiękiem, m.in. odwracając kierunek wzrostu od głośników. Dorothy Retallack zauważyła również oznaki stresu w roślinach, którym puszczano rock‘n’roll co objawiało się m.in. nadmiernym spożyciem wody.

Należy podkreślić, że niekoniecznie to gatunek muzyki wpływa na wzrost roślin. Jest to zależne raczej od rytmu i harmonii dźwięku. Rośliny, które „słuchają” spokojnej muzyki, takiej jak klasyczna, radzą sobie lepiej niż te narażone na potężne dźwięki heavy metalu. Kto wie, być może dzieje się tak ze względu na sposób, w jaki rośliny ewoluowały i dostosowywały się do swojego naturalnego środowiska.

Muzyka i wzrost roślin

Rośliny w naturalny sposób reagują na środowisko zewnętrzne. Na przykład w upały liście zwijają się. Z kolei szkodniki odstraszane są przez terpeny. Podobnie rośliny reagują na wibracje z powietrza i podłoża, co im pomaga chronić się przed głodnymi gąsienicami lub spowolnieniem ich wzrostu we wietrznych obszarach, które mogą na przykład złamać ich gałęzie.

Podobne reakcje roślin związane są z dźwiękiem, który składa się z wibracji. Niezależnie od tego, czy jest to muzyka, szum ruchliwej autostrady, czy odgłos zbliżających się drapieżników, rośliny nauczyły się wychwytywać wibracje i odpowiednio na nie reagować.

Dlatego też rośliny, które ewolucja nauczyła, że fale dźwiękowe o niższej częstotliwości stanowią zagrożenie prawdopodobnie zareagują negatywnie na agresywną muzykę rockową. Urządzenia przemysłowe, takie jak pojazdy i suszarki do ubrań, również wytwarzają fale dźwiękowe o niskiej częstotliwości.

Z drugiej strony fale dźwiękowe o wyższej częstotliwości, takie jak te wytwarzane w muzyce klasycznej, mogą mieć odwrotny skutek, sygnalizując roślinie, że warunki są optymalne do wzrostu i zachęcają roślinę rozwoju.

Naukowcy przypuszczają, że powodem tego jest to, że częstotliwość zachęca szparki na powierzchni roślin do otwarcia się, co pozwala na większe spożycie składników odżywczych, jednocześnie pomagając w dostosowaniu się do zwiększonej transpiracji.


Źródło: potguide.com

Sandra Jurkiewicz
Latest posts by Sandra Jurkiewicz (see all)