Wiewiórki wykrywające narkotyki
Wiadomości

Wiewiórki wykrywające narkotyki – brygada do zadań specjalnych

Opublikowany: 21 lutego, 2023 godz. 2:41 pm przez / No Comments

Organy ścigania w chińskim mieście Chongqing głosiły, że szkolą wiewiórki wykrywające narkotyki, aby pomóc zlokalizować nielegalne substancje i kontrabandę.

Brygada psów policyjnych powiększyła się o sześć wiewiórek

Wiewiórki pomagają psom wykrywać narkotyki w zakamarkach magazynów. Wiewiórki są małe i zwinne oraz potrafią przeszukiwać małe przestrzenie w magazynach, do których psy nie mogą dotrzeć.


SZUKASZ LEKARZA KONOPNEGO?
ZNAJDZIESZ GO NA

anandamed.pl

Kwalifikacja do terapii od 50 zł
E-RECEPTA od 100 zł
Konsultacja od 150 zł


Co najważniejsze, wiewiórki mają bardzo dobry węch. Zostały wytresowane tak żeby używać pazurów do drapania pudełek, aby zaalarmować swoich opiekunów, jeśli wykryją narkotyki. Jak się okazuje, system można zastosować także do wyszkolenia innych zwierząt.

wiewiórki wykrywające narkotyki

Wiewiórki wykrywające narkotyki nie powinny nikogo dziwić

Zwierzęta i owady inne niż psy były już wykorzystywane do wykrywania niebezpiecznych substancji, takich jak materiały wybuchowe. W 2002 roku Pentagon poparł projekt wykorzystania pszczół do wykrywania bomb. W międzyczasie Kambodża rozmieściła wyszkolone szczury, aby pomóc oddziałom saperskim przeczesywać pola minowe w poszukiwaniu zakopanych materiałów wybuchowych.

Na razie nie wiadomo, czy policja Chongqing zamierza zwiększać swoje oddziały wiewiórek wykrywających narkotyki. Nie ma również informacji, jak często zwierzęta będą wykonywały zlecenia.

Chiny są znane z surowych i represyjnych przepisów antynarkotykowych

Zażywanie narkotyków w Chinach jest przestępstwem administracyjnym, a nie karnym.  Osoby zatrzymane przez organy bezpieczeństwa publicznego podlegają przymusowemu leczeniu.

Podejście to spotkało się z powszechną krytyką, w tym z wielokrotnymi apelami agencji Organizacji Narodów Zjednoczonych. W latach 2012 – 2018 liczba osób przebywających w obowiązkowych ośrodkach w Chinach pozostała praktycznie niezmieniona, a liczba osób zapisanych na obowiązkowe leczenie środowiskowe gwałtownie wzrosła.

Wszystkie osoby zatrzymane za używanie narkotyków są także wprowadzane do specjalnego systemu internetowego. Jest to system zgłaszania i monitorowania uruchomiony przez Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego w 2006 roku. Do systemu wprowadzane są osoby niezależnie od tego, czy są uzależnione od narkotyków, czy też zostały zatrzymane karnie lub administracyjnie. Niektóre osoby, które mogą zostać zatrzymane przez służby bezpieczeństwa publicznego, ale nie zostały formalnie zatrzymane, mogą również zostać zarejestrowane w tym systemie.

Takie rozwiązanie stanowi rozszerzenie działań Chin w zakresie kontroli narkotyków, monitorując ruch ludzi w systemie i ostrzegając policję, gdy zarejestrowane osoby, na przykład, używają swoich dokumentów tożsamości podczas rejestracji w hotelu, do prowadzenia interesów w urzędzie państwowym lub banku , rejestrują telefon komórkowy, ubiegają się o przyjęcie na studia wyższe, czy planują podróż.


Źródło: hightimes.com

Sandra Jurkiewicz
Latest posts by Sandra Jurkiewicz (see all)