Wiadomości z Polski

Polskie uprawy medycznej marihuany – są nieścisłości?

Opublikowany: 28 lutego, 2022 godz. 6:30 am przez / No Comments

Medyczna marihuana w Polsce jest legalna od 2017 roku. Obecnie sprowadzana jest z Danii i Kanady, ale to wkrótce może się zmienić. Jeżeli w życie wejdzie zaproponowana przez Jarosława Sachajko nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii to będziemy mieli polskie uprawy medycznej marihuany prowadzone przez Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich, który sam wyszedł z taką inicjatywą.

Eksperci konopni twierdzą, że Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich nie ma wystarczających kompetencji by prowadzić polskie uprawy medycznej marihuany

Czy zatem chodzi jedynie o wielomilionowe dotacje? Jeden z portali o tematyce konopnej postanowił to sprawdzić i jak sugeruje, specjalistom z Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich brakuje elementarnej wiedzy w zakresie wytwarzania medycznej marihuany, o czym świadczyć ma m.in. sposób w jaki chcą uprawiać rośliny.


SZUKASZ LEKARZA KONOPNEGO?
ZNAJDZIESZ GO NA

anandamed.pl

Kwalifikacja do terapii od 50 zł
E-RECEPTA od 100 zł
Konsultacja od 150 zł


„Poznański instytut nie ma w tej materii kompetencji. Nic dziwnego gdyż jest to jednostka rolnicza. Dokładnie tak, za produkcję leku odpowiedzialne będzie (wg procedowanych przepisów) ministerstwo rolnictwa, a nie zdrowia! Sytuacja w naszej opinii wynika z pomylenia produkcji medycznej z produkcją rolną. O tym, że ludzie z poznańskiego instytutu kompletnie nie wiedzą czym mieliby się zajmować świadczy choćby fakt, że medyczną marihuanę chcieli uprawiać… na polu.” – czytamy na weednews.pl

Polskie uprawy medycznej marihuany - są nieścisłości?

Czy podczas komisji sejmowych przedstawiciele IWNiRZ kłamali co do ostatecznej ceny?

Prowadzenie upraw medycznej marihuany w Polsce ma obniżyć jej cenę i zapewnić pacjentom stały dostęp do leku. W odpowiedzi na pytanie parlamentarzystów przedstawiciel Instytutu zadeklarował, że cena surowca dla pacjentów wyniesie 30zł za gram, co oznacza około połowę obecnej ceny.

Chcąc dowiedzieć się w jaki sposób taka cena została wyliczona weednews.pl zwrócił się bezpośrednio do źródła. Dr hab. Małgorzata Łochyńska, Dyrektor Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich i zarazem osoba nadzorująca projekt polskich upraw, miała wówczas stwierdzić, że nikt nie zna ostatecznej ceny surowca.

Jest to zaskakujące, ponieważ w dużej mierze to właśnie końcowa cena produktu zaważyła na oddaniu upraw w ręce Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich. Z dalszej rozmowy telefonicznej z Panią Dyrektor miało wyniknąć, że eksperci będą w stanie ustalić ostateczną cenę dopiero po około roku od wejścia w życie nowelizacji. Oznacza to, że finalnie cena medycznej marihuany może być nawet wyższa niż ta obecna, ale jak można się domyślić nikt przyznanych już Instytutowi dotacji z pewnością wówczas nie cofnie. Mówi się o kwocie 50 mln zł.

Co warto podkreślić, we wniosku o dotację trzeba podać koszty. Zatem istnieje taka możliwość, że Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich zna ostateczną cenę, którą pacjenci będą musieli zapłacić za medyczną marihuanę, ale z jakichś powodów nie chce jej podać do publicznej wiadomości. Czy może chodzić wyłącznie o łatwy zarobek?

„Wiele wskazuje, że poznański instytut chce produkować, ale nie wyprodukować. Co oznacza, że otrzymają wspomniane środki, a po roku lub dwóch oznajmią, że im się nie udało.” – sugeruje weednews.pl

Może się okazać, że medyczna marihuana będzie sprowadzana ze Stanów Zjednoczonych?

Portal weednews.pl podkreśla, że jest to informacja nieoficjalna, ale zgodnie z nią IWNiRZ miałby rozważać wariant zakupienia surowca farmaceutycznego w USA, a następnie przepakowywanie go.  W świetle prawa farmaceutycznego przepakowując surowiec z opakowania zbiorczego do docelowego IWNiRZ także wytwarzałby medyczną marihuanę, a zatem niezmiennie przysługiwałoby dofinansowanie.

Całą sprawę skomentował poseł Jarosław Sachajko, który uważa, że te doniesienia są niepokojące i ma zamiar na nie zareagować. Jego zdaniem jest to niedopuszczalne, aby surowiec wytwarzany w Polsce był finalnie droższy.

Medyczna marihuana w Polsce sprzedawana jest wyłącznie na receptę

Wielu pacjentów nadal ma trudności ze znalezieniem lekarza, który wypisze receptę na medyczną marihuanę, odpowiednio poprowadzi terapię i dobierze właściwą dawkę.

Jeżeli potrzebna Ci jest recepta na medyczną marihuanę, pomoc w prowadzeniu terapii konopnej, porada specjalisty, zaświadczenie, czy lek recepturowy zapraszamy na Lekarskie Konsultacje Konopne. Wizyta u wybranego specjalisty może odbyć się online lub stacjonarnie.


Źródło: weednews.pl

Sandra Jurkiewicz
Latest posts by Sandra Jurkiewicz (see all)