Rekreacja

Waporyzacja ziół zamiast palenia marihuany

Opublikowany: 19 stycznia, 2023 godz. 3:18 pm przez / No Comments

Istnieją setki roślin, które można zastosować jako alternatywę nielegalnej marihuany. Waporyzacja ziół pozwala czerpać z roślin korzyści zdrowotne. Przedstawiamy zioła, które można legalnie palić lub waporyzować, które są łatwe w uprawie w domu i ogólnodostępne w sklepach zielarskich i internetowych.

Waporyzacja ziół jako zdrowsza alternatywa palenia

Dziewanna (Verbascum thapsus)

Dziewanna pochodzi z Azji, Europy i północnej Afryki i prawdopodobnie został sprowadzony do Ameryki Północnej około XVIII wieku. W ziołolecznictwie wykorzystywana jest do leczenia niemal wszystkiego, od kaszlu po biegunkę, a także stosowana miejscowo na różne problemy skórne.


SZUKASZ LEKARZA KONOPNEGO?
ZNAJDZIESZ GO NA

anandamed.pl

Kwalifikacja do terapii od 50 zł
E-RECEPTA od 100 zł
Konsultacja od 150 zł


Dziewanna od dawna stosowana jest jako środek działający łagodząco płuca i na kaszel. Para jest bardzo lekka i łagodna, prawie jak powietrze i właściwie bez smaku.

Tarczyca (Scutellaria)

Tarczyca, nazywana też jarmułką to roślina należąca do miętowatych. Jej nazwa pochodzi od łacińskiego słowa scutella, oznaczającego „mały talerz”. Wzięła się stąd, że kwiaty tej rośliny mają kształt przypominający trochę małe naczynie lub miskę.

Waporyzacja jarmułki często ma łagodny efekt uspokajający. To zioło jest średnio dymne i ma dość neutralny smak.

Podbiał pospolity (Tussilago farfara)

Podbiał wygląda bardzo podobnie do mniszka lekarskiego, a te dwa mogą być trudne do odróżnienia, gdy kwitną. W rzeczywistości podbiał pospolity jest członkiem rodziny stokrotek. Nazwa „Tussilago” pochodzi od łacińskiego „Tutsis”, co oznacza „kaszel” i „ago”, co oznacza „działać dalej”. Nic więc dziwnego, że ma właściwości lecznicze.

Podbiał stosowany w postaci ziołowej herbatki pomaga w infekcjach dróg oddechowych, bólu gardła, grypie, gorączce, a nawet dnie moczanowej.

Waporyzacja podbiału pomaga usunąć flegmę z płuc. Para jest lekka i o neutralnym smaku, ale to zioło może powodować gwałtowny kaszel, jeśli jest stosowane w dużych ilościach w mieszance do palenia.

Bylica pospolita (Artemisia vulgaris)

Pochodząca z północnej Europy i Azji bylica występuje również w całej Ameryce Północnej i jest rośliną wieloletnią z rodziny astrowatych. Bylica to uspokajające zioło, które było często używane w duchowych rytuałach. Podobnie jak dziewanna, jest puszysta i lekka, dzięki czemu stanowi dobrą bazę do domowej mieszanki do palenia, czy waporyzacji.

Wiele starożytnych kultur paliło bylicę jako sposób na wywoływanie wyrazistych snów. Ma również łagodne właściwości halucynogenne. Korzeń bylicy był również używany jako środek dodający energii. Waporyzacja jest lekka o słodkim i przyjemnym smaku. Wiadomo, że pomaga na sen.

Mięta

Mięta to rodzaj roślin z rodziny Labiatae, która obejmuje również szałwię, bazylię tymiankową, rozmaryn i inne zioła, które prawdopodobnie znajdziesz w dobrze zaopatrzonej kuchni.

Mięta jest często używana do nadania smaku mieszankom do palenia. Istnieje wiele odmian, które warto wypróbować, w tym mięta zielona (Mentha spicata), mięta pieprzowa (Mentha piperita) i mięta czekoladowa (Mentha x Piperita’ Chocolate’). Do mieszanek ziołowych często dodawani są także bliscy krewni mięty, w tym melisa (o smaku cytrynowym) i yerba buena (o smaku słodkiej mięty). Smak podczas waporyzacji różni się w zależności od użytego rodzaju mięty.

Szałwia

Szałwia jest największą z roślin z rodziny szałwiowatych. Rodzaj obejmuje jednoroczne byliny i krzewy zielne. Są szeroko rozpowszechnione w Azji, Ameryce Środkowej i Południowej, a także w basenie Morza Śródziemnego.

Szałwia jest stosowana głównie do nadawania smaku mieszankom wędzarniczym. Istnieje wiele odmian, które warto wypróbować, w tym szałwia biała (Salvia Apiana), szałwia czarna (Salvia Mellifera) i szałwia ananasowa (Salvia Elegans). Doświadczenia waporyzacji różnią się w zależności od wybranej odmiany.

Jak przygotować mieszankę ziół do waporyzacji?

Dobór ziół do mieszanki do waporyzacji zależy od osobistych preferencji. Przede wszystkim należy zbierać świeże i młode liście, a następnie powoli je suszyć w pomieszczeniu, np. wieszając w małych wiązkach. Najlepszą bazą do mieszanki jest dziewanna, ponieważ daje lekki i gładki dym. Powinna stanowić około 50% mieszanki. Kolejne 40% to zioła wybrane ze względu na ich właściwości – w zależności od efektu, który chcesz osiągnąć. Pozostałe 10% to zioło, które ma nadawać dodatkowy smak.


Źródło: lookah.com

Sandra Jurkiewicz
Latest posts by Sandra Jurkiewicz (see all)