Terpeny w konopiach

Pinen jako terpen zdrowia zawarty w konopiach

Opublikowany: 24 marca, 2019 godz. 11:11 am przez / No Comments

Pinen to terpen tworzący grupę organicznych związków terpenowych. W konopiach odpowiedzialne są za charakterystyczny zapach – podobny jaki wydzielają np. igły i żywica drzew, eukaliptus, owoce jałowca, rozmaryn. Wykorzystywany jest przy aromaterapii w formie aromatycznych olejów i jako składnik perfum. Ale czy pineny to tylko zapach? Okazuje się, że posiadają wyjątkowe właściwości lecznicze.

Historia


SZUKASZ LEKARZA KONOPNEGO?
ZNAJDZIESZ GO NA

anandamed.pl

Kwalifikacja do terapii od 50 zł
E-RECEPTA od 100 zł
Konsultacja od 150 zł


Już w starożytności wykorzystywano zdrowotne korzyści tych terpenów. Występują w wielu roślinach na całej ziemi. Zbierano żywicę z kory drzew i sporządzało się napary. Leczono nimi wiele dolegliwości układu oddechowego. Wyrabiano też maści łagodzące bóle i obrzęki. Rdzenne ludy Australii wykorzystywały eukaliptusa do leczenia ciężkich ran. W kulturze indiańskiej służyły do leczenia zwyrodnień skórnych. W medycynie chińskiej sporządzano receptury na bazie pinenów tworząc leki przeciwnowotworowe.

Współczesne badania nad terpenami

Pinen terpen

Prowadzone ostatnimi laty badania potwierdzają zdrowotne właściwości pinenów. Mają na to wpływ głównie dwa izomery tej substancji, które odkryto w składzie żywicy konopi. Jest to α-pinen i β-pinen. Doświadczenia na myszach udowodniły, że pinen odgrywa znaczącą rolę w leczeniu zapalenia trzustki i hamuje rozwój martwicy tego organu. Stymulują pracę wątroby. Inhalacje mają działanie wykrztuśne i antybakteryjne na drogi oddechowe – może wspomagać leczenie astmy. Badania na modelach zwierzęcych wykazały właściwości przeciwnowotworowe. Mogą być pomocne przy chemioterapii. Wzmacnia układ odpornościowy na wirusy, bakterie grzyby i choroby zakaźne. Hamuje wpływ niepożądanego działania THC (zmniejsza dekoncentrację i stymuluje pamięć krótkotrwałą), a podwyższa działanie przeciwbólowe. Analizy laboratoryjne dowodzą synergistycznego działania z innymi terpenami i kannabinoidami stając się pomocne w leczeniu zapalenia stawów i stwardnienia rozsianego.

Pinen jako terpen zdrowia

Wiele dowodów skazuje na to, że pineny to nie tylko zapach. Badania naukowe potwierdzają wiedzę naszych przodków. Są skuteczny lekiem na wiele dolegliwości. Wykazują działanie przeciwzapalne i antynowotworowe. Pomagają w leczeniu dróg oddechowych. Poprawiają pamięć i koncentrację. Zawartość tych związków w konopiach na pewno odgrywają ważną role w terapeutycznym działaniu całej rośliny.

Latest posts by Daniel Kabala (see all)