Wiadomości

Światowy Dzień Marihuany – geneza i znaczenie 420

Opublikowany: 20 kwietnia, 2023 godz. 12:45 pm przez / No Comments

20 kwietnia jest wyjątkowym dniem dla palaczy zioła na całym świecie. To dzień spotkań w gronie przyjaciół i hucznego świętowania, nie tylko w krajach, w których marihuana została zalegalizowana. Światowy Dzień Marihuany kojarzony jest z symbolem 420, widać zatem jasno, że data wydarzenia jest przypadkowa.

Dlaczego Światowy Dzień Marihuany obchodzony jest 20 kwietnia?

Istnieje kilka możliwych wyjaśnień, dlaczego święto entuzjastów marihuany przypadło właśnie na ten dzień. Najbardziej prawdopodobną wersją (na której poparcie przedstawiono rzekomo dowody) jest to, że święto wywodzi się z rytuału zapoczątkowanego przez grupę uczniów szkół średnich w latach 70. ubiegłego wieku którzy nazwali się “Waldos”. Grupa kalifornijskich nastolatków paliła marihuanę codziennie o 16:20, czyli 4:20. Wkrótce 420 stało się ich kodem w celu umówienia na wspólne palenie. Ostatecznie 420 zostało zamienione na 4/20 i w ten sposób Światowy Dzień Marihuany wpisał się w karty kalendarza 20 kwietnia.


SZUKASZ LEKARZA KONOPNEGO?
ZNAJDZIESZ GO NA

anandamed.pl

Kwalifikacja do terapii od 50 zł
E-RECEPTA od 100 zł
Konsultacja od 150 zł


Światowy Dzień Marihuany
“Waldos”, którzy w latach 70. zapoczątkowali tradycję „420”

20 kwietnia staje się świętem komercyjnym

Pierwotnie 4/20 było świętem kontrkultury, aby przynajmniej częściowo zaprotestować przeciwko piętnowaniu marihuany. Legalizacja marihuany poniekąd przeczy tej idei, gdyż w miarę jak duże firmy i korporacje zaczynają się rozwijać, sprzedawać i wprowadzać na rynek marihuanę, traci ona swoją symbolikę owej kontrkultury.

W wielu krajach z okazji Światowego Dnia Marihuany organizowane są wydarzenia o tematyce konopnej. To huczne imprezy, podczas których setki sprzedawców prezentuje swoje najlepsze produkty konopne dziesiątkom tysięcy uczestników. Niektórzy jednak nie uczestniczą w publicznych uroczystościach. Zamiast tego wybierają pozostanie w domu i cieszenie się jointem z przyjaciółmi.

420 to ważny symbol społeczności konopnej

Obecnie 420 odnosi się do wszystkich osób, które palą trawkę lub są otwarte na jej spróbowanie. W ten sposób symbol 420 nikogo nie wyklucza. Coraz częściej w serwisach społecznościowych i aplikacjach randkowych można na ten symbol trafić. Wielu użytkowników za jego pomocą utożsamia się z marihuaną i opowiada za legalizacją zioła.

Warto wiedzieć, że istnieją także inne kody związane z marihuaną. Często można spotkać się z kodem 710. Jest to po prostu odwrócone słowo „OIL”, czyli olej. 710 odnosi się do ekstraktów z konopi indyjskich. Jak można się domyślić, 710 obchodzony jest 10 lipca, ale póki co znacznie mniej hucznie niż 20 kwietnia.


Źródło: vox.com

Sandra Jurkiewicz
Latest posts by Sandra Jurkiewicz (see all)