Badania

Psylocybina jako wsparcie leczenia alkoholizmu?

Opublikowany: 16 grudnia, 2022 godz. 6:01 am przez / No Comments

Przyjmowanie jednej substancji uznawanej za uzależniającą żeby leczyć inne uzależnienie budzi raczej kontrowersje. Nowe badanie wykazało jednak, że psylocybina, czyli związek występujący w magicznych grzybach, może być obiecującym sposobem leczenia zaburzeń związanych z nadużywaniem alkoholu.

Badanie przeprowadzone przez naukowców z New York University

Badanie wykazało, że osoby poddane psychoterapii wspomaganej psylocybiną zmniejszyły intensywne picie o 83%, w porównaniu z 51% redukcją wśród osób, które otrzymały przeciwhistaminowe placebo. Intensywne picie zdefiniowano jako dni z czterema lub więcej drinkami w przypadku kobiet lub pięcioma i więcej drinkami w przypadku mężczyzn.


SZUKASZ LEKARZA KONOPNEGO?
ZNAJDZIESZ GO NA

anandamed.pl

Kwalifikacja do terapii od 50 zł
E-RECEPTA od 100 zł
Konsultacja od 150 zł


Osiem miesięcy po pierwszej dawce psylocybiny blisko połowa (48%) badanych całkowicie przestała pić. To dwa razy więcej niż w grupie placebo – 24%. Badanie było podwójnie ślepe i stosunkowo duże jak na badanie psychodelików. Wzięło w nim udział 93 uczestników.

Podczas badania uczestnicy odbyli 12 sesji psychoterapeutycznych w ciągu 12 tygodni i odbyli dwie całodniowe sesje pod wpływem leków. Warto jednak podkreślić, że badanie odbyło się metodą podwójnie ślepej próby, ale psychodeliki mają zauważalny wpływ na uczestników. Z tego powodu prawdopodobnie niektórzy mogli domyślić się, czy otrzymali psylocybinę, czy placebo.

Było to jedno z głównych ograniczeń badania. Dodatkowo nie można było jednoznacznie ocenić efektów w podgrupach takich jak kobiety lub osoby ze współistniejącymi chorobami psychicznymi. Uczestnicy badania mieli również niższą intensywność picia od samego początku niż ma to miejsce w większości badań nad zaburzeniami związanymi z używaniem alkoholu. Badanie nie dostarczyło dodatkowych informacji poza 32-tygodniowym okresem obserwacji. Nie wiadomo zatem nic o potencjalnych nawrotach uzależnienia.

psylocybina

Czy psylocybina może w przyszłości być lekiem na alkoholizm?

„Przeprowadzone badanie jest wielkim przełomem.” – powiedział Charles Marmar, kierownik psychiatrii w NYU Langone Health

Dodał, że leczenie nadużywania alkoholu jest niezwykle trudne, a kilka istniejących leków ma ograniczoną długoterminową skuteczność.

Boris Heifets, który bada psychodeliki na Uniwersytecie Stanforda i nie był zaangażowany w badania, zgodził się, że wyniki są imponujące.

„Alkoholizm jest trudny do wyleczenia, więc każdy taki wynik jest warty uwagi.” – powiedział Heifets

New York University rozpocznie wieloośrodkowe badanie z udziałem ponad 200 uczestników, które rozpocznie się na początku przyszłego roku i w zależności od wyników, planuje ostatecznie zgłosić psylocybinę jako propozycję leczenia do Agencji ds. Żywności i Leków w celu jej zatwierdzenia.

Jest to pierwsze kontrolowane placebo badanie psylocybiny jako sposobu leczenia zaburzeń związanych z nadużywaniem alkoholu, ale nie jest to pierwszy raz, kiedy pod tym kątem badano psychodeliki. W latach 50. i 60. naukowcy testowali LSD w leczeniu uzależnienia od alkoholu, również uzyskując obiecujące wyniki, chociaż badania nie spełniały dzisiejszych standardów badawczych.


Źródło: statnews.com

Sandra Jurkiewicz
Latest posts by Sandra Jurkiewicz (see all)