Wiadomości z Polski

Poseł “Liroy” Marzec: sadzić, edukować, zdepenalizować

Opublikowany: 7 lipca, 2019 godz. 10:16 pm przez / No Comments

Polskie prawo a konopie – Piotr Liroy Marzec podczas Marszu Wyzwolenia Konopi – “Polska nie jest w stanie nadążyć za potrzebami pacjentów”.

Podczas wywiadu, który można obejrzeć w całości na YouTube (link poniżej) Liroy mówił o tym, co już udało się osiągnąć i drodze do tego, żeby zapewnić pacjentom dostęp do medycznej marihuany. Jak mówi, ustawa depenalizująca nieznaczną ilość marihuany na własny użytek może wejść w życie na początku następnej kadencji Sejmu lub nawet na końcu tej.


SZUKASZ LEKARZA KONOPNEGO?
ZNAJDZIESZ GO NA

anandamed.pl

Kwalifikacja do terapii od 50 zł
E-RECEPTA od 100 zł
Konsultacja od 150 zł


“Tylko ktoś, kto jest niespełna rozumu może być za patologią, która jest dzisiaj”

Poseł Marzec twierdzi, że obecna sytuacja prawna w Polsce – wysokie kary więzienia za nieznaczne ilości marihuany, wpis w kartotekę kryminalną, systemowe zwalczanie konopi – jest nie do utrzymania.

Za zasługą jego ugrupowania udało się już otworzyć pacjentom drogę do korzystania z medycznej marihuany. Na razie jednak jest ona sprowadzana z zagranicy, droga, a apteki, jeśli w ogóle nią dysponują, to wybór jest niewielki.

“Uprawy medycznej marihuany w Polsce to sprawa podstawowa.”

Obecnie, nie ma wystarczającej ilości medycznej marihuany dla pacjentów w Polsce. Przeszkodą jest cena, długie procedury, opieszałość ministerstw. Wreszcie, uprawy i dostęp znacząco utrudniają działania takich organów jak Sanepid czy GIS.

Liroy mówi, że sytuacja i tak znacznie poprawiła się w porównaniu do kilku lat wcześniej:

“Po 2-3 latach naparzanki w mediach mamy teraz dużo prostszą pracę. Ludzie mogą teraz iść do lekarza i po raz pierwszy nie dostać opieprzu od lekarza, że chce się narkotyki.”

“Udało się nam włożyć sprawę eksperymentalnych upraw marihuany do ustawy o dopalaczach” 

Trwają rozmowy z wieloma krajami na świecie, aby umożliwić w nich polskie uprawy konopi. Skorzystają na tym pacjenci, którzy będą mieli lepszy dostęp i większy wybór, a także państwo, ponieważ zbierze podatki.

“Chodzi o to, żebyśmy mogli uprawiać medyczną marihuanę na całym świecie – mówi poseł Marzec – żeby wybór marihuany był jak wybór herbaty, różne odmiany na różne schorzenia, ponieważ na razie jest mały wybór.”

piotr liroy marzec konopie

“Mamy milion pacjentów, załóżmy nawet gram dla każdego, to jest milion gram dziennie.”

Jak twierdzi Liroy, udało się już przekonać posłów PiSu do potrzeby działań w tym zakresie. Głównym argumentem był elektorat partii rządzącej, który aż w 80% popiera medyczną marihuanę.

Działacze na rzecz konopi organizują w Sejmie sympozja i wykłady, by wyedukować posłów i szerzą publiczność na temat korzyści płynących z konopi. “W tej chwili trwa bój o osoby starsze. Tej grupie wiekowej medyczna marihuana jest najbardziej potrzebna.” Liroy widzi największe wyzwanie w wyedukowaniu ludzi.

Widać już pierwsze znaki powszechnego poruszenia – chociażby na Marszu Wyzwolenia Konopi, który rośnie liczebnie z roku na rok, do tego stopnia że w 2019 jest problem z doliczeniem liczby manifestujących.

“Temat marihuany jest nie demonem jak kiedyś”

Poseł Marzec już złożył do Kancelarii Sejmu projekt ustawy zakładającej najniższy mandat – 50 zł – za posiadanie przy sobie nieznacznej ilości marihuany na własny użytek.

“Czekamy aż marszałek nada bieg projektowi ustawy – mówi Liroy – prowadzimy rozmowy z posłami każdego ugrupowania, najwięcej oczywiście z partią rządzącą.”

“Rozmawiałem z Jarosławem Kaczyńskim i nie ma oporów.”

Chociaż prezes PiSu nie zajął jeszcze oficjalnego stanowiska, Liroy zapewnia, że nie widzi przeszkód dla depenalizacji.

Jaka ilość będzie określona jako mała? “Walczymy o to, żeby zdepenalizować 10 gram” mówi poseł, natomiast celownik ustawia na 30 gramach, ponieważ jest to “minimalna ilość, żeby robić ekstrakty”

Politycy z pewnością obserwują to, co się dzieje na świecie – w Wielkiej Brytanii, USA czy Kanadzie, która ostatnio wyrasta na światowego lidera jeśli chodzi o medyczną marihuanę. Stąd coraz bliższy wydaje się dzień, kiedy marihuana trafi pod strzechy.

źródło: youtube.com
zdjęcia: Agencja Gazeta
Jarosław Stadnik
Latest posts by Jarosław Stadnik (see all)