Wiadomości ze Świata

Portugalscy rolnicy – sezon konopny 2019 spisany na straty

Opublikowany: 10 lipca, 2019 godz. 7:54 am przez / No Comments

Konopie i Portugalia. Portugalscy rolnicy mówią, że spisali na straty sezon konopy 2019 z powodu ciągnącego się jak wenezuelska telenowela prawnego zamieszania. Nie wiadomo, która z dwóch rządowych agencji może decydować o licencjach.

Problem rozpoczął się w styczniu 2019, kiedy to portugalski minister rolnictwa wydał rozporządzenie stanowiące, że każda licencja na konopie ma przejść ocenę przez INFARMED, portugalski urząd regulujący leki. Decyduje on w sprawach dotyczących produktów farmaceutycznych i substancji kontrolowanych.


SZUKASZ LEKARZA KONOPNEGO?
ZNAJDZIESZ GO NA

anandamed.pl

Kwalifikacje do terapii
E-RECEPTY, Zaświadczenia
Konsultacje onlineRozporządzenie było pokłosiem nowego prawa konopnego, które zostało przegłosowane w sierpniu 2018. Portugalia zapisała nowe zasady dla wszystkich, od dostawców po sprzedawców i wszystkich pomiędzy. Regulacje dla medycznej marihuany dotyczyły uprawiania, produkcji, ekstrakcji i komercyjnego wytwarzania, jak również sprzedaży hurtowej, dystrybucji do aptek, importu, eksportu, przewozów tranzytowych i sprzedaży.

Regulatorzy wahają się

Nowe prawo plus rozporządzenie oznaczało w praktyce, że rolnicy uprawiający konopie muszą przejść procedurę licencyjną tak samo rygorystyczną, jak tą, którą przechodzi się w związku z medyczną marihuaną. Ale INFARMED na dźwięk słowa “konopie” umywa ręce.

“Niedawno zorganizowaliśmy spotkanie grupy rolników zarówno z DGAV (portugalski urząd zajmujący się żywnością i kontrolą weterynaryjną), jak i INFRAMED i próbowaliśmy się dowiedzieć kto certyfikuje nasiona i wydaje pozwolenia na uprawę konopi” – mówi Hugo Monteiro, producent konopi i współzałożyciel LUSICANNA, kooperatywy portugalskich rolników uprawiających i przetwarzających konopie. Monteiro mówi, że INFARMED poinformowało ich, że nie jest odpowiedzialna za konopie.

Konopie i Portugalia

Nowe prawo konopne uchwalone w sierpniu zostawiło pewne luki, które miały być uzupełnione na początku tego roku. Rząd obiecał ustalić sposób uzyskiwania licencji na konopie, jednak kwestia została zostawiona samej sobie. Źródła, do jakich dotarł portal Hemp Today mówią, że nowe regulacje są w fazie szkicu i czekają na zgodę INFARMED.

“Przez 3 miesiące DGAV i INFARMED brały się za głowy kto ma być odpowiedzialny za licencje konopne” – mówi Montero – “Nikt nie chcę brać na siebie ryzyka certyfikowania nasion.”

Druga misja ostatniej szansy

Wizyta przedstawicieli LUSICANNY doszła do skutku po tym, jak w marcu ponad 40 portugalskich interesariuszy podpisało list otwarty do rządu domagając się wznowienia wydawania licencji na konopie, które zostały wstrzymane na początku 2019 w związku z niejasną jurysdykcją.

W ostatnich 2 latach portugalscy farmerzy mogli dostać licencje na konopie wysyłając DGAV dane ewidencyjne swojej ziemi i przybliżonych terminach siewu i zbioru. W tym roku chaos grozi wykorzenieniem relacji biznesowych, na które wiele firm pracowało latami.

“Jest źle, ponieważ w zeszłym roku zaczęliśmy zawierać kontrakty. Mieliśmy analizy i próbki, i wszystko co pozwalało nam mieć 100% pewność jeśli chodzi o nasz produkt” – mówi Monteiro – “Teraz nie mamy produktu dla naszych klientów. Sprawia to wrażenie, że jako branża nie jesteśmy godni zaufania. To bardzo źle wygląda i sprawia, że nasi klienci zaopatrzą się gdzie indziej.”

Konopie i Portugalia – Możliwa partyzantka rolnicza?

Monteiro stwierdził, że niektórzy rolnicy i tak zasieją rośliny na wiosnę. “Obchodzą prawo. Jest to możliwe, natomiast będzie im trudno sprzedać to, co zbiorą.”

Mówi, że jego stowarzyszenie nie ma innego wyjścia, jak podać rząd do sądu. “Mamy 250 kilogramów nasion, które tylko leżą. Zaczynamy liczyć straty.”


źródło: hemptoday.net


Jarosław Stadnik
Latest posts by Jarosław Stadnik (see all)