Wiadomości

Podróżowanie z medyczną marihuaną w Polsce i Europie

Opublikowany: 30 czerwca, 2023 godz. 2:54 pm przez / No Comments

Niezależnie od tego dokąd wybieramy się na wakacje, jeżeli na stałe przyjmujemy jakieś leki to zawsze zabieramy je ze sobą. Podróżowanie z medyczną marihuaną budzi jednak pewne obawy, ale wiedząc jak ją przewozić i jakie dokumenty musimy mieć ze sobą obejdzie się bez zbędnego stresu.

Poruszanie się na terenie Polski

Podróżowanie po Polsce z medyczną marihuaną w walizce nie wymaga skomplikowanych procedur, a wszystko można w miarę sprawnie ogarnąć. Bezpieczne podróżowanie z medyczną marihuaną w Polsce wymaga od nas posiadania przy sobie wydrukowanej recepty na medyczną marihuanę, imiennej faktury jako dokumentu potwierdzającego zakup leku, a także zaświadczenia o leczeniu. Sam lek musi być przewożony w opakowaniu aptecznym.


SZUKASZ LEKARZA KONOPNEGO?
ZNAJDZIESZ GO NA

anandamed.pl

Kwalifikacja do terapii od 50 zł
E-RECEPTA od 100 zł
Konsultacja od 150 zł


Podróżowanie z medyczną marihuaną po innych krajach europejskich

W przypadku wyjazdu zagranicznego, czy to do krajów Unii Europejskiej, czy poza nią, niezbędny jest dodatkowy (poza tymi wymaganymi w Polsce) urzędowo poświadczony dokument wywozu leku. Musi on być poświadczony przez właściwego wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego.

Na to jak długo będzie trzeba czekać na taki dokument wpływ ma m.in. to, czy udajemy się do Unii Europejskiej, czy poza nią. W krajach Unii Europejskiej  wymagany jest dodatkowo podpis lekarza. Z tego powodu formalności i procedury mogą potrwać dłużej niż 2 tygodnie. Nie warto zatem zwlekać do ostatniej chwili, ale zając się załatwianiem dokumentów odpowiednio wcześniej, zaczynając od zaświadczenia o leczeniu, które należy dołączyć do wniosku.

Warto mieć na uwadze, że na każde 30 dni trwania podróży i na każdy lek wymagany jest odrębny dokument wywozu środków odurzających. Oznacza to, że przyjmując dwa leki i wyjeżdżając na ponad 30 potrzebować będzie 4 dokumenty wywozu.

Red No.2 Lemon Skunk

Ile medycznej marihuany można zabrać ze sobą w podróż i do jakich krajów?

Rozpoczynając podróż legalnie można mieć przy sobie ilość odpowiadającą dziennej dawce uwzględnionej na recepcie pomnożonej przez ilość dni podróży.

Pamiętaj, że fakt legalności medycznej marihuany w Polsce nie uprawnia Cię do wwożenia jej do każdego kraju. Każdy z nich rządzi się odrębnymi przepisami prawa, więc dla pewności, warto zwrócić się z zapytaniem do ambasady danego kraju.

W Europie medyczna marihuana jest legalna w Austrii, Chorwacji, Czechach, Danii, Finlandii, Francji, Grecji, Irlandii, Malcie, Niemczech, Rumunii, Wielkiej Brytanii i we Włoszech.

Do krajów takich jak Albania, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Rosja, Serbia, czy Słowacja medycznej marihuany nie wwieziemy. Co więcej, w części z tych krajów nie skorzystamy także z produktów CBD, gdyż są nielegalne, albo dopuszczone do obrotu wyłącznie w konkretnych stężeniach.


Źródło: medicana.pl

Sandra Jurkiewicz
Latest posts by Sandra Jurkiewicz (see all)