Wiadomości

Luksemburg legalizuje rekreacyjną marihuanę

Opublikowany: 3 lipca, 2023 godz. 11:41 am przez / No Comments

Luksemburg zalegalizuje uprawę i sprzedaż marihuany rekreacyjnej. Tym samym będzie drugim krajem w Unii Europejskiej, który zalegalizował marihuanę. Malta była pierwsza, zrobiła to w grudniu 2021 r. Jakie zasady dotyczące uprawy w domu, sankcji karnych i sprzedaży na głównych ulicach mają obowiązywać w Luksemburgu?

Parlamentarzyści w Luksemburgu przyjęli ustawę legalizującą uprawę marihuany w celach rekreacyjnych w domu i jej posiadanie

Głosowanie odbyło się pod koniec czerwca br. Uchwałę przyjęto większością głosów (38 za, 22 przeciw), aczkolwiek z surowymi przepisami. Wszystko dzieje się kilka lat po ostatnich wyborach parlamentarnych w 2018 r., kiedy to stosowanie medycznej marihuany zostało uregulowane i oficjalnie dopuszczone w Luksemburgu.


SZUKASZ LEKARZA KONOPNEGO?
ZNAJDZIESZ GO NA

anandamed.pl

Kwalifikacja do terapii od 50 zł
E-RECEPTA od 100 zł
Konsultacja od 150 zł


Zatwierdzona ustawa to fantastyczna wiadomość dla hodowców domowych, ponieważ pozwoliłaby na uprawę do czterech roślin konopi na gospodarstwo domowe i posiadanie do trzech gramów w miejscach publicznych. Pozostaje tylko opublikowanie ustawy w dzienniku urzędowym (publikacja rządowa zawierająca zarys legislacji, debat i prac parlamentarnych).

Luksemburg legalizuje rekreacyjną marihuanę

Growerzy mogą rozpocząć domowe uprawy na początku lipca

Pojawiają się też doniesienia, że po uchwaleniu ustawy pełnoletni mieszkańcy Luksemburga będą mogli legalnie uprawiać konopie indyjskie w lipcu tego roku. Ministerstwo Sprawiedliwości odnosi się do „w lipcu” i podaje dodatkowe informacje dotyczące sprzedaży nasion konopi.

„Nasiona do uprawy domowej nie są jeszcze dostępne w sklepach w Luksemburgu. Ludzie będą musieli kupować nasiona przez Internet lub za granicą.” – zauważyło Ministerstwo Sprawiedliwości, podkreślając jednocześne, że monitoruje, czy nasiona są legalnie dostępne w danym kraju

Sankcje karne za posiadanie małych ilości – mniej niż trzy gramy marihuany – również zostaną złagodzone, jednak na mocy nowego prawa korzystanie z nich publicznie pozostanie zabronione.

Luksemburg opracowuje przepisy

Trwająca pandemia znacznie opóźniła proces legislacyjny w Luksemburgu i przez długi czas nie było wiadomo, czy ustawa przejdzie przed końcem lipca, czyli przed wakacjami. Udało się jednak tego dokonać przed wyborami parlamentarnymi w październiku 2023 roku i ewentualną zmianą rządu w Wielkim Księstwie.

Plany sprzedaży marihuany produkowanej lokalnie dorosłym mieszkańcom za pośrednictwem sklepów stacjonarnych są w toku i nie zostaną zrealizowane natychmiast po zatwierdzeniu ustawy. Nadal jednak jest to część nadrzędnych planów legalizacji konopi indyjskich w Luksemburgu.


Źródło: zamnesia.com

Sandra Jurkiewicz
Latest posts by Sandra Jurkiewicz (see all)