Rekreacja

Palenie rumianku – korzyści dla zdrowia, czy ryzyko?

Opublikowany: 16 sierpnia, 2022 godz. 9:11 am przez / No Comments

Ludzie leczą różne dolegliwości różnymi ziołami, które mają właściwości terapeutyczne. Dlatego nie powinno dziwić, że niejedna osoba spojrzała na torebkę herbaty zawierającą rumianek i zadała sobie pytanie, czy palenie rumianku ma jakieś korzyści zdrowotne?

Czym jest rumianek?

Najbardziej znaną botaniczną nazwą prawdziwego rumianku jest Matricaria recutita. Inhalacja rumiankiem jest jednym z najczęstszych sposobów wykorzystywania tej rośliny, zaraz po piciu w postaci herbaty.


SZUKASZ LEKARZA KONOPNEGO?
ZNAJDZIESZ GO NA

anandamed.pl

Kwalifikacje do terapii
E-RECEPTY, Zaświadczenia
Konsultacje online


Właściwości lecznicze rumianku

To lecznicze zioło jest używane od tysięcy lat w leczeniu różnych schorzeń, w tym łagodzenia objawów związanych z lękiem i problemami żołądkowo – jelitowymi. Rumianek ma również zastosowanie w przypadku stanów zapalnych górnych dróg oddechowych.

Rumianek łagodzi problemy żołądkowo – jelitowe

Rumianek od dawna stosowany jest w leczeniu wzdęć i różnych problemów trawiennych. Wynika to głównie z jego właściwości wiatropędnych. Wykazano, że gorzkie składniki ziela zwiększają wytwarzanie enzymów trawiennych, co z kolei przyspiesza proces trawienia pokarmu.

Ponadto właściwości przeciwzapalne i przeciwskurczowe rumianku pozwalają rozluźnić mięśnie gładkie żołądka i jelit, zmniejszając prawdopodobieństwo wystąpienia skurczów żołądka. Rumianek posiada również właściwości antyoksydacyjne.

Rumianek na bezsenność

Jeśli chodzi o dobry sen, rumianek jest jednym z najczęściej polecanych ziół. Podczas inhalacji aktywne substancje chemiczne natychmiast zaczynają rozluźniać mięśnie i łagodzić stres. Ułatwia to zasypianie i przespanie w spokoju całej nocy.

Rumianek łagodzi lęk i niepokój

Udowodniono, że rumianek pomaga złagodzić objawy lękowe i przeprowadzono wiele badań na ten temat. Rumianek wykazuje również potencjał jako środek przeciwdepresyjny, a zatem spożywanie tego zioła może mieć kilka pozytywnych skutków na zdrowie psychiczne.

Poprzez swoje działanie relaksujące rumianek może pomagać rzucić palenie. Lęk jest powszechnym skutkiem ubocznym rzucania palenia. Wiele osób chcących rzucić palenie decyduje się na palenie rumianku lub mieszanek ziołowych, które go zawierają.

palenie rumianku

Czy wskazane jest palenie rumianku?

Do tej pory nie przeprowadzono żadnych badań na temat możliwych korzyści zdrowotnych wynikających z palenia herbaty rumiankowej, więc uważaj na szarlatanów, którzy próbują wmówić Ci, że jest inaczej. Zawarte w rumianku substancje lecznicze mogą być szybciej wprowadzane do krwioobiegu przez płuca, ale wdychanie jakiegokolwiek dymu jest niebezpieczne dla zdrowia. Lepiej zdecydować się na waporyzację.

Każde zioło, kiedy jest palone może uszkadzać drogi oddechowe i małe pęcherzyki w płucach. Palenie herbaty rumiankowej zwiększa ryzyko zachorowania na raka jamy ustnej, gardła, krtani i przełyku. Rak trzustki to kolejny rodzaj raka, który występuje częściej u palaczy. Palenie powoduje również pewne zaburzenia układu nerwowego.

Palenie rumianku – podsumowanie

Palenie czegokolwiek jest szkodliwe dla zdrowia. Żadne badania nie wykazały do tej pory korzyści zdrowotnych z palenia rumianku, dlatego nie warto wyrabiać złych nawyków. Z drugiej strony, rumianek jest postrzegany w zupełnie nowy sposób ze względu na wzrost popularności mieszanek ziołowych do palenia, których jest składnikiem. Z tego powodu wiele osób myśli obecnie o możliwości palenia rumianku jako potencjalnego zamiennika papierosów wykonanych z tytoniu.


Źródło: meomarleys.com

Sandra Jurkiewicz
Latest posts by Sandra Jurkiewicz (see all)